توشاک و تراکتورسازی در مسیر جدایی

۲۶ شهریور ۱۳۹۷ | ۲۳:۰۱ کد : ۳۸۱ ورزشی
نتایج ضعیف تراکتورسازی در فصل جدید فوتبال ایران، شرایط را برای قطع همکاری مدیران این تیم با سرمربی اهل ولز مهیا کرده است.
توشاک و تراکتورسازی در مسیر جدایی

✍️ حاتم شیرعلی‌زاده

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز، فصل جدید رقابت‌های لیگ برتر را با سر و صدای زیادی آغاز کرد. استخدام یک مربی بزرگ خارجی به نام جان توشاک، جذب چند ستاره خارجی از جمله استوکس و سوگیتا و همچنین به خدمت گرفتن چند بازیکن بزرگ ایرانی از جمله اشکان دژاگه، مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی باعث شد نام تراکتورسازی به همراه زنوزی مالک جدید باشگاه بر سر زبان‌ها بیفتد. این شرایط به نظر می‌رسید بتواند روزهای خوبی را برای تراکتوری‌ها رقم بزند، اما کم صبر بودن هواداران و نتایج نه چندان مطلوب از نگاه این هواداران منجر به آن شد که توشاک از ایران برود. البته هنوز خبر جدایی رسمی این مربی اعلام نشده، اما به نظر می‌رسد طی روزهای آینده این خبر به گوش همه اهالی فوتبال خواهد رسید.


آغاز ماجرا از آبادان


سرمربی ولزی تراکتورسازی تبریز که برخلاف مربیان قبلی این تیم کاملا آرام است، بعد از پرخاشی که اشکان دژاگه روی نیمکت به وی داشت واکنش قاطعی نداشت و به جای اینکه رفتار بازیکن را محکوم کند، اشتباه را به گردن خود انداخت تا نشان دهد اقتدار لازم برای سروسامان دادن به حاشیه‌های اینچنینی را ندارد و در صورت تکرار آن در موضع ضعف قرار خواهد گرفت.


همین اتفاق یک ویژگی منفی برای مربی بزرگی است که سابقه زیادی در فوتبال دنیا دارد و مخالفانش را برآن داشته تا زمینه کنار گذاشتنش را فراهم کنند. هرچند که برخی مدیران باشگاه مخالف جابجایی هستند اما نتیجه نگرفتن تیم و مدیریت نکردن حاشیه ها باعث شده تا بحث برکناری وی در همین هفته‌های ابتدایی لیگ برتر مطرح شود.


گفته می‌شود درگیری لفظی اشکان دژاگه با توشاک در جریان بازی با صنعت نفت آبادان ریشه در برخی اختلافات بازیکنان باتجربه این تیم در ماه گذشته داشته تا سرمربی ولزی رفتن را به ماندن ترجیح دهد. او که عدم شناخت از بازیکنان اسم و رسم دار تراکتورسازی را دلیل باخت خود مقابل استقلال تهران اعلام کرده بود، همین جمله را پس از شکست مقابل نفت آبادان تکرار کرد.


ترک غریبانه ایران


سرمربی اسبق رئال مادرید که در مراسم استقبالش حدود دو هزار نفر حضور داشتند هنگام ترک ایران، غریبانه رفت. مدیران باشگاه تراکتورسازی درباره تصمیم ناگهانی خود سکوت کرده‌اند و هیچ کس در مورد دلایل برکناری سرمربی سرخ‌ها اظهار نظر رسمی نکرده است.

 


اختلاف نظر در باشگاه


درحالی که برخی مدیران میانی باشگاه خواهان کنار گذاشتن توشاک و آوردن یک سرمربی جدید هستند، برخی اعضای هیأت مدیره مخالف تغییرات هستند و این موضوع را هم به مالک باشگاه منتقل کرده‌اند که در این مقطع برکناری سرمربی به سود تراکتورسازی و باشگاه نیست.


اختلاف نظری که بین مسئولان تراکتورسازی وجود دارد طبیعتاً بزرگترین لطمه را به این تیم وارد خواهد کرد و به نظر می‌رسد بازیکنان هم با دیدن این وضعیت نوع رفتارشان را تنظیم می کنند.


تکرار داستان استیل آذین، این بار در تبریز


اتفاقی که چند سال پیش در تیم استیل آذین رخ داد و سوء مدیریت باعث شد میلیاردها تومان پول از بین برود، درحال شکل گرفتن در تراکتورسازی است و اگر مدیران این باشگاه نتوانند حاشیه‌های خودساخته را سروسامان دهند به نظر می‌رسد این تیم دوباره وارد بحران‌هایی خواهد شد که دودش به چشم هواداران پرشور این تیم می‌رود. به هر حال اتفاقاتی که رخ داد نشان از تصمیم گیری عجولانه مدیرانی دارد که نتوانستند واقعیت تراکتورسازی را که در فصل جاری تمام سلسله مراتبش تغییر کرده و نیاز به ثبات فنی دارد، درک کنند. تیمی که می‌توانست در جمع مدعیان قهرمانی قرار بگیرد حالا منتظر است تا جانشین سرمربی‌اش مشخص شود.


تقوی، سرمربی موقت


پس از آنکه توشاک ایران را ترک کرد، نخستین تمرین تیم سرخپوش تبریز بدون حضور او و البته توسط محمد تقوی برگزار شد. با این حال محمد تقوی که به تازگی در کادرفنی سرخپوشان حضور پیدا کرده است، به صورت موقت هدایت تراکتورسازی را بر عهده خواهد داشت.


کارنامه توشاک


مربی 67 ساله، از ابتدای فصل جاری هدایت تیم فوتبال تراکتورسازی را بر عهده گرفت اما به نظر می‌رسد در کنار حاشیه‌های اخیر، یک باخت، 3 مساوی و 2 برد نتوانسته است مدیران باشگاه تراکتورسازی را راضی کند. توشاک بازیکن و مربی اهل ولز است که 40 بازی در تیم ملی را در کارنامه دارد. او در باشگاه های سوانزی، کاردیف و لیورپول سابقه بازی دارد.

 

کلید واژه ها: وقایع اتفاقیه لیگ برتر فوتبال مسعود شجاعی تراکتورسازی تبریز تقوی اشکان دژاگه احسان حاج‌صفی جان توشاک


نظر شما :