نمایندگان در گفت‌وگو با وقایع اتفاقیه مطرح کردند

چرا شریعتمداری استعفا داده است؟

۰۱ مهر ۱۳۹۷ | ۱۶:۳۲ کد : ۴۱۴ تیتر یک برگزیده ها اقــتــصــادی
نمایندگان مجلس از دلایل استعفای وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته اند و برخی این استعفا را تغییر در آرایش دولت می دانند و برخی تاکید دارند با توجه به طرح استیضاح او در مجلس باید نسبت به عملکرد خود پاسخگو می بود و بعد جابجا می شد.
چرا شریعتمداری استعفا داده است؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: با انتشار خبری مبنی بر استعفای وزیر صنعت، معدن و تجارت آن هم در هفته ای که قرار بود شریعتمداری با حضور در کمیسیون صنایع  و معادن مجلس به استیضاح کنندگان خود پاسخگو می بود، سوالات متعددی در رسانه ها مطرح شد، از این روی خبرنگار وقایع اتفاقیه علت این استعفا را از برخی نمایندگان جویا شد.

 

علی وقف چی یکی از نمایندگانی که همیشه یک پای استیضاح وزرا است به روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه اظهار داشت:در این کشور اتفاقات معلوم نیست و هر کس خبری می دهد، اما از آنجایی که قرار بود روز سه شنبه طرح استیضاح وزیر صمت در کمیسیون صنایع بررسی شود باید بگویم اگر استعفا او صحت داشته باشد و در راستای استیضاح باشد صلاح و صحیح نیست.

 

این نماینده تاکید کرد: کسی که مسئولیتی را بر عهده گرفته است باید از کارنامه خود شجاعانه دفاع و مسیر قانونی را طی کند، اینکه جاخالی دهند و از زیر بار پاسخگویی شانه خالی کند، به نظر من شایسته نیست و جوانمردی همین است که در مدتی که کار کرده است و مسئولیت داشته پاسخگو باشد.

 

وی ادامه داد: هیچ بعید نیست در مجلس در زمان بررسی استیضاح وزیر صمت، شریعتمداری مجدد رای اعتماد از نمایندگان بگیرد، به اعتقاد بنده چه استیضاح چه تحقیق و تفحص و هر بحث نظارتی مجلس نباید به این معنا باشد که مجلس با نگاه کم کاری فرد را فرامی خواند.

 

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس گفت: معقول ترین کار این بود که شریعتمداری به مجلس می آمد و پاسخگوی سوالات استیضاح کنندگان می بود، نه آنکه ناگهان بدون هیچ دلیلی استعفا دهد، مردم باید بدانند چه شد که یک وزیر که مسئولیت داشت استعفا داده است.

 

علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به این سوال که آیا فشار کار و آشفته بازار ارز و خودرو عامل استعفای وزیر صنعت، معدن و تجارت شده است، به روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه گفت: فشار بازار به وزیر صمت ربطی ندارد، این وزارت در سه حوزه مسئولیت دارد که یکی از آن اصناف و بازار است ، اصناف از شریعتمداری ناراضی نبودند.

 

این نماینده مجلس بیان داشت: ثبت سفارش هم مرتبط به وزارت اقتصاد و دارایی است، ایراد وزیر صنعت و معدن را از من بپرسید می گویم ایراد اساسی که به شریعتمداری وارد می دانم عدم اجرای قانون اساسی است. قانون اساسی بازرگانی را دولتی می داند، مجلس و دولت با چه برداشتی از قانون اساسی وزارت صنعت را خصوصی اداره می کنند.

 

وی ادامه داد: مشکل قیمت ارز و نظام موجود حاکمیت و تسلط مطلق بر بخش خصوصی بر بازرگانی خارجی ایران است.

 

رمضانعلی سبحانی فر، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در واکنش به استعفای شریعتمداری به روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه گفت: این استعفا در واقع تغییر در آرایش بدنه اقتصادی دولت است و به معنای اختلاف بین رئیس جمهور و شریعتمداری نیست.

 

وی تاکید کرد: شریعتمداری در جایگاه دیگری در دولت مورد استفاده قرار می گیرد و استعفای او ارتباطی با استیضاح یا موضوع ثبت سفارش خودروها ندارد.

کلید واژه ها: علی وقف چی استعفا محمد شریعتمداری علیرضا محجوب رمضانعلی سبحانی فر


نظر شما :