مسکن همچنان حرارت دارد / رشد ۱۰۳ درصدی قیمت ها

۲۵ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۳:۵۹ کد : ۳۹۲۲ اصلی اقــتــصــادی
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: در وضعیت اقتصادی امروز کشور و در حوزه مسکن به دلیل عدم ثبات اقتصادی مردم تمایلی برای فروش خانه‎های خود ندارند.
مسکن همچنان حرارت دارد / رشد ۱۰۳ درصدی  قیمت ها

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: آخرین گزارش بانک مرکزی پیرامون تحولات بازار معاملات مسکن  به عنوان مصداق در شهر تهران که مربوط به فروردین ماه سال جاری بود نشان داد متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی در مقایسه با سال گذشته 103.9 درصد رشد داشته است. بررسی ها نشان می دهد که یکی از فاکتورهای افزایش قیمت مسکن افزایش قیمت مصالح ساختمانی است هرچند که در این میان برخی از کارشناسان حوزه مسکن عدم داشتن برنامه از سوی دولت را مقصر وضعیت بازار فعلی دانستند.
 
ببه گزارش نامه نیوز،دون شک اگر وضعیت فعلی در بازار مسکن ادامه‎دار باشند قدرت خرید مردم و به خصوص جوان‎هایی که در شرف ازدواج هستند برای تامین یکی از نیازهای اساسی خود کاهش پیدا می‎کند و این روند به طورحتم در بسیاری از موارد و مسائلی که در کشور وجود دارد تاثیرگذار خواهد بود.
 
محمدرضا رضایی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره نوسانات و به خصوص افزایش قیمتی که در بازار مسکن وجود دارد، اظهار کرد: در وضعیت اقتصادی که این روزها در کشورمان حاکم است همانطور که مردم نیز در جریان هستند نمی‎توان گفت که در بازار ارز ثبات وجود دارد ولی به طور مثال در بخش مسکن ما با هیچ مشکلی روبه‎رو نیستیم.
 
وی افزود: طبق آمار و ارقامی که ما در اختیار داریم در طی چند ماه اخیر که کشور از نظر اقتصادی با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‎کند قیمت مسکن در کلانشهرها به خصوص تهران 120 درصد رشد پیدا کرده است که این روند بدون شک رقم قابل توجهی و سبب می‎شود تا قدرت خرید مردم برای خرید خانه کاهش چشمگیری پیدا کند.
 
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با انتقاد از رویکرد دولت در بخش مسکن ، تصریح کرد: متاسفانه ما در طول عمر دولت روحانی راهبرد و رویکرد قابل قبولی را برای بهبود بازار مسکن مشاهد نکردیم . فارغ از این اگر دولت در مقطع فعلی بخواهد در جهت میزان مبلغ وام مسکن نیز اقدام کند این رویکرد دردی را از مردم و به خصوص جوانان‎ترها درمان نخواهد کرد ،چرا که در شرایط امروز قدرت خرید مردم به شدت کاهش پیدا کرده است.
 
رضایی خاطرنشان کرد: در شرایط امروز بازار بیشتر مالکان تمایلی برای فروش خانه ندارند و ترجیح می‎دهند با توجه به نوسانات بازار و بالا و پایین شدن قیمت‎ها خانه خود را نفروشند و این در صورتی است که میزان متقاضیان خرید خانه در کشور در حال افزایش است.
 
وی با بیان اینکه ما باید برای تامین مسکن مردم به فکر چاره و تدبیر جدی باشیم، تاکید کرد: علی‎رغم اینکه ایرادات مکرری به طرح مسکن مهر وجود دارد ولی صراحتا باید گفت که این طرح در خانه‎دار شدن بسیاری از مردم به خصوص طبقه متوسط و اقشار ضعیف تاثیر بسزایی داشت، اما در دولت فعلی متاسفانه نه تنها طرح‎های باقی‎مانده تکمیل نشد، بلکه این پروژه به طور کلی کنار گذاشته شد.
 
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: ما در جلسات مکرری که با وزیر مسکن و اقتصاد داشتیم درخواست کردیم که دولت در جهت بهبود این وضعیت اقدامی را انجام دهد ولی این مهم تا به امروز انجام نشده است.
 
رضایی با انتقاد از افزایش خانه‎های خالی در کلانشهرها، اظهار کرد: عدم تمایل به فروش خانه از سوی دیگر سبب شده تا ما با موج روبه افزایش خانه‌های در کشور روبه رو شویم از این امیدواریم باتوجه به مخالفت دولت، مجلس و نهادهای مسئول در این راستا در جهت وضع مالیات بر خانه‎های خالی وارد عمل شویم.
 
وی تصریح کرد: اگر رویه فعلی در بازار مسکن ادامه‎دار باشد و ما شاهد عدم خرید و فروش در این بازار باشیم بدون شک با مشکل جدی و یا به تعبیر دیگر بحران روبه‌ رو خواهیم شد، از این رو درصددیم در کمیسیون عمران مجلس با اجرایی کردم طرح ملی مسکن اقدام مثمرثمری را انجام دهیم.
 
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن در وضعیت فعلی افزایش تقاضا و کاهش عرضه است، از این رو برای ایجاد تعادل در بازار باید عرضه افزایش پیدا کند که این روند به دلیل تمایل مردم برای حفظ سرمایه‎های خود از قبیل مسکن کمی دشوار است از این رو ما باید با استفاده از بسترهایی چون وام مسکن و افزایش مبلغ آن در جهت مقابله با رکودی که در بازار وجود دارد وارد عمل شویم.‎

کلید واژه ها: مسکن افزایش قیمت مسکن وقایع اتفاقیه


نظر شما :