ترخیص کالا از گمرک ها روان شد

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۵ کد : ۳۳۴ تیتر یک اقــتــصــادی
پس از کش و قوس برای ترخیص کالاهای وارداتی انبار شده در گمرک ها، ترخیص این کالاها روان شد.
ترخیص کالا از گمرک ها روان شد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: زمانی که دلار جهانگیری مطرح شد و دولت قول داد ارز 4 هزار و 200 تومان به تمام متقاضیان، بسیاری از فعالان اقتصادی و واردکنندگان بدون محدودیت برای ثبت سفارش و وارد کردن هر نوع کالای ضروری و غیر ضروری اقدام کردند اما وقتی لیست کالای وارداتی منتشر و مشخص شد شرکت داروسازی بخارشوی وارد کرده است دولت به تکاپو افتاد که خسارت وارده را با دریافت مابه التفاوت ارزی جبران کند.

 

از این روی در بخشنامه ای اعلام کرد برای ترخیص کالاهای غیر ضروری که دراولویت اول قرار ندارد به ازای هر دلار مابه التفاوتی بالغ بر 2 هزار و 800 دریافت کند به عبارتی نرخ دلار برای واردات برای واردکننده 7 هزارتومان تمام شود، این تصمیم گیری با مقاومت بسیاری از واردکنندگان رو به رو شد و آنها تمایلی به ترخیص کالای خود نداشتند تا جایی که در یک بازه زمانی هفت روزه کشور با بحران کمبود پوشک و لواز بهداشتی مواجه شد چرا که تولیدکننده پوشک زیر بار افزایش هزینه مواداولیه برای ترخیص نمی رفت. یک مقام مسئول در گمرک ایران با بیان اینکه ترخیص کالا در گمرکات روان شده است، گفت: رسوب کالا نداریم.

 

علی معقولی درباره آمار کالای انبارشده گمرکات کشور گفت: بررسی های میدانی رصد شده علاوه بر نظارت بر ترخیص کالا مرکز پایش کلیه روند ترخیص کالا را چک می کند؛ بر این اساس، درباره کالای اساسی و مواد صنعتی و دارویی مشکلی از نظر ترخیص نداشته و با توجه به شرایط فعلی کشور شرایط ترخیص را تسهیل کرده ایم.

 

این مقام مسئول در گمرک ایران افزود: ما توقف در ترخیص نداشتیم؛ بلکه فقط یک وقفه ترخیص از ۱۶ تا ۲۹ مرداد داشتیم و از ۲۹ مرداد روند ترخیص سریعتر شده است. کالاها مدام در گمرک درحال ترخیص است. وقتی کشتی از کالاها وارد گمرک می شود، همزمان کشتی از کالاها هم بارگیری می شود؛ بنابراین در گمرک رسوب کالا نداشته ایم. وقفه در ترخیص برطرف شده و ترخیص در حال انجام است.

 

معقولی گفت: در خصوص دارو و تجهیزات پزشکی طبق مصوبه ای که گرفتیم با حداقل اسناد حتی با یک بارنامه بتوانند کالا را ترخیص کنند و با این روش، با ترخیص دارو و تجهیزات پزشکی مشکلی نداریم. از ۲۹ مرداد روان سازی در ترخیص صورت گرفته ولی معافیت همان مابه التفاوت است که بر اساس لیست تعرفه انجام می شود.

 

بخشنامه ها چوب لای چرخ ترخیص کالا


همچنین حسین سلاح‌ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی گفت: شواهد میدانی نشان می دهد که در ۵ ماه گذشته بیش از ۳۰ دستورالعمل را بخشنامه ارزی داشته ایم و برای گمرک و مبادی گمرکی هم بخشنامه ها منعکس می شود و در مجموع در سیاست های ارزی و گمرک بیش از ۱۸۰ دستورالعمل و بخشنامه داشته ایم.

 

وی افزود: بخشنامه های ابلاغ شده در مرحله اجرا شاید فرایند را کندتر کند و حجم گسترده اعتراضات واردکنندگان و فعالان اقتصادی مبنی بر محصولات منعکس شده قابل لمس است و نشان میدهد که گلوگاه یا رسوب کالا در گمرک ایجاد شده که اختلالی در روند ترخیص کالا بوجود امده است.

 

سلاح ورزی افزود: در دو ماه گذشته در رابطه با واردکنندگان کالاهای اساسی نسبت به ۴ درصد مالیات علی الحساب اعتراضاتی داشته که این فعالان نسبت به نقدینگی دچار مشکل شده اند و همین ۴ درصد مالیات ماههای اخیر موجب افزایش قیمت کالاها شد؛ بر این اساسدر ۲۹ مرداد تعدای از کالاهای وارداتی از مالیات معاف و یک سری اقلام دیگر نیز استثنا شدند ولی برخی کالاها همچنان مجبور به پرداخت مابه التفاوت هستند که دچار مشکل شده اند.

 

مقررات دلیل اصلی وقفه در روند ترخیص کالا است

وی در ادامه گفت: تعدد مقررات دلیل اصلی وقفه در روند ترخیص کالا از گمرک است که مشورت نکردن با ذی نفعان و گروههای صاحب تجربه موجب این مشکلات شده است. بر این اساس، تمام رویه های دنیا نیز بر اساس تجربه است. ما موضوع پیمان سپاری را در دو مقطع تست کرده ایم با وجود جواب ندادن بازهم دو روز گذشته بانک مرکزی بخشنامه پیمان سپاری را برای صادرکنندگان صادر کرده که صادرکنندگان خوشنام با این کار به حاشیه می روند و فساد اداری بیشتر می شود.

 

سلاح ورزی در ادامه گفت: در رسوب کالا شاید یک سوم کالاهای گمرک از پرداخت مابه التفاوت مستثنی شده اند اما بیشتر کالاها هنوز شامل مابه التفاوت هستند که به دلیل قادر نبودن واردکننده نسبت به پرداخت مابه التفاوت منجر به افزایش قیمت کالا می شود.

 

وی افزود: مجموعه ای از اعتراضات طیف گسترده ای واردکنندگان را تشکیل می دهند که توان مالی پرداخت مابه التفاوت را ندارند که در صورت پرداخت نیز ورشکست خواهند شد.

 

سلاح ورزی گفت: با توجه به اینکه فعالان اقتصادی نسبت به خرید و فروش تعهد داده اند و برنامه ریزی ها تا ترخیص کالا بر اساس دلار ۴۲۰۰ تومانی بوده است، با بخشنامه جدید دولت مبنی بر پرداخت مابه التفاوت مشکلاتی برای فعالان اقتصادی و جامعه پیش می آید که گرانی کالاها نتیجه این امر است.

کلید واژه ها: دلارجهانگیریگمرکترخیص کالا


نظر شما :