روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه بررسی می‌کند:

مردم چه قدر نگران برجام هستند؟

۲۶ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۰:۳۱ کد : ۳۷۵ تیتر یک جامـــعه
خبرنگار وقایع اتفاقیه این بار به سراغ مردم رفته و از تاثیر برجام در زندگی آنها و نگرانی آنها پرسیده است.
مردم چه قدر نگران برجام هستند؟

روزنامه آنلاین قایع اتفاقیه- یکی از مهم ترین مسائلی که این روزها در جامعه ایران بیشتر از چند سال گذشته مطرح است ماجرای سرانجام برجام است. تاکسی‌ها، صف نانوایی‌ها و یا حتی مجالس مهمانی این روزها به مجالی به صحبت درباره ماجرای برجام و بازگشت به تحریم‌ها تبدیل شده است. 
بسیاری از منتقدین دولت معتقدند که برجام تنها دستاویز دولت روحانی زایل شده و دیگر هیچ امیدی به تداوم روابط بین المللی با کشورهای جهان اول وجود ندارد. 
اما بسیاری دیگر معتقدند که حضور روحانی در مقر سازمان ملل در نیویورک می‌تواند کشورهای دیگر را به اقدامات صلح آمیز کشورمان معتقد کند و بار دیگر درب‌های روابط بین المللی را به روی کشور باز کند. 


برجام و امید‌هایی که شکل گرفت


23 تیرماه سال 1394 برنامه جامع اقدام مشترک، بین ایران، اتحادیه اروپا و کشورهای 5+1 منعقد شد. برنامه‌ای که طی آن ایران فعالیت های مرکز هسته‌ای فردو در زمینه غنی سازی اورانیوم را متوقف کرد و همچنین ذخیره اورانیوم غنی شده از 10000 کیلوگرم به 300 کیلوگرم کاهش پیدا کرد.
پس از برجام پای کشورهای خارجی به کشور باز شد به طور مثال شرکت‌های بزرگ هواپیمایی به ایران آمدند و هواپیماهای برجامی در فرودگاه‌ها فرود و خروج کردند.
برجام که برای تیم ریاست جمهوری حسن روحانی به عنوان یک محرک در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 تبدیل شده بود سرانجام با روی کار آمدن ترامپ، ریاست جمهوری آمریکا معلق ماند. 
پس از برجام اما زمزمه‌های شروع دوباره تحریم‌های کشور در مجامع بین المللی شنیده می‌شود. تحریم‌هایی که مردم را نگران کرده و آن‌ها را نسبت به وضیعت معیشتیشان نگران می‌کند.

 

مردم چه می‌گویند؟ 


خبرنگار اجتماعی وقایع اتفاقیه اینبار به میان مردم آمده است و در یکی از معابر شهر تهران در نزدیکی میدان ولیعصر از رهگذران نظر آن‌ها درباره برجام را جویا شده و از آن‌ها پرسیده که برنامه جامع اقدام مشترک چه تاثیری در زندگی امروز آن‌ها دارد. 
مجید یکی از رهگذرانی است که به خبرنگار وقایع اتفاقیه پاسخ می‌دهد او سی و یک سال سن دارد و کامپیوتر خوانده است او می‌گوید: من در طول روز به این ماجرا بسیار فکر می‌کنم البته نه به خود برجام بلکه به آینده ایران و البته کودکم که قرار است تازه متولد شود. 
مجید ادامه می‌دهد: ببینید خود برجام دیگر اهمیتی ندارد من فقط نگران تحریم‌هایی هستم که قرار است در ماه آبان برقرار شود، کمی ترسناک به نظر می‌آید. 
حسین رهگذر دیگری است، او لیسانس دارد و از مجید جوانتر است او به خبرنگار وقایع اتفاقیه می‌گوید: من برخلاف خیلی ها اصلا به برجام فکر نمی‌کنم ببینید من جوانم می‌خواهم ازدواج کنم واقعا برجام چه تاثیری در زندگی شخصی من داشته است؟ اگر گشایشی درکار بود که اکنون دغدغه مالی نداشتم و به راحتی ازدواج می‌کردم. اندکی از میدان ولیعصر به سمت چهارراه ولیعصر حرکت می کنیم و از افراد دیگری در خیابان پرس و جو می کنیم.

مریم دانشجوی روزنامه نگاری است بیست ساله است. او درباره برجام نظر دیگری دارد او می گوید من اصلا اینطوری به ماجرا نگاه نمی کنم برجام تنها امید ما بود، من نمی گویم دوباره مذاکره شود چون اکنون دیگر فرصت ها تمام شده است. اما من هم به برجام فکر می کنم زیرا گمان می کنم تاثیر مستقیم در معیشت ما دارد.

مردی میانسال که خودش را معلم بازنشسته معرفی می کند،  اینبار خودش به سراغ ما می آید و می گوید: ببینید مشکل الان برجام نیست من الان سه فرزند دارم دغدغه سیر کردن شکم آنها را دارم اصلا به این چیزها فکر نمیکنم که بخواهم الان نظری بدهم.

در چهارراه ولیعصر ساکن می شویم و از افراد اینبار به سراغ زنی جوان می رویم که کودکی در آغوش دارد سمانه حسابدار است او می گوید: من حقیقتا اخبار را این روزها دنبال نمی کنم اصلا و ابدا. من فقط میخواهم تحریم دارویی اتفاق نیفتد اصلا نمی دانم رفتن برجام تاثیری در این رویه دارد یا نه فقط می خواهم که این مشکل هرگز به وجود نیاید. 

در جریان گزارش بسیاری از افراد خواهان مصاحبه نبودند بسیاری دیگر از انتشار نام خانوادگی خود واهمه داشتند و افراد دیگری هم سکوت را ترجیح دادند. 

 

خبرنگار وقایع اتفاقیه اینبار این سوال را از تمام شما مخاطبین میپرسد شما درباره برجام چه نظری دارید؟ اصلا آن را در زندگی خود مهم می دانید؟ پاسخ های خود را در ادامه برای ما پیام بگذارید. 


نظر شما :