روزنامه وقایع اتفاقیه گزارش می دهد

پشت پرده ممنوعیت واردات خودرو

۲۹ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۷:۰۱ کد : ۳۹۲ اقــتــصــادی
خودرو که این روزها در مسیر سربالایی افزایش قیمت ها در حرکت هستند از سوی گمرک با ممنوعیت وادرات مواجه شده اند، نمایندگان مجلس می گوید علت این ممنوعیت افزایش توجه به خودروهای داخلی است اما همه از کیفیت بنجل سواری های داخلی گله دارند به این جهت مجلس به دنبال آن است مجوز واردات محدود خودرو را صادر کنند.
پشت پرده ممنوعیت واردات خودرو

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: امروز گمرک ایران در تشریح توصیه‌های گمرکی به واردکنندگان تاکید کرد: واردات خودرو فعلا ممنوع است و مصوبه جدیدی در این خصوص به گمرک ابلاغ نشده است.
سیدعلی ادیانی با اشاره به این موضوع به خانه ملت گفت: ممنوعیت واردات خودرو شمشیر دو لبه است و تجربه بعد از انقلاب نیز این موضوع را تایید می‌کند، باید همزمان با ممنوعیت ورود خودروهای خارجی باید به سمتی حرکت کنیم که خودروی ایرانی از نظر کیفی جان مردم را به خطر نیاندازد و مال مردم را از جیب آنها برندارد.

 

ممنوعیت واردات و تولید خودرو بی‌کیفیت زیان ملی است

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر عدم واردات خودروی خارجی منجر به تولید خودرو بنجل در کشور شود و کیفیت خودروهای تولید داخل کاهش پیدا کند به زیان ملی تبدیل می‌شود، گفت: کمتر کشوری وجود دارد که به اندازه ملت ایران تاوان و هزینه نگهداری تولید خودروی داخلی را پرداخت کرده باشد.

 

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حدود 60 سال است که ملت با توجیه حمایت از تولید داخلی و ساخت خودرو هزینه پرداخت می‌کند، ادامه داد: به صورت میانگین هزینه‌ای که کشورها برای تقویت تولید خودروی داخلی پرداخت می‌کنند حداکثر 15 سال است اما هزینه‌ای که ما برای تولید خودرو بی‌کیفیت داخلی پرداخت می‌کنیم نزدیک به 60 سال است، این موضوع اصلا مطلوب نیست.

 

کیفیت خودروهای تولید داخل هر روز کیفیت پایین‌تری دارند

وی با تاکید بر اینکه خودروهایی که به مردم تحویل داده می‌شود هر روز کیفیت پایین‌تری دارند، عنوان کرد:مشتری حاضر نیست خودروی صفر کیلومتر را خریداری کند و به دنبال خودروی ساخت 5 سال گذشته می‌رود زیرا اعتقاد دارد که کیفیت ساخت آن بالاتر است این موضوع یک فاجعه صنعتی محسوب می‌شود، البته این موضوع به آن معنا نیست که دو خودروساز بزرگ کشور را تعطیل کنیم.

 

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در مجلس تعهد و پکیج زمان‌دار قابل اجرا را به مردم تحویل دهند، تا چه زمانی قصد داریم توجیه گر ندانم کاری و بی‌توجهی دو خودروساز کشور باشیم.

 

خودروسازان محصولات غیر استاندارد را در قالب خودرو بزک کرده تحویل مردم می‌دهند

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه عدم واردات خودروی خارجی باید منجر به کیفی‌سازی و تولید خودرو صادرات محور در کشور باشد، خاطرنشان کرد: همانگونه که تجربه نشان داده خودروسازان محصولات بی‌کیفیت و غیر استاندارد را در قالب خودرو بزک کرده تحویل مردم می‌دهند و ملت به صورت جانی و مالی متضرر می‌شوند.

 

واردات خودور با استفاده ارز آزاد صورت می‌گیرد

همچنین سیدجواد حسینی‌کیا بیان داشت: مصلحت و صلاح‌ دید مسئولان نظام این بوده است که واردات خودروهای خارجی برای مدت زمان محدودی به منظور حمایت از تولید داخل ممنوع شود که تصمیم مناسبی بود.

 

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه در حال حاضر به دلیل افزایش بی‌رویه خودروهای داخلی و خارجی در بازار کشور باید برای مقطع زمانی مشخص به تعداد محدودی با شرایط خاصی مجوز واردات تعدادی خودرو داده شود، به خانه ملت گفت: این مجوز واردات با هدف تنظیم بخشی از بازار باید صادر شود.

 

نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه صدور مجوز واردات تعداد محدودی و مشخصی از خودور برای تنظیم بازار کشور امکان پذیر است، ادامه داد: در جلسات برگزار شده در کمیسیون صنایع و معادن و وزیر صنعت، معدن و تجارت مقرر شد به منظور کنترل تنش در بازار تعداد محدودی خودرو وارد کشور شود.

 

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برای واردات خودروها از ارزان قیمت و دولتی استفاده نمی‌شود، خاطرنشان کرد: واردات خودور با استفاده ارز آزاد صورت می‌گیرد و واردات خودرو 30 درصد از افزایش قیمت خودرو در بازار را کاهش می‌دهد.

کلید واژه ها: خودرو واردات


نظر شما :