چند روایت از استعفای امام‌جمعه سابق و پاسخ رهبر انقلاب/محمد کیهانی: همیشه پای گروه فشار در میان است

۱۳ خرداد ۱۳۹۸ | ۲۳:۲۴ کد : ۳۶۱۲ اصلی سیاسی
محمد کیهانی، رئیس شعبه اصفهان حزب ندای ایرانیان در پاسخ به این سؤال که چه چیزی باعث شد آیت‌الله طاهری به این نتیجه برسند که باید چنین نامه‌ای را برای رهبر معظم انقلاب بنویسند، اظهار کرد: مرحوم طاهری بر اساس شرایط زمان و اتفاقاتی که سلسله‌وار در آن بازه رخ می‌داد به این نتیجه رسید که آن نامه را منتشر کند.
چند روایت از استعفای امام‌جمعه سابق و پاسخ رهبر انقلاب/محمد کیهانی: همیشه پای گروه فشار در میان است

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: سید جلال‌الدین طاهری نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان قانون اساسی، عضو مجلس خبرگان رهبری و از ائمه جمعه‌ای بود که پیش از انقلاب در اصفهان نماز جمعه برگزار می‌کرد و در تاریخ 12 خرداد 92 و در سن 87 سالگی درگذشت.

یکی از نقاط پربحث زندگی آیت‌الله طاهری نامه او به رهبر معظم انقلاب در 17 تیر 81 بود که واکنش‌های متفاوتی را به دنبال داشت و فارس به مناسبت ششمین سالگرد درگذشت وی در گفت‌وگو با چهره‌های سیاسی اصفهان به بررسی ابعاد مختلف این نامه می‌پردازد.

طاهری در بخشی از نامه از موضع نظام در برابر آیت‌الله منتظری انتقاد می‌کند، مردم را در آستانه دین‌گریزی و مدیریت کشور را غرق در فساد و در برابر سیلی می‌بیند که کیان کشور را تهدید می‌کند و از حضور باندهای مافیایی گله می‌کند، انتقاداتی که واکنش رهبر معظم انقلاب را به دنبال دارد و بیان داشتند:

«مردم برخلاف تحلیل تعداد انگشت‌شمار اشخاص مغرض یا فریب‌خورده، پشتیبان نیرومند انقلاب و اسلام و امام‌اند. کسانی که بر اثر تلقین اطرافیان ناباب و نامطمئن پنداشته‌اند که نظام جمهوری اسلامی دوران ضعف و انحلال را می‌گذراند، خودشان در دوران ضعف و انحلال‌اند. ... در باب فساد اقتصادی خوب است همه از اطرافیان و منسوبان خویشاوندی و شخصیتی خود شروع کنند. فساد را فقط در اشخاص دوردست نبینند، بلکه در نزدیکان خود و اشخاص ظاهراً مورد اعتماد خود هم آن را حس و با آن مبارزه کنند».

رهبر انقلاب در بخشی از نامه به آیت‌الله طاهری با اشاره به موضوع آیت‌الله منتظری می‌فرمایند:

«بلای گرفتاری در مُشت اطرافیان نامطمئن موجب شد که یکی از یاران و شاگردان نزدیک امام در اواخر عمر آن یگانه‌ زمان، مطرود ایشان واقع شود و او را از دخالت در امور سیاسی منع شرعی کنند و باز اگر آن شخص به این تصمیم و اخطار حکیمانه‌ استاد و مراد خود عمل می‌کرد یقیناً مشکلات بعدی را برای خود و کشور به وجود نمی‌آورد».

از این بخش از صحبت‌های رهبری این‌گونه برمی‌آید که آیت‌الله طاهری نیز به وضعیتی مشابه آیت‌الله منتظری دچار شد و گروهی که منتظری را مطرود امام کرد میان آیت‌الله طاهری و رهبر انقلاب هم فاصله انداخت.

محمد کیهانی، رئیس شعبه اصفهان حزب ندای ایرانیان در پاسخ به این سؤال که چه چیزی باعث شد آیت‌الله طاهری به این نتیجه برسند که باید چنین نامه‌ای را برای رهبر معظم انقلاب بنویسند، اظهار کرد: مرحوم طاهری بر اساس شرایط زمان و اتفاقاتی که سلسله‌وار در آن بازه رخ می‌داد به این نتیجه رسید که آن نامه را منتشر کند.

همیشه پای گروه فشار در میان است

رئیس شعبه اصفهان حزب ندای ایرانیان ادامه داد: در چند برنامه عناصری به نظر سازمان‌یافته موسوم به گروه فشار به ایشان توهین کردند و این گروه دقیقاً همان افرادی بودند که خلاف عقاید آقای طاهری فکر می‌کردند و اختلاف نظری که با ایشان احساس می‌کردند دلیل این اقدامات بود.

وی تصریح کرد: گروه فشار حتی امروز هم در جاهایی مقابل امام‌جمعه فعلی اصفهان هستند اما در آن زمان به‌ قدری خودشان را قدرتمند دیدند که پرده سینما را پایین می‌آوردند و تحت عنوان امر به‌ معروف و نهی از منکر می‌توانستند خیلی حرکات را انجام دهند و به نظر می‌رسید اراده زیادی مبنی بر برخورد با آن‌ها وجود ندارد.

کیهانی با بیان این‌که هرچه جلو رفتیم ظرفیت پذیرش نظر متفاوت بیشتر شد، افزود: عقاید آقای طاهری به اصلاح‌طلبان نزدیک‌تر از اصول‌گرایان تندرو بود و اگر امروز همان صحبت‌ها گفته شود شاید برخورد گروه فشار نیز متفاوت باشد.

رئیس شعبه اصفهان حزب ندای ایرانیان بیان کرد: شاید در آن زمان به دلیل موضع‌گیری متفاوت آیت‌الله طاهری نسبت به سایر ائمه جمعه و حمایت علنی ایشان از رئیس‌جمهور وقت برخورد سیاسی تندتری با وی شد.

وی در تشریح دیدگاه افراد نزدیک به بیت آیت‌الله طاهری درباره نوشتن نامه به رهبری تصریح کرد: نامه آقای طاهری در نوع خودش تند بود و نقدهای صریحی داشت و چون نامه مخاطب داشت رهبری از منظر خودشان پاسخ دادند، طرفداران آقای طاهری همه موافق چنین نامه‌ای نبودند، برخی از نزدیکان تلاش کردند نامه به چنین شکلی منتشر نشود اما ایشان نظرات موافقان و مخالفان را شنیدند و تصمیم گرفتند با همین ادبیات نامه بنویسند و به نظر می‌رسد گروه مدنظر رهبری همان موافقان نوشتن نامه به این صورت بودند.

ردپای باند مهدی هاشمی در بیت آیت‌الله طاهری

رسول حامدیان، دبیر جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان در این رابطه اظهار کرد: سرمنشأ باند مهدی هاشمی در اصفهان و در قهدریجان بود، همین باند و باندهای دیگری در کنار آقای طاهری حضور داشتند و جریان آقای منتظری به جریان آقای طاهری موسوم به «جریان حسین‌آباد» وصل بود، این گروه از وجهه آیت‌الله طاهری سوءاستفاده می‌کردند و دلسوزان همواره در این رابطه به ایشان تذکر می‌دادند که نباید از وجهه نماینده امام و رهبری سوءاستفاده شود ولی این باندها در بیت آیت‌الله طاهری به فعالیت خودشان ادامه دادند.

دبیر جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان در تشریح نقش گروه‌های فشار در آن دوران عنوان کرد: در مقابل گروه‌هایی که از آبروی امام‌جمعه اصفهان علیه نظام و در راستای رادیکال کردن فضا استفاده می‌کردند افرادی برای مقابله با آن‌ها احساس مسؤولیت می‌کردند.

وی بیان کرد: از دیدگاه من هر دو حرکت قابل‌قبول نبودند چراکه بهانه به‌ طرف مقابل می‌داد تا اقدامات آن‌ها تشدید شود، گروه فشار واقعیتی بود که با این استدلال که می‌خواستند نگذارند از تریبون نماز جمعه علیه نظام استفاده شود، حرکات تندی انجام می‌دادند.

حامدیان تصریح کرد: دلسوزان نظام هیچ‌کدام از این دو جنس حرکت را نمی‌پسندیدند و معتقد بودند امام‌جمعه اصفهان باید در راستای وحدت نیروهای انقلاب نقش پدرانه خود را ایفا کند که این کار را نکرد.

حمایت آیت‌الله طاهری از جناح‌ها و افراد در انتخابات

علی نکویی رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اصفهان نیز در این باره می‌گوید: آیت‌الله طاهری در قبل از انقلاب با اطلاعیه‌ها و سخنرانی‌های خود به مبارزه با رژیم طاغوت پرداختند و به همین خاطر دچار مجازات و تبعید و زندانی شدن در رژیم  طاغوت قرار گرفتند، در بعد از انقلاب نیز جزو افرادی بود که با تمام وجود در مقابل حوادث و معضلات و مشکلات بعد از انقلاب ایستادگی کرد و در آغاز جنگ تحمیلی ایشان از طرفی در خطبه‌های نماز جمعه بر حضور بیشتر مردم در جبهه‌ها تأکید داشتند، از طرف دیگر خود ایشان شب‌های عملیات در مقرهای فرماندهی حضور پیدا می‌کردند و در اردوگاه‌ها جهت بازسازی و روحیه‌ی رزمندگان سخنرانی می‌کردند.

رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان اصفهان ادامه داد: در خطبه‌های نماز جمعه گروهی به ایشان اهانت کردند و باعث استعفای ایشان از سمت خود شد، ولی استعفای وی به معنای خانه‌نشینی نبود بلکه بعد از استعفا از امامت جمعه‌ اصفهان، به حمایت از جناح‌ها و افراد در انتخابات پرداختند.

نکویی البته معتقد است در حال حاضر هم نسبت به این عالم کم‌لطفی و بی‌توجهی می‌شود؛ درصورتی‌ که سخنرانی‌ها و خطبه‌ها و گفته‌های امام‌جمعه فقید اصفهان می‌تواند راهگشای نسل جوان این کشور باشد، اما برای بعضی از نهادها انگار آیت‌الله طاهری در این استان  وجود نداشته‌اند.

امام جمعه سابق اصفهان و انتخابات سال 88

آیت‌الله طاهری پس از کناره‌گیری از نمایندگی ولی فقیه در استان اصفهان به فعالیت سیاسی خود ادامه داد و در انتخابات سال 88 به حمایت از میرحسین موسوی پرداخت، کیهانی در پاسخ به این سؤال که مبنای آیت الله طاهری برای حمایت از یک جریان سیاسی چه بود، عنوان کرد: آیت‌الله طاهری از آن جا که به گفته بسیاری از نزدیکان حضرت امام (ره) بود و امام به ایشان اعتماد داشت و از اولین روحانیون اصیل در جمهوری اسلامی بود، خودش را صاحب نظر می‌دید و بر همان مبنا حمایت می‌کرد.

رئیس شعبه اصفهان حزب ندای ایرانیان اضافه کرد: آیت الله طاهری در دسته تفکرات چپ که بعداً خط امامی و اصلاح طلب نامیده می‌شدند قرار داشت و از آن جا که افراد کمی عرصه عمومی این چنین موضع‌گیری می‌کردند بیشتر در کانون توجه، نقد و بعضاً حمله قرار داشتند.

ابوالفضل قربانی دبیر جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی استان اصفهان نیز طاهری را از جمله چهره‌های انقلابی اصفهان دانست و اظهار کرد: امام‌جمعه فقید اصفهان آیت‌الله طاهری به همراه افراد دیگری در مبارزه با عوامل طاغوتی پرداخته بودند که در آن ایام می‌توان به چهره‌هایی همچون استاد پرورش و آیت‌الله خادمی اشاره کرد که از اوایل مبارزه با رژیم طاغوتی در مبارزه بودند و همین اتفاق باعث شد که امام طی حکمی او را به نمایندگی خود منصوب کند.

دبیر جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی استان اصفهان افزود: شخصیت آیت‌الله طاهری به نحوی بود که محل مراجعات مردمی و همچنین مراجعه بسیاری از افرادی که دغدغه دین داشتن در محل بیت او انجام می‌گرفت اما متأسفانه با رفت و آمد مهدی هاشمی به بیت ایشان و تحت تأثیر عوامل نفوذی افراطی افکار و عقاید این شخصیت تغییر محسوسی پیدا کرد درحالی که این گروه همان افرادی بودند که منجر به قتل آیت‌الله شمس‌آبادی و بسیاری جنایت دیگر در اصفهان شدند.

از نظر بزرگان اصفهان این نامه از سوی آیت‌الله طاهری نوشته نشده بود

قربانی ادامه داد: تفکرات تند و افراطی کار را به جایی رساند که آیت‌الله طاهری نامه‌ای را خطاب به مقام معظم رهبری نوشت و از مسؤولیت خود استعفا کرد در حالی که اکثر بزرگان فکری و سیاسی استان اصفهان معتقد بودند که این نامه هیچ‌گاه از سوی وی نوشته نشده و شخصیت آقای طاهری مبرا از این الفاظ است و البته که دغدغه مردم را داشت اما متاسفانه افراد سودجو از نفوذش سوء استفاده کردند.

وی تأکید کرد: طاهری زحمات زیادی برای انقلاب اسلامی کشیده و همان طور که می‌دانیم ایشان پدر شهید بود، در ابتدای انقلاب از مؤسسین حزب جمهوری اسلامی بوده و به همراه  پرورش و شهید بهشتی که با توجه به نظرات و اختلافات پیش آمده از این حزب جدا شدند و همواره سعی در کمک به تفکرات انقلاب اسلامی داشت اما مشاهده می‌شود کار به جایی می‌رسد که در مجلس خبرگان موضوعاتی را مطرح می‌کند که بسیاری از افراد از بیان این مطالب تعجب می‌کند.

قربانی در پاسخ به اینکه افرادی در حال حاضر می‌گویند اجازه نشر تفکرات امام‌جمعه فقید اصفهان داده نشده بیان کرد: تریبون نماز جمعه سال‌های متمادی دست این شخصیت در استان اصفهان بود در حالی که با نفوذ عوامل افراطی کار به جایی می‌رسد که در تریبون نماز جمعه صحبت از موروثی بودن ریاست جمهوری دارد و این در حالی است که این موضوع با اصل جمهوریت نظام در تضاد است و در قانون اساسی نیز به صراحت به این موضوع اشاره شده است.

 وی در پایان تاکید کرد: احساس می‌شود در شرایط امروز افراد به دلیل منافع حزبی و شخصی خود به دنبال استفاده ابزاری از گفته‌های امام‌جمعه فقید اصفهان هستند در حالی که این شخصیت انقلابی این موضوعات را نمی‌پسندند و جای سؤالات بسیار دارد که دسترسی به شخصیت ایشان نیز در حال حاضر امکان ندارد.

منبع: فارس

کلید واژه ها: مقام معظم رهبری آیت الله طاهری اصفهان محمد کیهانی آیت الله منتظری استعفا


نظر شما :