«الهام فخاری» در گفتگو با «وقایع اتفاقیه» مطرح کرد:

چیزی به نام «کنسرت خیابانی» وجود ندارد

۲۱ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۲:۵۷ کد : ۳۴ تیتر یک فرهنگ و هنر
نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران در گفتگو با خبرنگار روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه معتقد است که به‌طورکلی، بین اجرای موسیقی خیابانی و کنسرت در فضای باز تفاوت وجود دارد و اساساً چیزی به‌عنوان کنسرت خیابانی وجود ندارد.
چیزی به نام «کنسرت خیابانی» وجود ندارد

وقایع اتفاقیه-کورش چهاردوری: چندی پیش همایون شجریان، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که به دلیل شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، کنسرت «سی» را برگزار نخواهد کرد. پس‌ازآن بود که پیشنهاد برگزاری کنسرت خیابانی از سوی او مطرح شد. در پی این پیشنهاد، خوانندگان دیگری نیز از این موضوع استقبال کرده و آمادگی خود را برای برگزاری کنسرت خیابانی اعلام کردند. کنسرتی که به‌صورت رایگان برگزار می‌شود. خبرنگار روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه در گفتگو با «الهام فخاری»، نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران، بعد از برگزاری جلسه این کمیسیون که به بررسی پیشنهاد همایون شجریان اختصاص داشت، گفتگو کرد که در ادامه خواهید خواند:

*در جلسه امروز کمیسیون فرهنگی شورا درباره پیشنهاد آقای همایون شجریان چه گذشت؟

آنچه در جلسه مطرح شد، این بود که به‌طورکلی، بین اجرای موسیقی خیابانی و کنسرت در فضای باز تفاوت وجود دارد. اساساً چیزی به‌عنوان کنسرت خیابانی وجود ندارد. اجرای کنسرت در فضای باز و اجرای موسیقی خیابانی دو شکل از اجرای موسیقی هستند. برای اجرای کنسرت در فضای باز، باید تمهیداتی اندیشیده شود و مذاکراتی برای اخذ مجوزهای اجرا صورت گیرد که دستگاه‌های متولی آن، وزارت ارشاد، وزارت کشور و استانداری هستند.  در مورد فضاهای باز که در دسترس عموم هستند، می‌توان روی چند پیشنهاد کار کرد. ازجمله بوستان‌ها و ورزشگاه‌ها. البته این موضوع مستلزم آن است که کارگروهی تشکیل شود تا راجع به این پیشنهادی که مطرح‌شده، همفکری صورت گیرد. مضاف بر اینکه، از سایر خوانندگانی که داوطلب شدند و اعلام آمادگی کردند، دعوت شود تا همفکری بیشتری برای نحوه برگزاری صورت گیرد.

*البته فکر می‌کنم پیشنهادی که آقای شجریان مطرح کردند، اجرای خیابانی و به‌صورت رایگان است تا اجرای کنسرت در فضای باز. چون ایشان پیش‌ازاین هم در فضای باز کاخ سعدآباد کنسرت برگزار کرده‌اند و این موضوع اتفاق جدیدی نیست.

به همین دلیل لازم است که با ایشان و سایر هنرمندانی که اعلام آمادگی کردند گفتگو شود تا مشخص شود که منظورشان از این پیشنهاد دقیقاً چیست و چه گونه‌ای از اجرا را مدنظر دارند و چه فضاهایی را برای پیشنهاد خود مناسب می‌دانند. اینکه این اجرا، بدون خریدوفروش بلیت برگزار شود هم از دیگر موضوعاتی است که باید در جلسه ویژه‌ای با حضور این هنرمندان مورد بررسی قرار گیرد.

الهام فخاری

*پس ظاهراً کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران با اصل موضوع مشکلی ندارد!

خیر. اصل موضوع پیشنهادی بود که مطرح شد و باید به‌طور کامل بررسی شود. باید دید منظور از پیشنهادی که مطرح‌شده اجرای خیابانی است یا کنسرت فضای روباز که هرکدام روند و مسیر خود را دارد.

*فکر می‌کنید که موضع شورای تأمین در قبال این پیشنهاد چه خواهد بود؟

اگر کنسرت فضای روباز مدنظر باشد، مثل هر اجرای دیگری، نیازمند مجوز ارشاد و مجوز استانداری است. طبیعی است که بنا به مقتضیات و شرایط، باید دید که چگونه پیش می‌رود. فکر می‌کنم با توجه به مضمون پیشنهاد و اینکه پیشنهاددهنده، آقای همایون شجریان هست، احتمالاً وزارت ارشاد مشکلی نخواهد داشت. اما باید دید که مکان مدنظر کجاست و ضوابط امنیتی آن به چه صورت است.

کلید واژه ها: کنسرت خیابانیالهام فخاری


( ۱ )

نظر شما :