بزرگ ترین رزمایش تاریخ چین و روسیه

ترامپ، پوتین و شی را به هم رساند

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۸:۳۶ کد : ۳۳۸ تیتر یک دیپلماسی
روسیه بزرگ ترین رزمایش نظامی خود را در تاریخ با مشارکت ۳۰۰ هزار نیروی نظامی از جمله نیروهای چینی در شرق سیبری آغاز کرد. همزمان، نشست سه روزه در ولادیوستوک رهبران روسیه، چین، ژاپن و کره جنوبی و همچنین پنج هزار نفر از نمایندگان ۶۰ کشور را گردهم آورد.
ترامپ، پوتین و شی را به هم رساند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: روسیه روز سه شنبه بزرگ ترین رزمایش نظامی تاریخ خود را از زمان جنگ سرد تاکنون آغاز کرد. صدها هزار سرباز از جمله شماری از نیروهای چینی در این رزمایش که در شرق سیبری برگزار شد، حضور داشتند. این رزمایش گسترده در حالی بررسی شد که تنش ها بین غرب و روسیه افزایش یافته و بالاترین سطح از روزهای پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق رسیده است. ناتو برگزاری این رزمایش را تمرین برای «یک درگیری بزرگ» توصیف و آن را محکوم کرده است.


به گزارش وزارت دفاع روسیه، این رزمایش بزرگ تحت عنوان «وستوک 2018» با مشارکت بیش از 300 هزار نیروی نظامی، 36 هزار تانک، هزار هواپیما و 80 رزمناو و کشتی های پشتیبانی برگزار شده و ظاهرا هدف از آن نشان دادن آمادگی ارتش برای انتقال نیروهای نظامی به مسافت های دور، آزمودن توانایی همکاری نیروهای پیاده نظام و نیروهای دریایی و ارتقاء فرماندهی و روند کنترل بوده است. هر دو سناریوی دفاع و تهاجم در این رزمایش اجرا خواهد شد.


طبق اعلام روسیه، 24 بالگرد و 6 جت متعلق به نیروی هوایی چین هم برای شرکت در این رزمایش به پایگاه های هوایی روسیه منتقل شده اند. چین هم اعلام کرده 2200 نیروی ارتش آزادی بخش خلق در این رزمایش که در فاصله حدودا پنج هزار کیلومتری شرق مسکو برگزار می شود، پیوسته اند.


ناتو اعلام کرده به همراه ایالات متحده که حضور نظامی قدرتمندی در منطقه آسیا-اقیانوس آرام دارد، رزمایش را تحت نظر خواهد داشت. ژاپن، کره شمالی و کره جنوبی هم این رزمایش را تحت نظر دارند.


اما آنچه اهمیت بیشتری از رزمایش دارد، همزمانی آن با دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و شی جین پینگ همتای چینی او در حاشیه مجمع اقتصادی شرق در ولادیوستوک است. پوتین گفته مسکو «رابطه ای بر مبنای اعتماد» با پکن «در سیاست، امینت و دفاع» دارد و شی جین پینگ هم گفته به تلاش های مشترک برای «تقویت روابط چین و روسیه تا سطحی جدید» ادامه خواهد داد. 


این سومین نشست دوجانبه رهبران چین و روسیه از زمان آغاز جنگ تجاری واشنگتن و پکن و اعمال تحریم های غرب علیه روسیه در ارتباط با درگیری های اوکراین است. فئودور لوکیانف سردبیر روسیه در امور جهانی، گفت که تجمیع نیرو توسط مسکو و پکن پاسخی مستقیم به اقدامات یک جانبه و مناقشه آمیز واشنگتن بوده است: «باتوجه به شرایط حساسی که هر دو کشور چین و روسیه در برابر آمریکا دارند، طبیعی است که تقویت روابط بین آنها را شاهد خواهیم بود. بدین ترتیب می توان گفت که دونالد ترامپ حامی اصلی روابط نزدیک روسیه و چین بوده است.» دمیتری ترنین یک سرهنگ پیشین ارتش روسیه و مدیر اندیشکده کارنگی مرکز مسکو هم با چنین دیدگاهی موافق است: «روسیه با رزمایش وستوک 2018 این پیام را ارسال کرد که ایالات متحده را دشمنی بالقوه و چین را متحدی بالقوه می داند.»


منبع: الجزیره
 

کلید واژه ها: رزمایش روسیه و چینسیاست خارجی ترامپاختلاف روسیه و غربجنگ تجاری چین و آمریکا


نظر شما :