غلامرضا ظریفیان:

اصلاح‌طلبان از جمهوریت نظام عدول نخواهند کرد / سناریوهای مختلف برای حضور در انتخابات مجلس لازم است / پایگاه اجتماعی اصلاحات آسیب‌دیده / اصلاح‌طلبان عملکرد خود را نقد کنند، مردم صداقتشان را می‌پذیرد

۲۶ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۶:۱۹ کد : ۳۹۷۵ اصلی تیتر یک سیاسی
غلامرضا ظریفیان تاکید کرد: این انتظار باید از نهادهای نظارتی به وجود آید که سبک‌تر از گذشته با مساله بررسی صلاحیت‌ها برخورد کنند. زیرا جامعه ایران به علت‌های مختلف  ازجمله فشار خارجی نیازمند همگرایی است.
اصلاح‌طلبان از جمهوریت نظام عدول نخواهند کرد / سناریوهای مختلف برای حضور در انتخابات مجلس لازم است /  پایگاه اجتماعی اصلاحات آسیب‌دیده / اصلاح‌طلبان عملکرد خود را نقد کنند، مردم صداقتشان را می‌پذیرد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: استراتژی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس یازدهم هنوز به‌ صورت رسمی رونمایی نشده است اما تحلیلگران سیاسی و فعالان رسانه‌ای جریان اصلاحات از اکنون درصدد اقدام در این زمینه هستند. واقعیت آن است که تحریم تا این لحظه مدنظر جریان اصلاحات نیست اما این پرسش مطرح است که اصلاح‌طلبان در چه سطحی در انتخابات مجلس آینده شرکت خواهند کرد. آیا فراکسیون امید مجددا در مجلس آینده تشکیل خواهد شد یا اینکه اصلاح‌طلبان با محدود نامزدهای تائید صلاحیت شده در انتخابات مجلس شرکت می کنند. در این ‌ارتباط « وقایع اتفاقیه» با غلامرضا ظریفیان، فعال سیاسی اصلاح طلب به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* سناریوهای غیر واحد برای شرکت در انتخابات


 برای حضور در انتخابات باید سناریوهای مختلف داشت تا بر اساس شرایط، متناسب با وضعیت موجود تصمیم گرفته شود. البته در ایران تا زمان نزدیکی به صحنه انتخابات نمی‌توان تحلیلی در مورد  شرایط انتخاباتی داد. حتی مشخص نیست سطح حضور مردم در انتخابات چگونه است و کدام جریان سیاسی مورد اقبال جامعه قرار دارد. البته در انتخابات مجلس با توجه به اینکه عوامل غیرسیاسی در حضور یا عدم حضور مردم اثر دارد، شرکت در انتخابات عموما بالای 50  درصد و تا 70 درصد است. متناسب با این موارد اصلاح‌طلبان باید سناریو های مختلف داشته باشند.


* اصلاحات و انتخابات


جریان اصلاحات با قرائت خود همواره برای اسلامیت نظام اصالت قائل بوده و اصلاح طلبان اعتقاد دارند آموزه‌های اسلامی باید مبتنی بر قرائت اصلاح‌طلبی باشد. البته اصلاح‌طلبان همواره نگران جمهوریت نظامند و در تلاشند که جمهوریت نظام را تقویت و ظرفیت جمهوریت نظام افزایش یابد.


* حضور حداکثری و حداقلی در انتخابات


  در مورد حضور حداقلی و حداکثری اصلاح‌طلبان نیز با توجه به شرایط تصمیم‌گیری خواهد شد. همواره اینگونه است که این جریان برای تقویت جمهوریت نظام مردم را به انتخابات ترغیب می‌کند با این وجود با توجه به شرایط کنونی به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان با کاهش اقبال عمومی روبرو هستند هرچند اقبال به این جریان با توجه به شرایط جامعه نسبت به رقیب بیشتر خواهد بود.


* برنامه اصلاح‌طلبان برای پایگاه اجتماعی


 اصلاح‌طلبان با هر سنارویی قصد شرکت در انتخابات را داشته باشند باید برای آسیب‌دیدگی نگاه مردم به خود برنامه ریزی کنند. در این معنا که اقدام به‌ نقد عملکرد خودکرده و مردم نیز هر جا باصداقت روبرو شوند، به آن ارج  می‌گذارند. اگر به مردم بگوییم که قرار بود  فلان وعده‌ها اجرایی شود اما به دلایل مختلف ازجمله ضعف درون سیستمی نتوانستیم موفق عمل کنیم، آنگاه مورد تکریم مردم نیز قرار خواهیم گرفت. البته باید نقاط قوت را نیز با مردم در میان گذاشت


* شعار اقتصادی برای معیشت مردم


 این انتظار باید از نهادهای نظارتی به وجود آید که سبک‌تر از گذشته با مساله بررسی صلاحیت‌ها برخورد کنند. زیرا جامعه ایران به علت‌های مختلف  ازجمله فشار خارجی نیازمند همگرایی است. برای ایجاد همگرایی نیز باید تلاش کرد که مشکلات معیشتی مردم سامان یابد.  ازاین‌رو اصلاح‌طلبان باید این مورد را از دولت طلب کنند همچنین مردم باید احساس کنند که اگر به اصلاح‌طلبان رأی می‌دهند با فشار خارجی و معیشتی بیشتر روبرو نخواهند شد.

 مصاحبه کننده: احسان اسقایی
 

کلید واژه ها: انتخاباتظریفیاناستراتژی شرکت در انتخاباتوقایعاصلاح اصلاحاتعذر خواهی از مردماقبال به اصلاح طلبان


نظر شما :