فریدون مجلسی:

ایران برای ژاپن اهمیت دارد، اولین بار است ژاپن وارد دعوای سیاسی می شود / تحریم پتروشیمی ایران، نشان از جدیت آمریکاست

۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۰ کد : ۳۷۱۸ اصلی تیتر یک
فریدون مجلسی معتقد است: ژاپن متحد آمریکا ست و ناچار به تحریم ایران است ازاین‌رو قصد دارد گام خاصی بین ایران  و آمریکا بردار تا ضمن رابطه با آمریکا از موقعیت ایران نیز بهره‌مند شود. ژاپنی‌ها هیچ‌گاه خود را درگیر مسائل سیاسی جهان نمی‌کنند اما ایران از اهمیت اقتصادی و سیاسی برای ژاپن برخوردار است.
ایران برای ژاپن اهمیت دارد، اولین بار است ژاپن وارد دعوای سیاسی می شود / تحریم پتروشیمی ایران، نشان از جدیت آمریکاست

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: هم‌زمان به سفر آبه، نخست‌وزیر ژاپن به تهران ایالات‌متحده آمریکا تحریم‌های پتروشیمی ایران در دستور کار خود قرار داده است. تحریم‌هایی که به علت ارز آوری برای تهران در شرایطی که کشورمان با کاهش فروش نفت روبرو است، ایران را با کاهش منابع ارزی روبرو خواهد کرد اما از قرار معلوم مقامات تهران این تحریم را جدی نمی‌داند و اعلام کرده‌اند تحریم علیه صنایع پتروشیمی ایران بی‌اثر است. برای بررسی علت تحریم جدید آمریکا در آستانه سفر آبه به تهران «وقایع اتفاقیه» با فریدون مجلسی کارشناس مسائل بین المللی به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* تحریم‌های آمریکا برنامه‌ریزی‌شده و زمان‌بندی دارد


 تحریم پتروشیمی ایران بر اساس برنامه از قبل تعیین‌شده توسط آمریکا صورت گرفته است و وزیر خارجه و پمپئو نیز از گذشته این تحریم را اعلام کرده بودند زیرا ترامپ از روز اول و قبل از انتخاب شدن استراتژی خود را مبارزه با ایران به خاطر تلاویو اعلام کرده بود. نیروهای جدید آمریکا در منطقه و تهدیدی به جنگ ایران نیز در مسیر تعهد  ترامپ برای بقاء تلاویو است. ترامپ تا زمانی که به نتایج مطلوب در این زمینه نرسد به تحریم‌ها ادامه خواهد یافت.


* سفر آبه به تهران


 آبه نیز برای این به تهران آمده تا اگر توانست در میان ایران و آمریکا میانجیگری کند که شاید بتواند این پیام را به غرب ببرد که ایران نیتی در مقابل اسرائیل ندارد. حال این‌که مقابله با اسرائیل استراتژی جمهوری اسلامی است. تحری‌ها جدید در آستانه سفر آبه مبنی بر تحریم پتروشیمی ایران، قدم و تذکری در این زمینه است که برنامه زمان‌بندی آمریکا برای مقابله با تهران جدی است. ترامپ نیز رسما اعلام کرده تحریم‌های آمریکا در آینده تشدید هم خواهد شد.


* جنگی نخواهد شد


 ایالات‌متحده سعی دارد از جنگ نظامی با ایران بپرهیزد و هدف خود را با جنگ اقتصادی تعقیب کند. نیروهای حاضر آمریکا در منطقه نیز تنها برای واکنش است که اگر اقدامی علیه آن‌ها صورت گرفت، واکنش نشان دهند.


*ایران و اهمیتش برای ژاپن


آبه تصور می‌کند با گروهی در ایران طرف است که منافع ملی را پاس می دارند. ازاین‌رو تلاش دارد مواردی را مطرح کند. از سوی دیگر تحرکات مثبت آبه به نفع ژاپن است زیرا آرامش در ایران و لغو تحریم علیه تهران به نفع ژاپن است و ژاپن در صنعتی سازی ایران می‌تواند نفع ببرد. بازار ایران برای ژاپن حیاتی است و تأمین منابع اولیه برای ژاپن از ایران نیز از اهمیت برخوردار است. بنابراین ژاپن به دنبال سود خود است. سود سیاسی ژاپن در آرامش در منطقه است. ژاپن متحد آمریکا ست و ناچار به تحریم ایران است ازاین‌رو قصد دارد گام خاصی بین ایران  و آمریکا بردار تا ضمن رابطه با آمریکا از موقعیت ایران نیز بهره‌مند شود. ژاپنی‌ها هیچ‌گاه خود را درگیر مسائل سیاسی جهان نمی‌کنند اما ایران از اهمیت اقتصادی و سیاسی برای ژاپن برخوردار است.

خبرنگار: احسان اسقایی
 

کلید واژه ها: نخست وزیر زاپن آبه وقایع اتفاقیه تحریم ایران نفت ایران میانجیگری میان ایران و آمریکا تنگه هرمز بازار ایران مسائل سیاسی جهان فریدون مجلسی


نظر شما :