شکست ترامپ در برابر بایدن در تگزاس

۲۵ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۳ کد : ۳۹۳۷ اصلی سرخط اخبار
نتایج نظرسنجی اخیر دانشگه کوئینیپیاک نشان می دهد که نگرانی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در ایالات متحده آمریکا صرفا محدود به ایالات خاکستری نخواهد شد.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: آنچه منجر به ترس و وحشت رئیس جمهور آمریکا، خصوصا در برهه حساس فعلی شده است ،کاهش محبوبیت وی در ایالات سرنوشت ساز است. در نظرسنجی های اخیر، محبوبیت ترامپ در ایالاتی مانند پنسیلوانیا، میشیگان و ویسکانسین کاهش یافته و در خصوص پیروزی دوباره وی در این ایالات تردیدهایی جدی وجود دارد. با این حال، انتشار نظرسنجی اخیر دانشگاه "کوئینیپیک" شوک بدتری را به ترامپ وارد ساخته است!
این نظرسنجی نشان می دهد که محبوبیت دونالد ترامپ در ایالت "تگزاس" که به "لانه جمهوریخواهان" معروف است، کاهش قابل توجهی یافته است . 1200 ساکن ایالت تگزاس که واجد شرایط رای دادن بودند، در این نظرسنجی شرکت کرده اند. بر اساس نتایج این نظرسنجی، جو بایدن نامزد احتمالی حزب دموکرات موفق به کسب 48 درصد آرای ساکنان تگزاس شده است. این در حالیست که دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی ایالات متحده آمریکا تنها 44 درصد آرا را به خود اختصاص داده است. همان گونه که اشاره شد، تگزاس از ایالات "قرمز" محسوب می شود. ایالاتی که رای آنها به صورت سنتی به حزب جمهوریخواه تعلق دارد. از سال 1976 ( که جیمی کارتر به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد )، سابقه نداشته است که یک نامزد دموکرات مورد قبال ساکنان تگزاس قرار گیرد، اتفاقی که هم اکنون در این ایالت در حال رخ داده است! 

ماجرا به این نقطه ختم نمی شود! ایالت تگزاس دارای 38 رای الکترال است که قاعدتا به نامزد پیروز انتخابات در این ایالت ( مطابق ساختار الکترال ) تعلق می گیرد. این ایالت، پس از ایالت کالیفرنیا دارای بیشترین رای الکترال در انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست. رای ایالت کالیفرنیا به صورت سنتی به حزب دموکرات تعلق دارد. ترامپ و جمهوریخواهان در محاسبات خود، رای سنتی ایالت تگزاس به جمهوریخواهان را آلترناتیوی در مقابل رای سنتی دموکراتها در ایالت کالیفرنیا قلمداد می کنند. در چنین شرایطی اگر دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 در ایالت تگزاس شکست بخورد، عملا بازی را به دموکراتها باخته است. موضوعی که به شدت وی و همراهانش در کاخ سفید را نگران ساخته است.
یکی از دلایل هجمه های اخیر ترامپ به جو بایدن معاون اوباما نیز در همین موضوع نهفته است.نتایج نظرسنجی اخیر دانشگاه کوئینیپیاک نشان می دهد که ترامپ مشکلی برای شکست دیگر نامزدهای حزب دموکرات در ایالت تگزاس ندارد! با این حال وی در برابر بایدن با اختلاف 4 درصد شکست خواهد خورد. یکی از آرزوهای دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020، عدم راهیابی بایدن به دور پایانی است زیرا در این صورت، رئیس جمهور آمریکا رقبت بسیار سختی را با وی در پیش خواهد داشت.
نتایج نظرسنجی اخیر دانشگه کوئینیپیاک نشان می دهد که نگرانی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در ایالات متحده آمریکا صرفا محدود به ایالات خاکستری نخواهد شد. او در کنار رقابت سخت با نامزد نهایی حزب دموکرات برای پیروزی دوباره در این ایالات ، باید نگاهی نیز به ایالت قرمز داشته باشد! هم اکنون دموکراتها بابت پیروزی در ایالات آبی ( ایالاتی که رای آنها به صورت سنتی به حزب دموکرات تعلق دارد ) در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 اطمینان دارند. نظرسنجی های صورت گرفته در ایالاتی مانند کالیفرنیا نشان می دهد که دموکراتها کمترین دغدغه ای برای حفظ آرای ایالات آبی رنگ در سبد خود ندارند. با این حال جمهوریخواهان متعاقب برگزاری نظرسنجی اخیر در تگزاس، نسبت به پیروزی قطعی خود در این ایالت قرمز اطمینان ندارند. به نظر می رسد یکی از اصلی ترین دلایل کاهش محبوبیت ترامپ در ایالت تگزاس، تمایل برخی جمهوریخواهان سنتی نسبت به نامزد حزب دموکرات ( جو بایدن ) است. دیگر نظرسنجی های صورت گرفته در آمریکا نیز نشان می دهد که بخشی از جمهوریخواهان سنتی از ترامپ فاصله گرفته و در صدد هستند تا آرای خود را در انتخابات سل 2020 به سود فرد دیگری به گردش در آورند.

کلید واژه ها: وقایعدونالد ترامپنظر سنجی


نظر شما :