مصطفی درایتی:

جریان اصلاحات میان بد و بدتر انتخاب نخواهد کرد / انتخابات را تحریم نخواهیم کرد اما لیست‌های غیرواقعی هم نخواهیم داد

۲۵ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۱۳ کد : ۳۹۳۸ اصلی تیتر یک
این فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است: اکنون اصلاح طلبان قرار بر شرکت در انتخابات دارند اما اگر امکان حضور به اصلاح‌طلبان داده نشود، نمی توان پاسخگوی مردم بود
جریان اصلاحات میان بد و بدتر انتخاب نخواهد کرد / انتخابات را تحریم نخواهیم کرد اما لیست‌های غیرواقعی هم نخواهیم داد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه استراتژی اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات چیست؟ پاسخ به این سؤال آغاز ورود و یا کنار رفتن این جریان سیاسی از انتخابات مجلس یازدهم است. تا این لحظه البته جز برخی از اصلاح‌طلبان که مشارکت مشروط را پیشنهاد داده‌اند فردی دیگری در مجموعه اصلاحات از عدد محضور در انتخابات مجلس سخنی به میان نیاورده است اما به نظر میرسد اصلاح‌طلبان احتمالا اگر نتوانند افراد شاخص خود را به ‌طور کامل در انتخابات مجلس شرکت دهند و تصمیم به حضور در انتخابات داشته باشند دیگر از هر شخصی حتی اصولگرایان میانه در لیست‌های خود استفاده نخواهند کرد و نهایتا لیست‌های حداقلی می‌دهند. برای بررسی بیشتر این موضوع «وقایع اتفاقیه» با مصطفی درایتی ، فعال سیاسی اصلاح‌طلب به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* اولیت و اولویت‌های استراتژی اصلاح‌طلبان


اصلاح‌طلبان به‌منظور حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی در ابتدا باید با توجه به موقعیت کشور  استراتژی خود را تعیین کنند. طبیعتا وضعیتی که جریان اصلاحات در انتخابات مجلس یازدهم دارند با انتخابات گذشته متفاوت است و این تفاوت تقاضا می‌کند که اصلاح‌طلبان استراتژی  جدیدی را در پیش گیرند. استراتژی اصلاح‌طلبان در مجلس گذشته دیگر جواب نخواهد داد.


* بد را به بدتر ترجیه نخواهیم داد


 حضور سلبی اصلاح‌طلبان در انتخابات یازدهم کارایی خاصی نخواهد داشت. ازاین‌رو باید با توجه به وضعیت کشور باید استراتژی جدیدی  توسط جریان اصلاحات تبیین شود تا مجلسی توانمند تشکیل گردد و اگر این‌چنین نشود، مشکلات متعددی به وجود خواهد آمد. اصلاح‌طلبان در انتخابات گذشته همواره به ‌صورت سلبی حاضر شدند.  به عبارتی اصلاح‌طلبان  بین بد و بدتر انتخاب کرده‌اند. در مجلس نیز تنها به دنبال کاهش نیروهای تندرو در انتخابات  بودیم اما در این مرحله این استراتژی مورد تائید مردم نیست.


* استراتژی اثباتی لازم است


 اکنون جامعه به استراتژی اثباتی نیاز دارد و  اصلاح‌طلبان باید مرحله ای جلوتر روند حتی اگر شرایط هم فراهم نشود باید در نظر گرفت که حضور سلبی به‌هیچ ‌وجه نظر مردم را جلب نخواهد کرد.  از چنین مجلسی نیز نباید توقع زیادی داشت ازاین‌رو هدف‌گذاری اثباتی باید صورت بگیرد. فارغ از اینکه در انتخابات پیروز شویم یا اینکه شکست بخوریم.


*  حضور سلبی باعث حذف اصلاحات می‌شود


 اگر نخواهند مجلس آینده مجلسی توانمند باشد، حضور در  انتخابات مجلس، معنا و مفهوم چندانی نخواهد داشت. اکنون باید استراتژی‌ای تعیین شود که برای مردم ایجاد امید به آینده‌ای بهتر کنند. در غیر این صورت مردم به مجموعه اصلاحات پشت خواهند کرد.


*  تحریم نخواهیم کرد


 البته این استراتژی به معنی تحریم انتخابات نیست. اکنون اصلاح طلبان قرار بر شرکت در انتخابات دارند اما اگر امکان حضور به اصلاح‌طلبان داده نشود، نمی توان پاسخگوی مردم بود. اکنون تنها باید در اندیشه توانمندی مجلس آینده بود. لازمه آن‌هم استفاده از نیروهای تشکیلاتی اصلاح‌طلبان است. قرار اصلاح‌طلبان بر حضور جدی در انتخابات است اما اگر  لیست کاملی در تهران ببنیدم  لازم نیست با گزینه‌های دیگری لیست را کامل  کرد. ازاین‌رو باید گفت: انتخابات را تحریم نخواهیم کرد اما لیست‌های غیرواقعی هم نخواهیم داد.

مصاحبه گیرنده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: اصلاحات انتخابات شرکت در انتخابات وقایع اتفاقیه حضور در انتخابات تحریم انتخابات درایتی مجلس یازدهم حضور سلب در انتخابات مجلس استراتژی اصلاحات


نظر شما :