فتوایی برای حرمت دلار

۰۸ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۶:۱۶ کد : ۳۴۶۰ اصلی بین الملل
روحانیون پاکستانی خرید دلار و ذخیره آن از سوی مردم را "گناه کبیره" دانستند.
فتوایی برای حرمت دلار

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: مولانا طاهر اشرفی، رئیس شورای علمای پاکستان که شبکه‌ای از روحانیون اهل تسنن است، به روزنامه فایننشال تایمز گفت: فتوایی صادر کردیم که براساس آن مردم نباید دلار احتکار کنند، چون احتکار موجب ایجاد هرج و مرج می‌شود. باید از خرید غیر ضروری دلار خودداری کرد تا پاکستان از این بحران کنونی که امروز با آن مواجه هستیم، خارج شود.

محمد تقی عثمانی، از روحانیون سرشناس پاکستانی نیز در پیامی توییتری اعلام کرد: خرید دلار به منظور احتکار و کسب سود از طریق افزایش بهای آن یک گناه کبیره است و در وضعیت اقتصادی کنونی، خیانت به کشور محسوب می‌شود.

از آنجایی که عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان با بحران تراز پرداخت‌ها روبروست، احتکار دلار آمریکا در این کشور افزایش یافته است. تراز پرداخت مفهومی است در علم اقتصاد که به رابطهٔ میان مطالبات یک کشور از بقیهٔ جهان و تعهدات آن کشور به بقیهٔ جهان اشاره دارد.

خریداران نگران افت بیشتر بهای روپیه پاکستانی هستند چون اوایل ماه اسلام‌آباد از تلاش برای دریافت وامی ۶ میلیارد دلاری از صندوق بین‌المللی پول (آی‌ام‌اف) خبر داد. عمران خان که سال گذشته به نخست‌وزیری رسید، صندوقی خالی از ارزهای خارجی به ارث برد. دولت او بابت تاخیر در دریافت وام صندوق بین‌المللی پول مورد انتقاد است. ماه گذشته با سقوط ارزش روپیه پاکستان هر ۱۵۳ روپیه با یک دلار آمریکا معاوضه شد.

 کلید واژه ها: پاکستاندلار

کلید واژه ها: دیپلماسی دلار ایران و پاکستان تحریم دلار حرام شمردن دلار فتوا برای حرمت دلار وقایع اتفاقیه


نظر شما :