هدایت آقایی:

کاهش مشارکت در شهرهای بزرگ قطعی است، اصولگرایان پیروز خواهند شد/ از قدرت کنار رویم و پرچم مطالبات مردم را در دست گیریم

۲۹ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۸:۴۲ کد : ۴۰۶۳ اصلی تیتر یک
امروز مشاهده می‌شود که ۱۷۰ نفری که به نام اصلاحات در مجلس حاضر شدند نتوانستند نقشی در مجلس بازی کنند. اکنون نیز اگر هر لیستی توسط اصلاح‌طلبان ارائه شود مورد اقبال صددرصدی توسط مردم قرار نخواهد گرفت. البته نباید متعرض به مواضع حاکمیت در مورد انتخابات شد و این مورد را هم باید در نظر گرفت این شیوه دیگر نمی‌توان ابزاری برای رسیدن به دموکراسی باشد.
کاهش مشارکت در شهرهای بزرگ قطعی است، اصولگرایان پیروز خواهند شد/ از قدرت کنار رویم و پرچم مطالبات مردم را در دست گیریم

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات  مجلس آینده به مهم‌ترین پرسش در فاصله8 ماهه تا انتخابات تبدیل است. فارغ از اینکه جریان اصلاحات در چه سطحی باید در انتخابات شرکت کند اما توجه به توسعه گام‌به‌گام و دموکراسی در ایران موضوعی است که هیچ‌گاه از دید اصلاح‌طلبان خارج نشده. واقعیت آن است که اصلاح‌طلبان اکنون هم برای دعوت مردم در انتخابات 92 به بعد باید پاسخگو باشند، برای بررسی عمیق‌تر این مسئله«وقایع اتفاقیه» با هدایت آقایی، عضو حزب کارگزاران سازندگی به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


*دو دیدگاه در مورد دموکراسی خواهی در ایران


استراتژی اصلاح‌طلبان در 4 دهه گذشته فراز و نشیب داشته است. در ابتدای انقلاب اصلاح‌طلبان تحت عنوان نیروهای چپ در قدرت قرار داشتند اما در دهه‌های بعدی نگاه اصلاح‌طلبان به انتخابات برای دموکراتیزه نگاه‌داشتن نظام و راهی برای رسیدن  به دموکراسی واقعی تلقی شد. دو قرائت از قانون اساسی در مورد آزادی و دمکراسی  به وجود آمد امام در سال 57 حتی اعلام کردند دموکراسی ما فراتر از دموکراسی غربی است.  سال‌های بعد از انقلاب قرائت دیگری مطرح شد که قائل به محدودیت بیشتری بود و فقهای شورای نگهبان با معیارهای خاصی به انتخابات نگاه می‌کردند.


* انسداد سیاسی


  رویکرد محدودکننده اکنون، جوابگوی اصلاح‌طلبان نیست. به ‌طوری‌که در حال حاضر به انسداد حقوقی رسیدیم. مجموعه این موارد باعث دلسردی اصلاح‌طلبان شده است. چرا که نمی‌توان بسیاری از وعده‌هایی که به‌وسیله آن مردم  به صحنه انتخابات آورده شده‌اند را محقق کرد.


* اصلاح‌طلبان در حال ارزیابی


 اکنون اصلاح‌طلبان در حال ارزیابی حضور یا عدم حضور در انتخابات آینده هستند.  بنده معتقدم انتخابات دیگر ابزار  برای رسیدن به اهداف اصلاح طلبان نیست زیرا  هر تلاشی با وضعیت موجود به درب بسته خواهد خورد. اصلاح‌طلبان می‌توانند صدای خود را از طرق مختلف غیر از انتخابات هم با مردم در میان بگذارند.


* نیازی به استفاده از تریبون مجلس نیست


درگذشته حضور حداقلی در انتخابت مجلس به‌ این‌علت بود که اصلاح‌طلبان قصد داشتند از طریق تریبون مجلس صدای خود را به مردم برسانند اما اکنون دیگر نیاز به این مورد دیده نمی‌شود و رسانه‌ها آن‌قدر توسعه‌یافته اند که دیگر نیازی به استفاده از تریبون مجلس نیست. از این‌رو دیگر نباید با نگاه گذشته به انتخابات مجلس نگریست.


* تعرض به ساحت انتخابات، ممنوع


امروز مشاهده می‌شود که 170 نفری که به نام اصلاحات در مجلس حاضر شدند نتوانستند  نقشی در مجلس بازی کنند. اکنون نیز اگر هر لیستی توسط اصلاح‌طلبان ارائه شود مورد اقبال صددرصدی توسط مردم قرار نخواهد گرفت. البته نباید متعرض به مواضع حاکمیت در مورد انتخابات شد و این مورد را هم باید در نظر گرفت  این شیوه دیگر نمی‌توان ابزاری برای رسیدن به دموکراسی باشد.


* میزان مشارکت در انتخابات


 به‌طور یقین مشارکت در انتخابات کمتر از دوره‌های قبل نخواهد بود و بیش از 30 میلیون در انتخابات شرکت خواهند کرد. آرای انتخابات مجلس سیاسی نیست. خواسته‌ها و مطالبات سیاسی مردم از طریق انتخابات پیش رو محقق نخواهد شد. اصلاح‌طلبان باید جایگاه خود را  تعریف کنند و مطالبات مردم را را از این جایگاه رهبری کنند. 

مصاحبه گیرنده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: هدایت آقایی وقایع مشارکت در انتخابات استراتژی اصلاح طلبان تعرض به صاحت انتخابات ممنوع نیاز رسانه ای اصلاحات انسداد سیاسی


نظر شما :