ایران بعد از سال‎ها تحریم، میداند چگونه نفت بفروشد

۲۹ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۵۲ کد : ۴۰۴۳ اصلی اقــتــصــادی
سخنگوی اسبق وزارت خارجه کشورمان گفت: باتوجه به اینکه تحریم‎های نفتی آمریکا علیه ایران به تصویب شورای امنیت سازمان ملل نرسیده است، امکان عرضه و فروش نفت کشورمان در بازار و بورس‎های جهانی وجود دارد.
ایران بعد از سال‎ها تحریم، میداند چگونه نفت بفروشد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  ایران در طول عمر چهل ساله جمهوری اسلامی ایران با انواع تحریم‌ها دست و پنجه نرم کرده است و به قول برخی از ناظران مسائل ایران زیر فشار تحریم‌ها "آبدیده شده" و "روش‌های مقابله" با آن را فراگرفته است اما آنچه که در خصوص حرکت اخیر آمریکا قابل توجه است این است که جمهوری اسلامی ایران هرگز مورد تحریم کامل نفتی قرار نگرفته بود از این رو در مقطع فعلی اینکه ایران چگونه در جهت فروش نفت خود وارد عمل شود رویکردی حائز اهیمت است، چرا که برخی از کارشناسان بین‎المللی براین باورند که تصمیم آمریکا در تحریم‎ها نفتی ایران رویکرد و ملاک قانونی ندارد و ایران می‎تواند با توجه به اینکه این تحریم‎ها در شورای امنیت سازمان ملل تصویب نشده است در راستای فروش نفت خود وارد عمل شود که در این راستا سرمایه‎گذاری در بورس و بازارهای خارجی از جمله موارد مهمی است که می‎تواند در راستای فروش نفت ایران تاثیرگذار باشد، اما اینکه این مهم چقدر قابلیت عملیاتی شدن دارد نکته‎ای حایز اهیمت است.
 
حمیدرضا آصفی سخنگوی اسبق وزارت خارجه کشورمان، درباره اینکه با جود تحریم‎های نفتی آمریکا علیه ایران چه روش‎هایی برای فروش نفت ایران وجود دارد، اظهار کرد: تحریم‎های نفتی که از سوی آمریکا علیه ایران اعمال شده به صورت یکجانبه است و موافقت شورای امنیت را ندارد که کشورها ملزم به اجرا و رعایت آن باشند.
 
وی افزود: آمریکا یک تحریم خودخواسته‎ای را علیه وضع کرده و برخی از کشورها را برای عدم معامله با ایران تهدید کرده است تا معامله‎ای با ایران نداشته باشند اما این تهدیدات از سوی برخی از کشورها مثل چین و روسیه اجرایی نشد و دیگر کشورها نیز در این راستا به صورت کامل وارد عمل نشدند.
 
سخنگوی اسبق وزارت خارجه کشورمان تصریح کرد: به لحاظ قانونی برای فروش نفت ایران هیچ مشکلی وجود ندارد و تنها ترس از اقدامات ناصحیح آمریکا سبب شده تا برخی از کشورها در عدم خرید نفت از ایران وارد عمل شوند، اما این رویه به صورت کامل انجام نشده و بسیاری از کشورها هنوز از ما نفت می‎خرند.
 
آصفی با بیان اینکه بدون شک فروش نفت ایران در طی ماه‎های آینده کاهش پیدا می‎‏کند ، خاطرنشان کرد: نکته مهم و محل سوال این است که میزان فروش نفت ایران چه میزان کاهش پیدا می‏کند و آیا این روند در تامین درآمدهای نفتی ما تاثیرگذار خواهد بود یا خیر؟
 
وی تاکید کرد: ابزارهای متعددی برای فروش نفت ما وجود دارد که برحسب منافع ملی بازگو کردن این روش‎های صحیح نیست از این رو صراحتا باید بگویم جمهوری اسلامی ایران از تحریم‎های نفتی آمریکا دچار مشکل جدی نمی‎شود، ولی میزان کاهش فروش نفت ما به عوامل مختلف وابستگی دارد.
 
سخنگوی اسبق وزارت خارجه کشورمان درباره اینکه آیا امکان فروش نفت ایران در بورس‎های خارجی که دلار مبنای معامله آنها نیست وجود دارد، گفت: این موضوع از نظر قانونی هیچ مشکلی ندارد اما روند عملیاتی کردن آن زمانبر است و اجرایی کردن آن کمی دشوار است.
 
آصفی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران بعد از سال‎ها سیاست‎های تحریمی یاد گرفتند که چگونه در جهت فروش نفت خود وارد عمل شوند از این رو در مقطع فعلی نیز به طورحتم با اتخاذ تدابیر و راهکارهایی که منافع ملی ایران را در بر می‎گیرد در جهت فروش نفت وارد عمل خواهند شد.
 
وی تصریح کرد: زندگی در شرایط تحریم و مقابله با سختی‎های به خوبی راه و روش مقابله با مشکلات را برای مقامات و مسئولین کشورمان مشخص کرده است از این رو در این شرایط لازم است که با حفظ وحدت داخلی در جهت مقابله با تحریم‎ها از نوع نفتی و غیرنفتی وارد عمل شویم.
 

کلید واژه ها: نفت ایران صادرات نفت بورس جهانی آصفی


نظر شما :