تورم کنترل میشود

۱۶ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۱۲ کد : ۳۶۷۳ اصلی سرخط اخبار
رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: هدف اصلی و کلیدی چرخش سیاستی به عملیات بازار باز و کنترل نرخ سود کوتاه مدت، کنترل تورم است. چرا که، کنترل کل‌های پولی (ترازنامه بانک مرکزی) در دهه‌های اخیر،نتوانسته به نحو پایدار تورم راکنترل کند.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: رئیس کل بانک مرکزی درخصوص برنامه عملیات بازار باز که درآینده نزدیک اجرایی خواهد شد طی یادداشتی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام چند نکته را توضیح داده است.

دکتر همتی در یادداشت خود تاکید می‌کند : تا به امروز ، چون بانک مرکزی اجازه خرید اوراق دولتی را نداشت ، نرخ این اوراق در معاملات بین کنشگران بازار تعیین می شد و بدیهی است که نرخ ، شامل درجه‌ای ازهزینه‌های ریسک و تنزیل بود . با ورود بانک مرکزی و عملیات بازار باز ، این هزینه‌ها کاهش یافته و نرخ تنزیل بین بانک‌ها نیز در محدوده نرخ سیاست گذاری بانک مرکزی قرار می‌گیرد .

رئیس کل بانک مرکزی می‌افزاید: بدیهی است برای انجام عملیات بازار باز به حجمی از اوراق دولتی نیاز است ،چونکه پس از اجرایی شدن این ابزار، بدون خرید اوراق ، هیچ نقدینگی به بانک‌ها اعطا نخواهد شد. لذا، وجود اوراق شرط لازم این عملیات است. ولی ، به معنای  موظف کردن دولت برای انتشار اوراق نیست .

 دکتر همتی تأکید می‌کند: بنابرین دولت بر اساس نیازهای بودجه‌ای خود و با توجه به وضعیت چرخه اقتصاد و ضرورت پایداری مالی و بدهی خود باید به انتشار اوراق دست بزند .

رئیس کل بانک مرکزی اضافه می کند: هدف اصلی و کلیدی چرخش سیاستی به عملیات بازار باز و کنترل نرخ سود کوتاه مدت، کنترل تورم است. چرا که، کنترل  کل‌های پولی (ترازنامه بانک مرکزی) در دهه‌های اخیر، نتوانسته به نحو پایدار تورم راکنترل کند.

دکتر همتی تأکید کرد: بدیهی است که هدف این عملیات، اعمال یک سیاست انبساطی پولی نبوده، بلکه تغییر بنیادی در کانال انتقال سیاست پولی است و البته،همزمان بانک مرکزی به دنبال اصلاح و سالم سازی ترازنامه بانک‌ها  است. در واقع هدف اصلی،حفظ ثبات اقتصادی است که خود پیش نیاز افزایش رشد اقتصادی است

 

کلید واژه ها: نرخ تورم کنترل تورم بانک مرکزی همتی وقایع اتفاقیه


نظر شما :