نایب رییس کمیسیون فرهنگی در گفت و گو با وقایع اتفاقیه:

نبود پوشش امنیتی در حاشیه شهرهای بزرگ باعث شده جرایم به متن شهرها راه یابد/ ایجاد کلانتری‌های سیار در این مناطق ضروری است

۲۴ شهریور ۱۳۹۷ | ۲۰:۳۳ کد : ۳۵۶ جامـــعه
یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با وقایع اتفاقیه از ضرورت رسیدگی به مناطق حاشیه شهرهای بزرگ و ایجاد کلانتری‌های سیار گفت.
نبود پوشش امنیتی در حاشیه شهرهای بزرگ باعث شده جرایم به متن شهرها راه یابد/ ایجاد کلانتری‌های سیار در این مناطق ضروری است

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: به عقیده بسیاری از جامعه شناسان حواشی شهرهای بزرگ معمولاً جرم پذیرتر هستند. مسئولین اما همیشه سعی داشتند تا با اقدامات مختلف این مناطق را از مظن اتهام دور نگه دارند. یکی از این اقدامات برنامه‌ریزی برای ایجاد ۱۰۰ پایگاه سیار نیروی انتظامی بود. 


اتفاقی که قطعاً میسر شدن آن می‌تواند تا حد زیادی چاره‌ساز مشکلات مناطق محروم و حاشیه شهرهای بزرگ همچون باشد. 

 

این در حالی است که یکی  نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با وقایع اتفاقیه از ضرورت وجود طرح‌هایی این‌چنینی برای کاهش جرائم در مناطق حاشیه شهرهای بزرگی چون تهران گفت و  اعلام کرد:  از طرف دیگر بیش از دو میلیون نفر از جمعیت تهران در بافت فرسوده و حاشیه شهر تهران که به لحاظ کمی و کیفی با مشکلات و آسیب‌های اجتماعی بسیاری سروکار دارند زندگی می‌کنند که امنیت شهروندان و ساکنین این مناطق به‌عنوان یک پیش‌نیاز برای اصلاح ساختار و تغییر در سبک زندگی ساکنین آنجاست.

 

فاطمه ذوالقدر تأکید کرد: در کنار ابزارهای آموزشی و فرهنگی و اقداماتی که در طرح بازآفرینی شهری برای توانمندی ساکنین در نظر گرفته شده، وجود کلانتری و پاسگاه‌های محلی و منطقه‌ای به‌عنوان یک ابزار نظارتی و کنترلی نقش مهمی دارد اما بافت فرسوده شهر و حاشیه شهرها به دلیل محدودیت‌ها و نبود زمین امکان راه‌اندازی پاسگاه و کلانتری را در شکل مرسوم ندارد که در برنامه ششم توسعه راه‌اندازی یک هزار کلانتری سیار پیشنهاد گردید و مقرر بود تا پایان امسال 100 کلانتری سیار با اولویت حاشیه شهرها به‌منظور ارتقاء امنیت اجتماعی راه‌اندازی شود.

 

نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس درباره مصداق این کلانتری‌ها در بافت فرسوده شهرهای بزرگی چون تهران گفت: در بازدیدهای که از بافت فرسوده و حاشیه شهر تهران تا به حال انجام شده مصداق عینی از این کلانتری‌های سیار دیده نشد که باید در نظر داشته باشیم که نبود پوشش امنیتی در حاشیه و نظارت بر رفتار کسانی که در این مناطق زندگی می‌کنند باعث شده جرائم مختلفی ازجمله خشونت و جرائم خیابانی، خریدوفروش کودک، اعتیاد و فروش مواد مخدر گسترش پیدا کند و به متن شهر راه یابد.

 

نماینده مردم تهران درباره جرم پذیری حواشی تهران و دلایل آن گفت: همه این جرائم را به‌پای حاشیه شهرها نباید نوشت اما یک واقعیت پذیرفته‌شده این است که در حاشیه‌ها به دلیل تنوع فرهنگی و نبود آموزش‌های رسمی و سطح فقر اقتصادی، بیشتر در معرض آسیب قرار دارند که راه‌اندازی هرچه سریع‌تر و با پوشش بیشتر کلانتری‌های سیار می‌توان تا حد قابل‌توجهی شیوع این جرائم و آسیب‌ها را کنترل نمود و همگرایی بین دستگاهی برای ساماندهی آسیب‌های اجتماعی و ارتقاء امنیت اجتماعی امری ضروری است.


نظر شما :