تقی آزاد ارمکی:

تکرار خاتمی هنوز مورد تکریم مردم است / عذرخواهی خاتمی مورد پذیرش جامعه است / اختلافات درونی جریان اصلاحات را به فال نیک بگیریم / حضور سلبی در انتخابات هنوز هم جواب می‌دهد / حجاریان اشتباه می‌کند، نباید حرکتی ضد منافع ملی کرد

۰۲ تیر ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۳ کد : ۴۱۶۳ اصلی تیتر یک
این استاد دانشگاه معتقد است:  اعتقاد به عدم جایگاه  خاتمی در  محاسبات سیاسی اعتقاد سنجیده‌ای نیست. اگر هم شخص آقای خاتمی اعلام می‌کنند که تکرار ایشان آن‌گونه که باید و شاید در انتخابات اثر ندارد، به‌ این ‌علت است که ایشان از تمام ظرفیت خود استفاده کرده تا شرایط را تغییر دهند اما آن‌گونه که او می‌خواست، نشد و مجلس عملا نتوانست در مسیر اصلاحات گام بردارد.
تکرار خاتمی هنوز مورد تکریم مردم است / عذرخواهی خاتمی مورد پذیرش جامعه است / اختلافات درونی جریان اصلاحات را به فال نیک بگیریم / حضور سلبی در انتخابات هنوز هم جواب می‌دهد / حجاریان اشتباه می‌کند، نباید حرکتی ضد منافع ملی کرد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه  اصلاحات و اصلاح‌طلبی در شرایط حساس کشور در وضعیت  دشواری قرارگرفته است. مشخص نیست آینده این جریان در انتخابات مجلس یازدهم مشخص خواهد شد یا اینکه فارغ از نتیجه انتخابات مجلس اصلاح‌طلبان خود از شرکت در انتخابات انصراف خواهند داد. آنچه اکنون مشخص است، استراتژی اصلاح‌طلبان فرستان هر شخصی به نام اصلاحات به مجلس نیست. از این  رو احتمال دارد در تهران و برخی دیگر شهرها لیست‌های کوتاه‌قدی در انتخابات مجلس آینده به مردم ارائه شود. برای بررسی این مورد «وقایع اتفاقیه» با تقی آزاد ارمکی، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* حضور سلبی در انتخابات هنوز هم پاسخ می‌دهد


 مسئله شرکت در انتخابات از سوی جریان اصلاحات بار دیگر در شرایطی در دستور کار جریان سیاسی اصلاح‌طلب قرارگرفته  که برخی معتقدند استراتژی حضور سلبی دیگر در انتخابات پاسخ نمی‌دهد. حال اینکه به این‌گونه نیست و هنوز هم می‌توان سلبی در انتخابات شرکت کرد تا از حضور تندروها در مجلس آینده که خواهان درگیری بیشتر ایران با مسائل بین‌المللی هستند، جلوگیری شود. البته اصلاح‌طلبان توانستند افراد شناخته‌شده خود را در لیست‌ها بگنجاند، بسیار مناسب است. درنتیجه هنوز هم‌ظرفیت حضور سلبی در انتخابات وجود دارد.


* تکرار هنوز هم جواب می‌دهد


  اعتقاد به عدم جایگاه  خاتمی در  محاسبات سیاسی اعتقاد سنجیده‌ای نیست. اگر هم شخص آقای خاتمی اعلام می‌کنند که تکرار ایشان آن‌گونه که باید و شاید در انتخابات اثر ندارد، به‌ این ‌علت است که ایشان از تمام ظرفیت خود استفاده کرده تا شرایط را تغییر دهند اما آن‌گونه که او می‌خواست، نشد و مجلس عملا نتوانست در مسیر اصلاحات گام بردارد.


* عذرخواهی خاتمی موردپذیرش جامعه است


 برخی معتقدند که آقای خاتمی بعد از اینکه به خاطر وضعیت بد جامعه از مردم عذرخواهی کرده، این عذرخواهی در معنای پایان اثرگذار وی در عرصه سیاست است. حال اینکه اتفاقا  بحث بر سر اینکه او تنها مقامی است که از مردم به خاطر آنچه وعده داده شد و آنجام نشد و عذرخواهی کرد، در میان مردم وجود دارد. خاتمی اگر همین‌الان هم تکرار کند تکرار او اثرگذار است.


* تحریم انتخابات یعنی ضدیت با جامعه مدنی


 واقعیت آن است که تحریم انتخابات و یا عدم شرکت در انتخابات  از سوی هرکسی در جریان اصلاحات مطرح‌شده، ایده  ملی نیست. واقعیت آن است که آقای حجاریان اشتباه می‌کند. همین مجلس فعلی گام‌های خوبی در حد و اندازه خود برداشت. سؤال این است که اگر همین تعداد نماینده در مجلس نباشند که از مواضع جامعه مدنی  حمایت کنند، آنگاه چه خواهد شد. برای نمونه مسئله اعطای تابیت به فرزندان  متولد از زنان ایرانی هرچند از سوی شورای نگهبان رد شده اما بعید نیست تصویب شود آیا چنین طرحی یا برخی طرح‌ها در مورد حقوق کودکان وزنان اساسا قابل‌طرح در مجلسی که  پایداری‌ها در آن حضور دارند، مطرح می‌شود؟ از این رو به نظر می‌رسد افرادی که  قصد دارند القا کنند که نباید در انتخابت شرکت کرد، دقت زیادی در منفعت ملی و جمعی مردم ندارند.


* اختلاف درونی اصلاحات، موجب پوست‌اندازی است


 اگر جریان اصلاح‌طلب را در کنار جریان اصولگرا به لحاظ اختلافات درونی قرار دهیم، بدون شک چندین برابر اختلاف در جریان اصلاحات وجود دارد که باید این اختلافات را به فال نیک گرفت. چنین مشکلاتی نشان از پویا بودن جریان اصلاحات و اصلاح‌طلبی است. همین پویا بودن است که موجب می‌شود جریان اصلاحات پوست بی اندازد. آن‌هم در مقابل جریان اصولگرا که به شدن در حال خمودگی است.

مصاحبه کننده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: آزاد ارمکی روزنامه وقایع اصلاحات انتخابات شرکت در انتخابات مجلس حضور سلبی در انتخابات اشتباه حجاریان جامعه مدنی شرکت در انتخابات و جامعه مدنی


نظر شما :