فرصتی برای گفت‌و‌گو

روحانی و ترامپ در حاشیه نشست مجمع عمومی دیدار می‌کنند؟

۲۴ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۸:۵۷ کد : ۳۵۵ تیتر یک بین الملل
پس از آنکه ریاست دوره ‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد به آمریکا رسید، دونالد ترامپ اعلام کرد ریاست شورا را شخصا بر عهده می‌ گیرد و اولین جلسه را هم با موضوع ایران تشکیل می‌ دهد. رئیس ‌جمهوری ایالات متحده از ایران هم دعوت کرده در این جلسه حضور یابد. اگرچه انتظار می ‌رود حسن روحانی از حضور در این جلسه خودداری کند، اما همزمانی آن با جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گمانه ‌زنی ‌هایی را درباره احتمال دیدار ترامپ و روحانی در حاشیه این جلسه در پی داشته است.
روحانی و ترامپ در حاشیه نشست مجمع عمومی دیدار می‌کنند؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: نیکی هیلی سفیر ایالات‌متحده در سازمان ملل اعلام کرد که جلسه شورای امنیت اواخر ماه جاری میلادی به ریاست ترامپ برگزار می‌شود و ممکن است رئیس‌جمهوری آمریکا و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به فاصله چند صندلی از یکدیگر بنشینند. اگرچه هیلی تأکید کرد رئیس‌جمهوری ایران می‌تواند خود در این جلسه حضور داشته باشد و مستقیماً به سؤالات ترامپ پاسخ دهد.

ترامپ پیش‌تر هم پیشنهاد دیدار بی‌قیدوشرط با روحانی را مطرح کرده بود. اگرچه مقامات ایران در سطوح مختلف هرگونه برنامه دیداری با ترامپ را رد کرده‌اند و احتمال حضور روحانی در جلسه شورای امنیت هم نمی‌رود، اما بسیاری درباره احتمال دیدار روسای جمهوری دو کشور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل گمانه‌زنی کرده‌اند.

دنیل آر. دپتریس در شورای آتلانتیک، حتی نوشت ایران و آمریکا باید از سازمان ملل متحد و فرصت دیدار اتفاقی روسای جمهوری دو کشور به‌عنوان کانالی برای گفت‌وگو استفاده کنند. دپتریس در توضیح این مسئله آورده اندک گشایشی که در پی برجام در روابط واشنگتن و تهران حاصل شده بود از بین رفته و جای آن را تهدیدهای متقابل، توهین‌های فردی، تحریم‌های مالی و نبود هرگونه ارتباط اولیه گرفته است؛ جلسه سالانه سازمان ملل احتمال دیدار مقامات دو کشور را شاید در پایین‌ترین سطح و در فضایی چندجانبه فراهم می‌آورد و مایه تأسف خواهد بود اگر که ایران و ایالات‌متحده هیچ‌یک از چنین فرصتی استفاده نکنند.

اگرچه چنین دیدار اتفاقی و ناگهانی در حاشیه نشست مجمع می‌تواند خوشایند ترامپ باشد، اما حتی احتمال وقوع آن بسیاری از اصول‌گرایان ایران مخالف ارتباط با آمریکا را بر آن داشته تا رئیس‌جمهوری روحانی را به خودداری از سفر به نیویورک ترغیب کنند. احمد جنتی رئیس اصول‌گرای مجلس خبرگان ایران گفت: «ترامپ به دنبال شیطنت‌هایی است که در حاشیه اجلاس سازمان ملل با آقای روحانی دیدار کند، درحالی‌که رهبری هم مکرراً گفته‌اند که هیچ مقامی حق ندارد با دولت آمریکا مذاکره کند.» رسانه‌های جناح راستی ایران هم نوشتند با توجه به رفتارهای ایالات‌متحده، مذاکره با دولت کنونی می‌تواند به منافع ملی ایران آسیب برساند.

اما رسانه‌های اصلاح‌طلب به احتمال دیدار روحانی و ترامپ مثبت می‌نگرند. نیویورک‌تایمز اخیراً مطلبی منتشر کرده بود که طبق آن، بسیاری از مردم ایران نیز ترجیح می‌دهند این مرتبه به‌جای دشمنی با آمریکا، تعامل با آن را بیازمایند. 

دولت روحانی هنوز موضع رسمی خود را در ارتباط با شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل یا نشست شورای امنیت به میزبانی ترامپ اعلام نکرده است.

کلید واژه ها: وقایع اتفاقیه سیاست خارجی ترامپ مجمع عمومی سازمان ملل جلسه شورای امنیت با موضوع ایران احتمال دیدار ترامپ و روحانی


( ۱ )

نظر شما :