پایان خودروی های فرسوده

۲۸ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۰:۴۸ کد : ۴۰۱۶ اصلی جامـــعه
بر اساس مصوبه مجلس، در طرح ساماندهی بازار خودرو، واردکنندگان خودرو و موتورسیکلت موظف شدند به ازای واردات هر خودرو، به تناسب مصرف نوع سوخت، علاوه بر پرداخت عوارض گمرکی، گواهی اسقاط خودروی معادل را دریافت کنند.
پایان خودروی های فرسوده

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد طرح یک‌فوریتی ساماندهی بازار خودرو امروز در صحن علنی مجلس در دستور کار نمایندگان قرار گرفت و ماده (۹) مکرر این طرح با اصلاحاتی با ۱۶۱ رأی موافق، ۱۵ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۱۶ نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید.

ببه گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا،ر این اساس ماده (۹) مکرر با اصلاحاتی که از سوی حمیدرضا فولادگر و غلامرضا کاتب مطرح شد و مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت، به شرح زیر مصوب شد.

ماده (۹) مکرر – تردد حمل بار و مسافر توسط وسائط نقلیه موتوری پس از رسیدن به سن فرسودگی در کلان‌شهرها ممنوع می‌باشد.

تبصره ۱- دولت موظف است از محل صرفه‌جویی حاصل از بهبود و مدیریت مصرف سوخت ناشی از اجرای این قانون ساز و کار و تسهیلات لازم را جهت جایگزینی خودروهای فرسوده حمل و نقل عمومی با خودروهای نو فراهم کند.

تبصره ۲- تولیدکنندگان خودرو و موتورسیکلت در داخل کشور موظفند به ازای تولید هر چهار دستگاه خودرو یا موتورسیکلت، گواهی اسقاط خودرو یا موتورسیکلت معادل را از مرکز اسقاط دریافت کنند.

شماره‌گذاری خودروها و موتورسیکلت منوط به ارائه گواهی اسقاط توسط خودروسازان و موتورسیکلت‌سازان معادل ۲۵ درصد تولید ماهانه است. مراکز اسقاط مکلف به ارائه گواهی اسقاط مورد تقاضای تولیدکنندگان خودرو و موتورسیکلت هستند.

واردکنندگان خودرو و موتورسیکلت موظفند به ازای واردات هر خودرو به تناسب مصرف نوع سوخت علاوه بر پرداخت عوارض گمرکی، گواهی اسقاط خودرو معادل را دریافت کنند. تعداد گواهی اسقاط به تناسب مصرف سوخت و قیمت خودروی وارداتی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری سازمان ملی استاندارد ایران تعیین می‌شود.

تبصره ۳- آیین‌نامه اجرایی موضوع این ماده حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ این قانون به پیشنهاد مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان ملی استاندارد ایران و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

کلید واژه ها: وقایع خودرو خودروی فرسوده ممنوعیت تردد خودروی فرسوده


نظر شما :