عبور از فشار آمریکا با برگزاری انتخابات پرشور / انتخابات رقابتی یعنی خانه‌نشینی ترامپ

۱۲ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۷:۰۰ کد : ۳۵۷۳ اصلی تیتر یک
عبور از فشار آمریکا با برگزاری انتخابات پرشور / انتخابات رقابتی یعنی خانه‌نشینی ترامپ
عبور از فشار آمریکا با برگزاری انتخابات پرشور / انتخابات رقابتی یعنی خانه‌نشینی ترامپ

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: مقابله با ایالات‌متحده آمریکا تنها یک‌راه داخلی دارد، اتحاد و انسجام ملی تنها راهی است که می‌تواند آمریکا را از مرزهای ایران و حتی تحریم کشورمان دور نماید آن‌هم در شرایطی که مقامات کاخ سفید مرتبا اعلام می‌کنند که هدف از تغییر رفتار آمریکا در مقابل ایران و وضع تحریم‌های مختلف علیه کشورمان، تغییر نظام سیاسی حاکم بر تهران است. برای بررسی بیشتر این مورد «وقایع اتفاقیه» با داریوش قنبری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید


* ایجاد وحدت داخلی یعنی دلسردی آمریکا


 در شرایطی که ایالات ‌متحده در نظر دارد بین صفوف مرم اختلاف بی اندازد تا از این طریق فشار داخلی را افزایش دهد، راهی جز ایجاد انسجام داخلی از طریق برگزاری انتخابات وجود ندارد. هر مقدار امکان مشارکت وسیع مردم فراهم شود و انتخابات رقابتی‌تر باشد و تمامی جریان‌ها بتوانند به رقابت با یکدیگر بپردازند و رای و نظر مردم را بپذیرند، ضریب امنیت و استقامت نظام سیاسی ایران افزایش خواهد یافت.


* رقابت سیاسی راه عبور از بحران


 در شرایطی که هدف فشارهای ترامپ این است که نارضایتی داخلی افزایش یابد، باید به تقویت مسیرهایی اندیشید که به انسجام و وحدت ملی بیشتر بی انجامد. میزان انسجام و وحدت ملی بیشتر نخواهد شد مگر اینکه تمامی سلیقه‌های سیاسی بتوانند به رقابت عادلانه و برابر باهم بپردازند و جریان یا جریاناتی توسط جریان رقیب حذف نشود و همه بتوانند در عرصه حضور داشته باشند.


* رقابت سیاسی و انسجام ملی


 ازجمله عواملی که باعث ایجاد ثبات در نظام‌های دموکراتیک می‌شود، انتخابات رقابتی است. هر 4 سال یک‌بار این نظام‌ها از طریق انتخابات خود را بیمه می‌کنند و هر آنچه مورد تائید مردم باشد را همه می‌پذیرند. از این ‌رو تنها راه فعلی برای تقویت انسجام داخلی انتخابات رقابتی به معنای واقعی کلمه است. در این شرایط که فشار خارجی در حال افزایش است؛ راه مقابله با فشار تکیه‌بر مردم است.


* فرصت انتخاب به مردم


 باید فرصت انتخاب به مردم داد تا هر آنچه مطابق سلیقه میل آن‌هاست انتخاب شود. در این صورت مسئولیت منتخبین افزایش خواهد یافت و هم نارضایتی مردم کاهش خواهد یافت و مردم مسئولین منتخب را نماینده واقعی خود می‌دانند.
 

کلید واژه ها: داریوس قنبری انتخابات مجلس یازدهم شور انتخاباتی آمریکا فشار اقتصادی رقابت سیاسی


نظر شما :