کری متهم به خیانت و تهدید به حبس از سوی جمهوریخواهان شد

۲۴ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۶:۳۱ کد : ۳۵۳ اصلی تیتر یک دیپلماسی
اعتراف کری به دیدار چند باره اش با ظریف خشم اردوگاه محافظه کاران و جمهوریخواهان تندروی طرفدار ترامپ را برانگیخته است. آنها اقدام کری را به مثابه «خیانت» توصیف کرده اند و بعضی از آنها حتی او را مستحق «زندانی شدن» دانسته اند. 
کری متهم به خیانت و تهدید به حبس از سوی جمهوریخواهان شد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: دیدار جان کری، وزیر امور خارجه اسبق ایالات متحده امریکا با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان خشم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا و اردوگاه محافظه کاران حامی او را برانگیخته است. کری هفته گذشته در یک گفت وگوی رسانه ای گفته بود که با محمد جواد ظریف چند بار دیدار کرده است. 

 

دونالد ترامپ پنج شنبه شب در واکنش به این گفت وگو در توئیتری نوشت: «جان کری دیدارهای غیرقانونی با حکومت متخاصم ایران انجام داده است، این کار چیزی جز آزار و تضعیف کار خوب ما را به حساب ملت امریکا در بر نخواهد داشت.» وی در ادامه نوشت: «کری از طرف ایرانی خواسته تا پایان دولت ترامپ صبر کند، این خیلی بد است.»

 

به گزارش میدل ایست آنلاین، وی به این ترتیب به طور تلویحی اشاره کرده که دیدارها و جلسات کری با ظریف بدون آگاهی دیپلمات های امریکایی انجام شده است. 

 

در چارچوب فعالیت های سیاسی اش کری در این گفت وگو به دوران وزارتش در امور خارجه امریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، نامزد دموکرات ها اشاره کرده و گفته بود که درباره توافق هسته ای با ایران که در سال 2015 امضا شد روابط شخصی با همتای ایرانی اش برقرار کرده بود و تا کنون جواد ظریف را «سه یا چهار بار» از زمان ترک سمتش در وزارت امور خارجه و آغاز به کار دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ دیده است.  

 

کری روز چهارشنبه در پاسخ به خبرنگار محافظه کار، هیو هیویت که این مصاحبه را با او انجام می داد، وقتی از او پرسید می خواهی به جواد ظریف برای رویارویی با تصمیم دولت ترامپ مبنی بر خروجش از برجام چه بگویی، گفت: «این موضوع به من مربوط نیست. من فقط تلاش کردم بدانم ایران چقدر آمادگی دارد برای بهبود اوضاع در خاورمیانه کاری کند. من به وزیر امور خارجه ایران گفتم که باید بدانید دنیا از برنامه های موشکی شما و همکاریتان با حزب الله و فعالیت هایتان در یمن نگران است.» 

 

بخش آخر حرف کری با آن چه دولت ترامپ علیه فعالیت های ایران دنبال می کند، هم خوانی دارد. دولت ترامپ دائما گفته که رفتارهای ایران در منطقه «خصمانه» است و برای همین سیاست های سختگیرانه ای را علیه ایران در پیش گرفته است. 

 

پیش از این ترامپ جان کری را وزیر امور خارجه ضعیفی توصیف کرده بود که در برابر تیم ایرانی ضعیف عمل کرده و آنها توانسته بودند در توافق هسته ای بر او غلبه کنند. ترامپ همچنین بارها گفته است که قدرت دیپلماتیک ظریف بالاتر از کری بوده برای همین کری به خواسته های ایرانی ها تن داده و در نتیجه توافق نامه ضعیفی را امضا کرده است. 

 

اعتراف کری به دیدار چند باره اش با ظریف خشم اردوگاه محافظه کاران و جمهوریخواهان تندروی طرفدار ترامپ را برانگیخته است. آنها اقدام کری را به مثابه «خیانت» توصیف کرده اند و بعضی از آنها حتی او را مستحق «زندانی شدن» دانسته اند. 

 

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه دولت ترامپ بدون اظهار نظر درباره قانونی یا غیرقانونی بودن اقدام کری گفت: «او با این کار سیاست پویای ایالات متحده را تضعیف کرد. آن چه او انجام داده نامناسب بوده و از لحاظ حرفه ای بی سابقه است.»

 

سخنگوی کری در پاسخ به این اتهام ها گفت که «کاری غیرعادی انجام نشده، دیپلمات های سابق با همتایان خارجی شان دیدار کرده اند.» وی با صدور بیانیه ای افزود: «این اقدامی نامناسب و بی سابقه است، او از کنفرانس مطبوعاتی وزارت امور خارجه برای یک شوی سیاسی این چنین استفاده می کند.» وی همچنین گفت: «وزیر امور خارجه سابق امریکا تماس تلفنی طولانی ای با مایک پمپئو داشته و او را به طور مفصل در جریان مواضع ایران قرار داده است.» وی تاکید کرد که «هیچ چیزی از دولت امریکا مخفی نشده است.»

 

در جلسه استماع روز پنج شنبه کنگره امریکا نیز مانیشا سینگ، معاون وزیر امور خارجه امریکا گفت: «ناراحت کننده است که افرادی از دولت سابق تلاش می کنند پیشرفت هایی که به دست بیاوریم را تضعیف کنند. اگر واقعا چنین دیدارهایی انجام شده باشد، اقداماتی نامناسب است.»

 

تیم ترامپ گمان می کنند که دولت سابق دموکرات ها تلاش دارند به طرف های متخاصم و مخالف با دولت فعلی امریکا این گونه القا کنند که صبر کنند در صورت تغییر دولت همه چیز عوض خواهد شد. 

کلید واژه ها: ظریفایران و آمریکاجان کریآمریکامذاکره ایران و امریکا


نظر شما :