تحریم‌های آمریکا علیه ایران و موضع منحصربه‌فرد هند

۲۵ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۴:۱۰ کد : ۳۶۴ اقــتــصــادی
پس از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته ای توسط ترامپ، وزارت امور خارجه هند بیانیه ای صادر کرد و در آن تاکید نمود که روابط دهلی نو با تهران تحت نفوذ و تاثیر کشور ثالث قرار ندارد.
تحریم‌های آمریکا علیه ایران و موضع منحصربه‌فرد هند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران در ماه می ۲۰۱۸ میلادی و اعمال مجدد تحریم‌ها علیه شرکت‌های نفتی ایرانی در ششم آگوست یعنی ۱۵ مرداد ماه بار دیگر مسئله هسته‌ای ایران را در عرصه جهانی مطرح کرده است. گرچه سایر امضاکنندگان برجام یعنی انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان پایبندی خود را به تعهدات مربوط به برجام اعلام کرده‌اند، ولی تحت‌فشار شدیدی از سوی آمریکا قرار دارند تا روابط و همکاری‌های اقتصادی با ایران را متوقف کنند. تهدید برای اعمال تحریم‌های ثانویه علیه شرکت‌هایی که به همکاری تجاری با ایران ادامه می‌دهند، موجب تنش نه تنها برای امضاکنندگان توافق هسته‌ای شده بلکه تنش‌هایی را با کشورهایی که روابط گسترده تجاری با ایران دارند، ازجمله هند به وجود آورده است.


هند روابط دوجانبه مستحکمی با ایران در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و راهبردی دارد. روابط انرژی ایران و هند قابل‌توجه است به‌خصوص آنکه ایران ۷ درصد کل واردات نفت خام هند را در سال مالی ۲۰۱۷ – ۲۰۱۸ تأمین کرده است. از کل واردات هند از ایران، ۸۳ درصد مربوط به واردات نفت است که رقمی بالغ بر ۹.۲۳ میلیارد دلار را شامل شده است. ایران پنجمین تأمین‌کننده بزرگ انرژی هند به شمار می‌رود. عربستان سعودی، عراق استرالیا و نیجریه پیش از ایران قرار دارند. علاوه بر این، ایران و هند روابط سیاسی خود را گسترش داده‌اند، نارندرا مودی نخست‌وزیر هند در ماه می ۲۰۱۶ به ایران سفر کرد و حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران نیز در ماه فوریه امسال به دهلی‌نو سفر داشته است. هند به ایران به‌عنوان یک شریک دریانوردی نیز نگاه می‌کند تا بتواند مسیر جایگزین تجارت با افغانستان و آسیای مرکزی باشد؛ بنابراین دهلی‌نو سرمایه‌گذاری هنگفتی را در توسعه بندر شهید بهشتی در چابهار انجام داده است.


بندر چابهار ازنظر راهبردی در دهانه خلیج‌فارس واقع‌شده است و هند قرارداد همکاری برای مشارکت در توسعه این بندر را در ماهمی ۲۰۱۵ میلادی امضا کرده است. در جریان سفر نارندرا مودی به تهران، یک توافقنامه سه جانبه بین ایران هند و افغانستان برای استفاده از بندر چابهار به‌عنوان یک مسیر ترانزیت برای انتقال کالاهای هند به افغانستان امضا شد.


پان راداکریشنان وزیر امور دریانوردی هند در مراسم افتتاح فاز نخست بندر چابهار در دسامبر ۲۰۱۷ میلادی شرکت کرد. هند همچنین تمایل خود را برای مشارکت در فعالیت‌های بندر چابهار اعلام کرده است، آن‌هم در شرایطی که ایران از شرکت‌های بین‌المللی دعوت کرده است تا پایانه‌های این بندر را راه‌اندازی و پیمانکاری آن را بر عهده بگیرند.


پس از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای توسط ترامپ، وزارت امور خارجه هند بیانیه‌ای صادر کرد و در آن تأکید نمود که روابط دهلی‌نو با تهران تحت نفوذ و تأثیر کشور ثالث قرار ندارد. بااین‌حال، نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل در جریان سفرش به هند، از دهلی‌نو خواست تا واردات نفت از ایران را متوقف کند. دولت ترامپ اعلام کرده است که همه کشورها باید واردات نفت از ایران را تا ۸ نوامبر ۲۰۱۸ میلادی (۱۷ آبان ما) به صفر برسانند و در غیر این صورت با مجازات و تحریم‌های ثانویه آمریکا روبرو خواهند شد.


وزیر نفت و گاز هند اعلام کرده است که هیچ دستوری به شرکت‌های دولتی یا خصوصی هند داده نشده است تا واردات نفت از ایران را کاهش دهند. دهلی‌نو همواره اعلام کرده است که تحولات مربوط به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران را زیر نظر دارد و هرگونه تصمیم درباره کاهش واردات نفت از ایران نیازهای امنیتی و انرژی هند را در نظر خواهد گرفت.


شرایط مربوط به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و اعمال مجدد تحریم‌ها علیه تهران، یک مسئله مهم برای دیپلماسی هند به شمار می‌رود. درحالی‌که شکی نیست که هند برای روابط خود با ایران اهمیت زیادی قائل است، ولی دهلی‌نو بر اساس جایگاه ژئوپلیتیک خود در نظم جهانی در حال تغییر تصمیم‌گیری خواهد کرد.


منبع: موسسه مطالعات و تحلیل‌های دفاعی (idsa) هند منتشر شده در اقتصاد ایرانی

کلید واژه ها: تحریم نفتی تحریم آمریکا خرید نفت از ایران فروش نفت به هند


نظر شما :