کاهش تنش بین ایران و آمریکا

۱۶ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۰۶ کد : ۳۶۵۴ اصلی دیپلماسی
سی‌ان‌ان بامداد پنجشنبه (به وقت تهران) به نقل از چندین مقام آمریکایی نوشت به نظر می‌رسد تنش‌های نظامی با ایران رو به کاهش گذارده‌اند.
کاهش تنش بین ایران و آمریکا

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه مقام‌های دولت آمریکا ماه گذشته مدعی شدند اطلاعاتی در اختیار دارند که نشان می‌دهد نیروهای ایران قصد دارند به نظامیان آمریکا در منطقه حمله کنند. با و جود این، شبکه خبری سی‌ان‌ان نوشته مقام‌های پنتاگون مستنداتی در خصوص این اطلاعات ادعایی ارائه نکردند.

برخی از مقام‌های آمریکایی مدعی شده‌اند دولت «دونالد ترامپ» از طریق یک طرف ثالث به ایران پیام‌هایی به ایران ارسال کرد اما متوجه شد که ایران هشدارها را جدی نگرفته است. بعد از آن یک گام دیگر به جلو برداشته و اعلام کرد قصد اعزام نیرو به منطقه دارد. سی‌ان‌ان نوشته این پیام‌ها را رویت نکرده است.

مقام‌های آمریکایی توضیحی درباره اینکه چطور متوجه شده‌اند ایران هشدار آنها را جدی نگرفته ارائه نکرده‌اند.

دولت آمریکا بعد از خروج از برجام در اردیبهشت‌ماه سال گذشته سیاستی موسوم به «کارزار فشار حداکثری» را علیه ایران در پیش گرفته است. واشنگتن می‌گوید هدف از این سیاست رسیدن به توافقی جدید با ایران است که در آن به همه مسائل مورد اختلاف پرداخته می‌شود.

این سیاست تا کنون نتوانسته آمریکا را به هدفش برای آوردن ایران بر سر میز مذاکره بر سر توافقی جدید برساند؛ دولت آمریکا احتمالاً به همین سبب، صحنه‌آرایی‌های نظامی با هدف القای قریب‌الوقوع بودن جنگ را هم در دستور کار قرار داده است.

«جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید چند هفته پیش اعلام کرد ارتش آمریکا برای «مقابله با تهدید ایران» ناو «یو اس اس آبراهام لینکلن» را به منطقه خلیج فارس اعزام کرده است. با این حال، اندکی بعد معلوم شد که این ناو طبق برنامه‌ای از پیش تعیین‌شده روانه منطقه شده است.

دولت آمریکا در کنار این اقدامات تحریک‌آمیز بارها گفته‌اند که مایل به گفت‌وگوی مستقیم با ایران هستند.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه ۶ خردادماه بعد از چندین هفته صحنه‌آرایی نظامی و تهدید ایران، در یک کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر ژاپن گفت که تمایل دارد با تهران وارد مذاکره شود. او مدعی شد قصد آسیب زدن به ایران را ندارد.

«مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا که اردیبهشت‌ماه سال گذشته بعد از خروج آمریکا از برجام ۱۲ شرط را برای عقد توافق جدید با ایران مطرح کرده بود یکشنبه هفته جاری (۱۲ خرداد/۲ جولای) گفت که دولت آمریکا حاضر است «بدون پیش‌شرط» با ایران مذاکره کند. او در عین حال گفت «کمپین فشار» آمریکا علیه ایران ادامه خواهد یافت.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده‌اند قصد مذاکره با آمریکا را ندارند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مقام معظم رهبری روز چهارشنبه ۸ خرداد پیشنهاد مذاکره را تاکتیک آمریکا برای تکمیل راهبرد فشار علیه ایران توصیف کردند.

ایشان فرمودند: « آمریکایی‌ها وقتی میخواهند با فشار، چیزی را در کشوری هدف قرار بدهند و مقصود خود را به دست آورند، "فشار" در اینجا برایشان راهبرد است؛ یک تاکتیک هم دارند به اسم مذاکره.»

مقام معظم رهبری تأکید کردند: «فشار می‌آورند تا طرف خسته شود و بعد میگویند حالا مذاکره کنیم. این مذاکره مکمل فشار است و برای آن است که محصول فشارها نقد شود. فشار می‌آورند و بعد میگویند حالا مذاکره کنیم؛ مذاکره این است. راهبردشان مذاکره نیست؛ فشار است. مذاکره یک ذیلی است در راهبرد فشار.»

منیع: نامه

کلید واژه ها: ایرانآمریکاکاهش تنش بین ایران و آمریکاجنگجان بولتون


نظر شما :