گسترش افق تجاری آمریکای لاتین بدون آمریکا

۲۸ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۴:۴۴ کد : ۳۹۶ اقــتــصــادی
شورای روابط خارجی آمریکا در تحلیلی به بررسی نشست اخیر وزرای دارایی گروه ۲۰ در آرژانتین پرداخته، وزرا در این جلسه درباره دستور کار نشست رهبران که قرار است دسامبر آینده در بوئنوس آیرس برگزار شود، بحث و تبادل نظر کردند.
گسترش افق تجاری آمریکای لاتین بدون آمریکا

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: شورای روابط خارجی آمریکا در تحلیلی به بررسی نشست اخیر وزرای دارایی گروه ۲۰ در آرژانتین پرداخته، وزرا در این جلسه درباره دستور کار نشست رهبران که قرار است دسامبر آینده در بوئنوس آیرس برگزار شود، بحث و تبادل نظر کردند.

 

گرچه این نشست رسما متمرکز بر زیر ساخت و آینده همکاری ها بوده است ولی مذاکرات فنی وزرای دارایی گروه ۲۰ تحت تاثیر و زیر سایه تهدیدات تعرفه ای آمریکا و رویکرد خصمانه دونالد ترامپ در قبال متحدانش و سازمان جهانی تجارت قرار داشته است.

 

حمله آمریکا به سیستم تجارت جهانی در شرایطی است که آمریکای لاتین در نهایت به دنبال تجارت آزاد است. سیاستمداران چپ و راست در آمریکای لاتین به دنبال ارتقای جایگاه کشورهای خود در عرصه تجارت جهانی از طریق دستیابی به قراردادهای تجارت آزاد و سرمایه گذاری هستند.

 

در شرایط عادی آنها شاید به سوی آمریکا می رفتند، یک سرمایه گذار بزرگ و شریک تجاری مهم برای اکثر کشورهای منطقه. ولی سیاست های خصمانه ترامپ در جریان مذاکرات نفتا نشان می دهد که کشورهای آمریکای لاتین نباید امید چندانی به گسترش همکاری های تجارت آزاد با ایالات متحده داشته باشند. بنابر این کشورهای آمریکای لاتین به دنبال تغییر رویکرد و مسیر خود هستند.

 

اتحادیه اروپا به یک شریک مناسب تبدیل شده است: مکزیک مذاکرات مربوط به توافق ۲۰۰۰ میلادی را در ماه آوریل از سرگرفته است، این کشور قصد دارد بخش کشاورزی، خدمات و کالاهای دیجیتال خود را به روی کشورهای خارجی باز کرده و قوانین گمرکی را تسهیل نماید.

 

مرکوسور بلوک تجاری که توسط برزیل، آرژانتین، اروگوئه و پاراگوئه تشکیل شده، در حال تلاش برای نهایی کردن توافق تجاری با اتحادیه اروپا است که دو دهه است معطل مانده است.کشورهای آمریکای لاتین به دنبال گسترش تجارت آزاد با آسیا نیز هستند.

 

مکزیک، پرو و شیلی در حال ایجاد شرکای مهم اقتصادی با پیمان تجارت آزاد موسوم به ترانس پاسیفیک هستند، آن هم پس از خروج آمریکا از این توافق. کلمبیا نیز از جمله کشورهای منطقه است که مایل به پیوستن به این توافق مهم تجاری است. مرکوسور به دنبال مذاکره با کره جنوبی است، آن هم پس از مسیری که توسط کاستاریکا، السالوادور هندوراس نیکاراگوئه و پاناما ایجاد شده و همگی این کشورها قراردادهای تجارت دوجانبه امضا کرده اند.

 

پاناما مذاکرات با چین را آغاز کرده است این در حالی است که کلمبیا و مرکوسور به دنبال تبعیت از این ایده هستند. و مرکوسور مذاکرات را با کانادا آغاز کرده است و با استرالیا و نیوزلند نیز به توافقاتی برای گسترش روابط تجاری دست یافته است.

 

اقتصادهای آمریکای لاتین همچنین به دنبال دستیابی به رویای دیرینه خود هستند یعنی همگرایی اقتصادی منطقه ای. آمریکای لاتین از این لحاظ از همه مناطق جهان غیر از آفریقا عقب افتاده است. طی هفته جاری، رهبران ائتلاف پاسیفیک، یک توافق تجاری آزاد که با مکزیک، کلمبیا، پرو و شیلی آغاز شده، با همتایان مرکوسور خود در پورتو والارتا دیدار و درباره گسترش همکاری های تجاری مذاکره خواهند کرد. یک توافق تجاری ۸۰ درصد تولید ناخالص داخلی منطقه را در کنار یکدیگر قرار خواهد داد و یک بازار ۴.۳ تریلیون دلاری ایجاد خواهد کرد.

 

این قرارداد تجاری ترجیحی اهمیت زیادی برای رفاه و آسایش آتی آمریکای لاتین خواهد داشت. این قرارداد تجاری و سرمایه گذاری داخلی، مربوط به بخش های، شیمیایی، خودرو، داروسازی خواهد بود و همین طور شامل صنایع با ارزش افزوده بالا است که منجر به افزایش بهره وری و ایجاد فرصت های شغلی بهتر خواهد شد. اگر کشورهای آمریکای لاتین می خواهند به جایگاه بهتری در چرخه عرضه جهانی دست یابند، باید تولید منطقه ای را به سطحی برسانند که قادر به رقابت با آسیا، اروپا و آمریکای شمالی باشند.

 

نتایج قطعی توافقنامه ای که اکنون در حال نهایی شدن است، از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود. با این حال، افق تجاری آمریکای لاتین گسترش یافته است. در شرایط کنونی آمریکای لاتین بدون آمریکا در حال حرکت است.

 

پس از نشست ناتو، وزیر خارجه آلمان ادعا کرد که اتحادیه اروپا دیگر نمی تواند به طور کامل به کاخ سفید تکیه کند. حداقل در مورد تجارت، این درسی است که آمریکای لاتین قبلا از عبرت گرفته است.

 

منبع: اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا منتشر شده در اقتصاد ایرانی

کلید واژه ها: تجارت با امریکای لاتین


نظر شما :