«سیندرلا» نماد آرزوهای یک دختر است

۲۱ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۳:۲۷ کد : ۳۸ فرهنگ و هنر
"سعید داخ" کارگردان نمایش «سیندرلا» که این روزها کار او در تماشاخانه‌ی دیوار چهارم به روی صحنه رفته است، در گفت‌وگو با روزنامه آنلاین وقایع‌اتفاقیه بر این باور است که سیندرلا، نماد آرزوهای یک دختر است.
«سیندرلا» نماد آرزوهای یک دختر است

وقایع اتفاقیه-کورش چهاردوری: نمایش «سیندرلا» این روزها در تماشاخانه‌ی دیوار چهارم و به کارگردانی "سعید داخ" روی صحنه می‌رود. نمایشی که بعید است کسی با رضایت، از ایده و اجرا و کارگردانی آن، از سالن نمایش خارج شود. اما سعید داخ در گفتگو با خبرنگار روزنامه آنلاین وقایع‌اتفاقیه، از هدفش برای ساخت سیندرلا گفت که در ادامه می‌خوانید:

*چرا سیندرلا؟

ایده‌ی اصلی این کار زمانی به ذهن من رسید که متن کودک بود و علیرضا حنیفی آن را نوشته بود. متن را خواندم و بر اساس آن، احساس کردم که می‌توانم از کنار قصه‌ی اصلی، نقبی به دنیای روز بزنم و این جرقه آن زمان در ذهن من شکل گرفت. بعد از آن بود که با آقای حوری تبدیل کار انجام شد و حاصلش آن شد که دیدید.

*غالب بازیگران سیندرلا کار اولی بودند. درست است؟

چند تن از بازیگران کار اولی هستند. الباقی بازیگران شاگردان خودم هستند که کارهای دیگری هم داشته‌اند. کلاژی از کسانی که بازیگران خودم می‌دانم در این کار به دست آورده‌ام.

*شخصاً به کار چه نمره‌ای می‌دهید؟

من به هدفی که از این نمایش داشتم رسیدم.

*هدف چه بود؟

تکنیکی که می‌خواستم به کار ببرم تا فرم و حرکت را در میزانسن و بازی به وجود بیاورم و فکر می‌کنم که موفق هم شدم. قصد نداشتم کاری را کارگردانی کنم که همگان از دیدنش شگفت‌زده شوند. هدفم این بود که این تکنیک اتفاق بیفتد.

*پس نداشتن هیچ شکلی از دکور هم باید به همین دلیل بوده باشد!

دقیقاً! وقتی مدرن کار می‌کنم و فضاها را توسط آدم‌ها می‌سازم، آوردن دکور، کار اضافه‌ای بود.

*اینکه تمام بازیگران کار دختر بوده‌اند، بدین معناست که شما آرزوهایی برای دختران جامعه‌ی خود دارید؟

اساساً قصه‌ی سیندرلا، قصه‌ای دخترانه است و نماد آرزوهای یک دختر است. کسی که منتظر است یک نفر با اسب سفید بیاید و او را با خود ببرد. این چیزی است که از گذشته بوده اما شاید در عصر جدید دیگر به حقیقت نپیوندد.

کلید واژه ها: تئاترنمایش سیندرلاسعید داخ


نظر شما :