حسن هانی زاده :

اعراب و تلاویو نقشه ناامن کردن مسیر انرژی در منطقه را دارند / ایران هوشمندانه از فتنه‌ها عبورخواهدکرد

۲۳ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۶:۳۴ کد : ۳۹۰۳ اصلی تیتر یک سیاسی
هانی زاده در مورد حادثه برای کشتی های ژاپنی در دریای عمان معتقد است:  اعراب درصدد خواهند بود ایران را عامل ناامنی برای انتقال انرژی به جهان معرفی کنند تا آمریکا را وادار به‌عکس العمل شتاب‌زده علیه ایران سود
اعراب و تلاویو نقشه ناامن کردن مسیر انرژی در منطقه را دارند /  ایران هوشمندانه از فتنه‌ها عبورخواهدکرد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران و دیدار وی با مقام معظم رهبری مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی قرارگرفته است. رهبر انقلاب پاسخ قاطع ای به درخواست مذاکره ترامپ داده است، ایشان اعلام کردند که با آمریکا و شخص ترامپ مذاکره نخواهیم کرد. از سوی دیگر البته هم‌زمان با این مذاکره حادثه مهمی برای دو نفت‌کش ژاپنی در دریای عمان به وقع پیوست که ظریف هم زمانی آین حادثه با دیدار رهبر انقلاب و آبه را بسیار مشکوک خواند. برای بررسی بیشتر حوادث و وقایع به وجود آمده «وقایع اتفاقیه» با حسن هانی زاده کارشناس روابط بین‌الملل به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* دیداری مهم در شرایط پیچیده منطقه


  حسن هانی زاده در ارتباط با شرایط منطقه به «وقایع اتفاقیه» گفت: سفر آبه به تهران در شرایط حساس منطقه‌ای و بین‌المللی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و آقای آبه حامل پیام از سوی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای مقامات جمهوری بود. پاسخ قاطع رهبر انقلاب اسلامی به پیام دونالد ترامپ این بود که رئیس‌جمهور امریکا به خاطر رفتارهای پرخاشگرانه، نیت بد به ملت ایران  ، تهدید نظامی و تحریم‌های گسترده علیه ایران، قابل‌مذاکره نیست و با این فشارها رئیس‌جمهور آمریکا شایسته تعامل و دریافت جواب از مقامات ایرانی را ندارد. در نتیجه پاسخ  ایران به درخواست رئیس‌جمهور آمریکا برای مذاکره پیرامون مسائل مختلف بین ایران و آمریکا پاسخی منطقی و مستدل بود.


* فتنه عربی – عبری علیه ایران


   به نظر می‌رسد آبه این پیام را دریافت کرده است که ایران قصد ندارد در برابر ترامپ تسلیم شود. ازاین‌رو هم‌زمان با این سفر و با توجه به اینکه پاسخ رهبر ایران کوبنده بود؛ اطراف دیگری مناقشه با تهران دست به فتنه‌گری در ارتباط با ایران زدند.


* اعراب  به دنبال حمله آمریکا به ایران


  عربستان، امارات متحده و رژیم صهیونیستی  از تقابل نظامی ایران و آمریکا  بهره می‌گیرند و تصور می‌کنند می‌توانند آمریکا را وادار به حمل نظامی علیه ایران کنند. ازاین‌رو  دست به عملیات علیه کشتی‌های ژاپنی زدند تا بتوانند سفر آبه به تهران را تحت تأثیر قرار دهند ازاین‌رو به نظر نمی‌رسد این حادثه هم‌زمان با دیدار آبه با مقام معظم رهبری پیام خطرناکی دارد که آن پیام این است که پروژه سختی  در حال شکل‌گیری است.


* هوشمندی ایران در برابر فتنه اعراب


  اعراب درصدد خواهند بود ایران درا  عامل ناامنی برای انتقال انرژی به جهان معرفی کنند تا آمریکا را وادار به‌عکس العمل شتاب‌زده علیه ایران کنند اما جمهوری اسلامی ایران بسیار عاقلانه و هوشمندانه چه در حادثه قبلی دربندر فجیره و چه در حال حاضر، برخورد هوشمندانه خواهند کرد و ایران در دام  نقشه  عبری و عربی نخواهد افتاد.  ایران هوشمندانه از فتنه‌ها عبور خواهد کرد.

مصاحبه گیرنده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: وقایعکشتی ژاپنینفت کشسناریوی اعرابعربستانحمله به ایرانسناریوی عبری- عربی


نظر شما :