اختلافات رئیس جمهوری آمریکا و متیس بر سر برجام، ناتو و شکنجه

ترامپ وزیر دفاع خود را کنار می گذارد؟

۲۶ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۲:۲۶ کد : ۳۷۷ دیپلماسی
روزنامه نیویورک تایمز اخیرا در مطلبی به تنش های متعدد بین رئیس جمهوری آمریکا و وزیر دفاع کابینه او اشاره و احتمال برکناری جیمز متیس را مطرح کرده است. این نشریه برای پیش بینی خود دو دلیل ارائه کرده که اولی مقاله انتقادی است که ترامپ و سیاست‌هایش را محکوم کرده و رئیس جمهوری آمریکا هنوز به دنبال نویسنده آن می گردد و دومی هم کتاب باب وودوارد خبرنگار تحقیقی امریکایی تحت عنوان «ترس» است که از تهیه فهرستی از گزینه‌های موجود برای جایگزینی متیس در سمت وزارت دفاع امریکا خبر داده است.
ترامپ وزیر دفاع خود را کنار می گذارد؟

نویسنده: الن میچل


روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: گمانه زنی ها درباره آینده جیمز متیس وزیر دفاع ایالات متحده در سراسر واشنگتن شنیده می شود. روابط متیس و دونالد ترامپ پس از آن مورد توجه قرار گرفت که باب وودوارد در کتاب اخیر خود با جزئیات کامل به سرخوردگی های وزیر دفاع از فرمانده کل قوا پرداخت. اکنون گزارش ها حول این محور می چرخند که متیس احتمالا پس از انتخابات میان دوره برکنار می شود. برخی حتی ادعا کرده اند ترامپ به دنبال جایگزینی برای ریاست پنتاگون می گردد. اما حتی پیش از کتاب وودوارد هم بسیاری از اختلافات متیس و ترامپ عمومی شده بود. 


در این میان، پنج مساله اصلی وجود دارد که رئیس جمهوری و وزیر دفاع نمی توانند بر سر آنها به توافق برسند. یکی از مهم ترین این مسائل، توافق هسته ای ایران است. تصمیم رئیس جمهوری ترامپ به خارج کردن آمریکا از توافق هسته ای ایران در ماه مه به اختلاف شدید بین واشنگتن و متحدان آمریکایی آن و افزایش تنش ها در خاورمیانه انجامید. متیس ترجیح می داد ایالات متحده در برجام بماند. او حتی در اظهارنظرهای عمومی بخش هایی از توافق را تحسین کرده و گفته بود معامله هسته ای با ایران امکان نظارت دقیق بر این کشور را فراهم آورده است.


متیس در ماه آوریل، چند هفته پیش از تصمیم ترامپبه خروج از برجام، به قانون گذاران کمیته خدمات مسلح مجلس سنا گفته بود: «من سه مرتبه آن را خوانده ام. و می گویم با فرض اینکه ایران بخواهد تقلب کند، نگارش شده است.» این پنرال پیشین نیروی دریایی گفته اگرچه توافق ایده آل نیست، اما ماندن در آن احتمالا بهترین راه برای حفظ منافع امنیت ملی ایالات متحده خواهد بود. او در اکتبر 2017 هم گفته بود اگرچه رئیس جمهوری به خلاف این مساله فکر می کند، اما بهتر است در توافق هسته ای ایران بماند.


اما اختلاف نظرهای متیس و ترامپ به مساله هسته ای ایران ختم نمی شود. ترامپ در کمپین های انتخاباتی از استفاده از تکنیک های بازجویی که در حال حاضر استفاده از آنها ممنوع است، حمایت کرده بود. اما متیس به محض روی کار آمدن سعی کرده بود تکنیک هایی جدای از شکنجه های قدیمی و مناقشه برانگیز را پیشنهاد کند.


خارج کردن نیروهای آمریکا از افغانستان و سوریه یکی دیگر از موارد اختلاف رئیس جمهوری و وزیر دفاع کابینه اوست. ترامپ در مبارزات انتخاباتی وعده داده بود به ماموریت های خارجی از جمله تلاش ها برای آموزش نیروهای افغان و عملیات در سوریه پایان دهد. اما پس از روی کار آمدن، تحت تاثیر ژنرال ها و اچ. آر. مک مستر که در آن زمان مشاور امنیت ملی بود، نظر خود را تغییر داد. ظاهرا ترامپ هنوز هم خواستار خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه و افغانستان است، اما ماتیس و دیگر مشاوران نظامی اخیرا هشدار داده اند به محض اینکه ایالات متحده سوریه را ترک کند، داعش باز می گردد.


کره شمالی هم به ویژه در زمانی که ترامپ مشغول توئیت های تحریک آمیز و جنگ لفظی با کیم جونگ اون بود، از دیگر موارد اختلاف نظر دو مقام بوده است. ماتیس بارها تاکید کرده آمریکا هیچگاه راه حل دیپلماتیک را به کلی نادیده نگرفته است.


مساله دیگر این است که ترامپ هیچ احترامی برای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی قائل نیست و بارها این اتحاد را از کار افتاده توصیف کرده است، اما ناتو از حامیان ناتو به شمار می رود و بارها در مباحثات از این سازمان در برابر رئیس جمهوری آمریکا حمایت کرده است.


منبع: هیل / مترجم: طلا تسلیمی
 

کلید واژه ها: وقایع اتفاقیه خروج ترامپ از برجام برجام توافق هسته ای ایران اختلافات در کاخ سفید جیمز متیس


نظر شما :