کلینتون ها علیه ترامپ

۰۷ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۴۳ کد : ۳۴۲۹ اصلی بین الملل
هیلاری کلینتون دیگر هدفی به نام حضور در راس معادلات سیاسی و اجرایی ایالات متحده آمریکا ندارد، اما انتظار دارد در مسند رهبری حزب دموکرات ایفای نقش کند.
کلینتون ها علیه ترامپ

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   هر اندازه به انتخابات ریاست جمهوری سال2020 نزدیک‌تر می‌شویم، تلاش برخی سران و چهره‌های شاخص حزب دموکرات برای تاثیرگذاری در روند انتخابات و نقش آفرینی در معادلات سیاسی واشنگتن بیشتر می‌شود. در جریان رقابت‌های انتخابات میاندوره ای کنگره نیز افرادی مانند هیلاری کلینتون، ال گور ، جان کری و حتی باراک اوباما تلاش زیادی برای پیروزی دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان صورت دادند. در این میان، به نظر می رسد هیلاری کلینتون همسر بیل کلینتون و سناتور سابق ایلت نیویورک انگیزه مضاعفی نسبت به دیگر چهره های شاخص حزب دموکرات دارد. به نظر می رسد هیلاری کلینتون پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، دیگر حضور در کاخ سفید را فراموش کرده و بیشتر، در صدد احیای موقعیت خود در حزب دموکرات است. او و همسرش بیل کلینتون، قصد دارند به عنوان شاخص ترین چهره های حزب دموکرات، نقش مهمی در پروسه رهبری حزب متبوع خود ایفا کنند.

در انتخابات ریاست جمهوری سال2016، دونالد ترامپ صرفا با استناد به ساختار انتخاباتی ناعادلانه موجود در ایالات متحده آمریکا و با استناد به ساختار الکترال توانست راهی کاخ سفید شود. نتایج قطعی انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 نشان می دهد که وی حدود 3میلیون رای در سرتاسر آمریکا کمتر نسبت به رقیب خود یعنی هیلاری کلینتون کسب کرده است. با این حال پیروزی ترامپ در ایالاتی تعیین کننده مانند فلوریدا ، پنسیلوانیا ،میشیگان و ویسکانسین سبب شد تا وی بتواند کل آرای الکترال آنها را به خود اختصاص دهد. نظرسنجی‌های انتخاباتی در آمریکا از اکنون نشان می‌دهد که آراء ترامپ در سطح الکترال نیز با خطر مواجه شده و احتمال دارد برخی ایالات حساسی که پیروزی در آنها منجر به راهیابی وی به کاخ سفید شد، این بار آرای خود را به سود نامزد رقیب رئیس جمهور فعلی آمریکا به گردش در آورند.در هر حال، هیلاری کلینتون قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020، حمایت ویژه ای از نامزدهای حزب دموکرات صورت دهد.

سوال اصلی اینجاست که هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری سال2020 از چه کسی حمایت خواهد کرد؟ از یک سو نظرسنجی ها نشان می دهد که طرفداران هیلاری کلینتون بیشتر از همه، طرفدار حضور جو بایدن معاون اوباما بوده و هستند. از سوی دیگر، برخی دیگر از طرفداران کلینتون نیز به سوی سناتور الیزابت وارن گرایش پیدا کرده اند. نظرسنجی اخیر موسسه هیل –هریس ایکسنشان می دهد که در میان رای دهندگان دموکراتی که در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آرای خود را به سود هیلاری کلینتون به گردش در آورده بودند، نزدیک به نیمی از آنها ترجیح می دهند این بار در انتخابات سال 2020 از بایدن حمایت کنند. این در حالی‌ست که تنها 6درصد از این افراد، آراء خود را در انتخابات ریاست جمهوری آتی به سود برنی سندرز به گردش در می آورند. 17درصد طرفداران سابق هیلاری کلینتون نیز در این خصوص هنوز تصمیمی اتخاذ نکرده و در انتظار آغاز رقابتهای انتخابات مقدماتی و درون حزبی دموکراتها هستند. الیزابت وارن و کامالا هریس، دو سناتور مشهور آمریکایی، هر دو توانسته اند 8 درصد آرای طرفداران سابق هیلاری کلینتون را به سود خود جذب کنند. تصویر زیر ، توزیع آرای طرفداران سابق هیلاری کلینتون را در میان نامزدهای مطرح حزب دموکرات نشان می‌دهد.

 

از سوی دیگر، دموکراتهایی که در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 میلادی، از هیلاری کلینتون حمایت نکرده بودند، همچنان ترجیح می دهند بیشتر از نامزد رقب وی در سال 2016، یعنی برنی سندرز حمایت کنند. تصویر زیر، به خوبی توزیع آرای مخالفان دموکرات هیلاری کلینتون در میان دو نامزد مطرح انتخابات درون حزبی دموکراتها، یعنی جو بایدن و برنی سندرز را نشان می دهد.

در هر حال، هیلاری کلینتون در ماورای معادلات انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 میلادی، به دنبال احیای موقعیت از دست رفته خود در حزب دموکرات است. او دیگر هدفی به نام حضور در راس معادلات سیاسی و اجرایی ایالات متحده آمریکا ندارد، اما انتظار دارد به عنوان سناتور سابق ایالت نیویورک، وزیر امور خارجه سابق آمریکا و نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، در مسند رهبری حزب دموکرات ایفای نقش کند. او در این معادله، انتخابات سال 2020 را فرصتی برای خود و همسرش بیل کلینتون قلمداد می کند. لازم به ذکر است که هیلاری کلینتون، علاوه بر انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، در انتخابات ریاست جمهوری سال 2008 نیز حضوری فعال داشت. او در سال 2008 رقابت تنگاتنگی با باراک اوباما (در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات) داشت و در نهایت، به سبب حضور پررنگ آمریکایی های آفریقایی تبار و لاتین تبار در حمایت از اوباما ، مغلوب وی شد. در هر حال، پیش بینی می شود که هیلاری کلینتون در دور دوم و نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، حمایت کامل خود را از نامزد راه یافته به دور پایانی اعلام کند.

کلید واژه ها: بیل کلینتون هیلاری کلینتون انتخابات 2020 آمریکا رقبای ترامپ کلینتون علیه ترامپ


نظر شما :