علی صوفی:

حضور سلبی در انتخابات مجلس مدنظر اصلاح طلبان نیست / جامعه با هراس از تندروها به اصلاح‌طلبان اعتماد نخواهد کرد

۲۷ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۹:۴۶ کد : ۴۰۰۱ اصلی تیتر یک
این عضو شورای عالی اصلاحات افزود: جامعه با هراس بر روی کار آمدن تندروهای اصولگرا پای صندوق نخواهد آمد چراکه پایداری‌ها دیگر موضوعیتی  در عرصه دولت و مجلس ندارد و در اقلیت غیر تعیین‌کننده‌ای در مجلس هستند.
حضور سلبی در انتخابات مجلس مدنظر اصلاح طلبان نیست / جامعه با هراس از تندروها به اصلاح‌طلبان اعتماد نخواهد کرد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس یازدهم چکار خواهند کرد؟ آیا آنچه تحت عنوان مشارکت مشروط حداکثری و یا مشارکت حداقلی؛ که به عنوان استراتژی اصلاح‌طلبان مطرح می شود، جدی است؟ آنچه تاکنون از میان صحبت‌ها و مصاحبه‌های اصلاح‌طلبان قابل‌احصاست این است که اصلاح‌طلبان به‌طور یقین  استراتژی‌ای مبنی بر تحریم انتخابات در نظر ندارد. برای بررسی بیشتر این مسئله« وقایع اتفاقیه» با علی صوفی؛ عضو شورای عالی اصلاحات به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* لزوم تغییر استراتژی اصلاح طلبان


شورای عالی سیاست‌گذاری برای کار بر روی استراتژی و سیاست‌گذاری جریان اصلاحات به وجود آمده است اما از قرار معلوم استراتژی سلبی به‌منظور حضور جریان اصلاحات در انتخابات، اکنون در دستور کار نیست.  این اتفاق‌نظر تقریبا قابل ‌احصاست. استراتژی حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده دیگر مانند سه انتخابات گذشته نیست. در جامعه نیز این سیاست‌گذاری وجود ندارد.


* جامعه با هراس تندروها پای صندوق نخواهد آمد


 جامعه نیز با هراس بر روی کار آمدن تندروهای اصولگرا پای صندوق نخواهد آمد چراکه پایداری‌ها دیگر موضوعیتی  در عرصه دولت و مجلس ندارد و در اقلیت غیر تعیین‌کننده‌ای در مجلس هستند. اهمیت دولت نیز گرچه اصولگرایانه است اما درهرصورت رنگ و بوی پایداری‌ها در دولت قابل مشاهده نیست.


* لزوم تأکید بر استراتژی ایجابی


 اکنون مردم با توجه به نارضایتی که از نتیجه انتخابات گذشته دارند و نوعی یاس و سرخوردگی از انتخاب مجدد روحانی که در مردم ایجادشده ، دیگر  دغدغه روی کار آمدن جریان سیاسی خاصی را ندارند.  چون عمده مسئله مردم معیشتی و اقتصادی است و دیگر مسائل فرهنگی و سیاسی برای مردم پررنگ نیست. مردم حساست سیاسی خود را ازدست‌داده اند.


* دغدغه کارآمدی و ناکارآمدی


  مردم اکنون دغدغه کارآمدی و ناکارآمدی مجلس آینده را دارند. اینکه آیا می توانند دولت و مجلسی را روی کار آورند که از پس بحران‌های موجود به ‌ویژه بحران‌های اقتصادی برآید یا نه؛ مد نظر مردم است. مجلس و دولتی که بتواند بهبودی در وضعیت معیشتی مردم به وجود آورد مورد پیگرد مردم خواهد بود. ایجاد ثبات اقتصادی و در دولت واقعیت جامعه است.


* اصلاحات و خواست مردم


 با چنین خواسته‌هایی از  سوی مردم جریان اصلاحات باید بررسی کند که آیا می‌توان لیستی را  به مردم در انتخابات مجلس و  فردی را به جامعه در انتخابات 1400 معرفی کنند که بتواند این خواست مردم را پوشش دهد یا نه؟  این رویکرد تقربا غالب است اما درعین‌حال هستند افرادی که نظر دیگری دارند و معتقدند که اگر اقلیتی اصلاح‌طلب در مجلس حضورداشته باشد و به‌جای لیست 30 نفره در تهران لیست 10 نفره ارائه شود آبروی اصلاح طلبان حفظ خواهد شد. البته اختلاف‌ نظرهایی دراین‌ارتباط وجود دارد.  بسیاری اعتقاددارند حتی باید در این دوره هم حمایت از دولت را در دستور کار قرار بگیرند و از اصولگرایان در لیست‌های اصلاحات استفاده شود که در مقابل نیز نظرات مختلفی وجود دارد.
 

کلید واژه ها: علی صوفی استراتژی اصلاحات وقایع اتفاقیه شورای عالی کار مجلس یازدهم وقایع


نظر شما :