وقایع اتفاقیه پیگیری کرد؛

کالاهای احتکاری شده چه زمانی وارد بازار می شود؟

۳۰ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۵:۴۰ کد : ۳۹۸ تیتر یک اقــتــصــادی
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید برای ورود کالاهای احتکار شده به بازار روند قانونی آن در سازمان تعزیزات حکومتی طی شود.
کالاهای احتکاری شده چه زمانی وارد بازار می شود؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: احتکار کالاهای ضروری و غیر ضروری ماننده خنجری از پشت به معشیت مردم و اقتصاد کشور وارد شد، سید یاسر بایگانی، سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی نیمه ماه شهریور درباره آخرین آمار کشفیات کالاهای احتکارشده گفته بود که  از سوم مرداد ماه 97 که بحث الزام به عرضه 38 قلم کالا که توسط وزیر صمت اعلام شده است تا به اواسط شهریور 448 پرونده مربوط به احتکار با ارزش 676 میلیارد و 492 میلیون تومان تشکیل شده است که از این تعداد 178 فقره پرونده مهم و ملی با ارزش ریالی 598 میلیارد و 587 میلیون تومان است که تشکیل و درحال رسیدگی به پرونده آنها هستند.

 

وی خبرداده است که تعداد 215 فقره پرونده از 448 پرونده مختومه شده است و متخلفین هم به پرداخت 28 میلیارد و 730 میلیون تومان جزای نقدی محکوم شدند.

 

رایگانی همچنین توضیح داد: طبق ارزش ریالی، مهمترین پرونده های در رده اول مربوط به آهن و میلگرد بود که استان های آذربایجان شرقی، اصفهان و کرمانشاه بیشترین تخلفات را در این حوزه دارا بودند.

 

او در ادامه بیان داشت که لوازم خانگی، برنج و اقلام خوراکی و لوازم یدکی خودرو در رده های بعدی قرار دارند که استان های تهران، آذربایجان شرقی، اصفهان،کرمانشاه و فارس در این حوزه بیشترین تخلفات را دارا  هستند.

 

با گذشت نزدیک به 15 روز از ارائه آمار احتکار نایب رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه باید انبارداری را از احتکار تفکیک کنیم، به ایسنا گفت: هنوز در توزیع کالاهای احتکار شده فشاری وارد نشده که عرضه آنها بتواند قیمت‌ها را بشکند، اما این کار باید انجام شود.

 

وی با بیان اینکه اگه نمونه‌های انباری در مغازه انباردار به فروش می‌رسد و آن مغازه ورود و خروج دارد پس انبار فروشنده، انبار احتکار نیست، گفت: در گذشته احتکار فقط مربوط به مواد مصرفی و خوراکی بود اما حالا حتی برای ماشین هم استفاده می‌شود؛ بنابراین متوجه شدیم که هر کالایی را که نگه داریم تا گران‌تر بفروشیم احتکار محسوب می­‌شود.

 

نایب رییس اتاق اصناف ایران همچنین اظهار کرد:  به جای فشار در توزیع کالاها، باید بخش تولید را فعال کنیم، چراکه گسترش تولید باعث می‌شود دپو دیگر اتفاق نیفتد.

 

عزت الله یوسفیان ملا در گفت‌وگو با روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه می گوید ورود کالاهای احتکار شده به بازار زمان بر است و باید روند قانونی آن طی شود که به نظر می رسد این روند قانونی بیش از یک ماه به طول می انجامد.

 

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه می دهد که برای ارائه حکم باید سازمان تعزیزات حکومتی دادگاه تشکیل دهد و ضمن تشخصی آنکه انبار کردن کالاها احتکار محسوب می شود یا خیر، باید متناسب با ارزش کالا احکامی برای محتکر کننده و کالای احتکار شده صادر کند.

 

نماینده مردم آمل در مجلس دهم شورای اسلامی توضیح داد: ممکن است با حکم تعزیزات حکومتی کالاها در اختیار دستگاه های حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی قرار گیرد تا با قیمت دولتی کالا را به دست نیازمندان برساند و پول حاصل از فروش کالا را برای جریمه محتکر کننده به خزانه واریز شود.

 

وی تاکید کرد: از آنجایی که صدور حکم زمان بر است و می توان نسبت به حکم اعتراض شود ورود کالاها به بازار زمان بر است، از سوی دیگر معمولا در این زمینه اطلاع رسانی نمی شود و کسی از سرنوشت کالاهای احتکار شده اطلاع ندارد.
 

کلید واژه ها: احتکار عزت الله یوسفیان ملا


نظر شما :