وقایع اتفاقیه گزارش می دهد؛

مجلس بر مدار استیضاح وزرای اقتصادی

۳۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۶:۲۱ کد : ۴۱۱ تیتر یک اقــتــصــادی
آشفتگی بازار اقتصاد کشور آتشی شده بر دامن تیم اقتصادی دولت و هر از چندگاهی نمایندگان که دستشان به جایی بند نیست برای آنکه به مردم بگویند به فکر آنها هستند دست به اصلاحات در بنده اقتصادی دولت دوازدهم می زنند، اصلاحاتی که تا امروز نتیجه قابل توجهی به دنبال نداشت، این هفته استیضاح وزیر صمت در کمیسیون صنایع بررسی می شود و آن طور که جعفرزاده توئیت کرده که اگر گذر وزیری به مجلس بیافتد بی شک استیضاح می شود، احتمال دارد شریعتمداری نیز از قطار دولت پیاده شود.
مجلس بر مدار استیضاح وزرای اقتصادی

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: اسفند سال گذشته استیضاح وزرا تهدیدی برای دولت به شمار نمی رفت، بلکه فرصتی بود که وزرا با حضور در صحن علنی با نمایندگان دیداری تازه کنند، گزارشی بی سر و ته از اقدامات انجام شده و نشده بدهند و بدون هیچ نگرانی با کسب مجدد رای اعتماد به وزارتخانه هایشان بروند. اما با تغییر سال و آشفتگی بازار اقتصادی، نمایندگان که ابزاری عملی برای بهبود شرایط ندارند تیغ جراحی را به دست گرفته اند تا با کنار گذاشتن وزرای اقتصادی، تغییری در معشیت مردم ایجاد کنند از این روی تیغ جراحی ربیعی و کرباسیان را از کرسی های وزارت کار و اقتصاد جدا کرد.

 

این بار مجلسی ها بعد از دو هفته تعطیلات و سرکشی به حوزه های انتخابیه، قصد جراحی باقی وزرای اقتصادی دولت دوازدهم را دارند و این بار قرعه فال به نام شریعتمداری، آخوندی و زنگنه افتاده است. این هفته کمیسیون صنایع  و معادن  بررسی تقاضای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت مطابق ماده 223 آیین نامه داخلی مجلس را در دستور کار دارد.

 

ولی ملکی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در این باره به تسنیم گفت: دو طرح برای استیضاح شریعتمداری، مطرح است، یکی با 12 امضا و دیگری با حدود 73 امضا دارد که چندی پیش تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد.

 

استیضاح کنندگان 15 محور از جمله عدم نظارت بر صنایع خودروسازی کشور که سبب گران‌فروشی، احتکار خودرو، عدم کنترل و مدیریت بازار و در نتیجه افزایش بی‌رویه قیمت‌ها و احتکار کالا و عدم انجام کامل وظایف قانونی در مبارزه با قاچاق کالا و ارز خصوصاً طرح شناسه رهگیری برای برکنار کردن وزیر صمت در نظر دارند.

 

عباس آخوندی با سابقه حضور طولانی مدت در وزارت راه و شهرسازی نیز مورد انتقاد نمایندگان قرار دارد، حسین مقصودی از امضای طرح استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی توسط بیش از 50 نفر از نمایندگان مجلس خبر داد و به خانه ملت گفت: طرح استیضاح وزیر راه با آغاز به کار مجلس تقدیم هیأت رئیسه خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه طرح استیضاح عباس آخوندی 27 محور دارد، ادامه داد: بی عدالتی در حوزه راه، مشکلات حوزه هواپیمایی و تلاطمات قیمت بلیط، افزایش تصادفات جاده ای، مشکلات حوزه ریلی، عدم نظارت بر زیر مجموعه وزارتخانه و محقق نشدن سند چشم انداز و برنامه های اعلامی، بخشی از دلایل طرح استیضاح وزیر راه است.

 

از طرف دیگر علی اصغر یوسف نژاد عضو هیأت رئیسه مجلس با بیان اینکه طرح استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی هنوز به هیأت رئیسه مجلس ارائه نشده است، گفت: بر اساس آیین نامه داخلی مجلس، طرح استیضاح بعد از ارائه به هیأت رئیسه، اعلام وصول شده و برای رسیدگی در اختیار کمیسیون مربوطه قرار خواهد گرفت.

 

اسیتضاح وزیر نفت این روزها به در اخبار رسانه ها دیده می شود اما به نظر می آید زنگنه با سابقه طولانی که در صنعت نفت دارد یا پایش به استیضاح نمی رسد یا اگر نمایندگان او را برای سوال و جواب به صحن باورند او مجدد رای اعتماد مجلس را کسب خواهد کرد. در این باره احمد امیرآبادی اعلام کرد طرح استیضاح بیژن زنگنه وزیر نفت در مجلس کلید خورد.

 

نماینده مردم قم و عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در این زمینه توضیح داد: تعدادی از نمایندگان مجلس قبلاً طرح استیضاح وزیر نفت را ارائه کرده بودند که آقای وزیر با حضور در جلسه کمیسیون انرژی به نمایندگان استیضاح‌کننده قول‌هایی برای پیگیری موارد مورد نظر آنان را داده بود.

 

به گزارش فارس امیرآبادی تصریح کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر پتروشیمی‌ها مواد اولیه کارخانه‌ها را به درستی تأمین نمی‌کنند، لذا تعدادی از نمایندگان گفته‌اند که دوباره می‌خواهند استیضاح وزیر نفت را پیگیری کنند.

 

با این حال فریدون حسنوند رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در مورد اخباری مبنی بر استیضاح بیژن زنگنه ، توضیح داد: تاکنون چیزی تحت عنوان استضیاح وزیر نفت به کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیامده است.

 

وی افزود: ممکن است بعد از تعطیلات مجلس این موضوع مطرح شود و در این صورت وزیر نفت باید به مجلس شورای اسلامی بیاید تا نظرات وزیر و نمایندگان مطرح شود.

 

از آنجایی که با جابجایی رئیس بانک مرکزی و برکناری وزرای کار و اقتصاد تغییری در شرایط اقتصادی کشور ایجاد نشده است واز سوی دیگر دولت برای معرفی وزرای جدید اقدام عملی نمی کند، باید گفت اینکه مجلس روی مدار استیضاح ها قرار گرفته است نتیجه ای بر وضعیت اقتصادی و شرایط زندگی مردم ندارد و شاید لازم باشد نمایندگان از ابزارهای قانونی دیگر خود جز استیضاح به دولت و مردم برای عبور از این گردنه پر پیچ و خم اقتصادی استفاده کنند.

کلید واژه ها: استیضاح وزیر نفت وزیر صنعت، معدن و تجارت وزیر راه و شهرسازی


نظر شما :