شعیب بهمن:

نقش روس ها در رابطه با ایران و آمریکا، تقریبا صفر است / روس ها می توانند قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران را وتو کنند / فروش نفت به مسکو در دستور کار است

۰۲ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۰ کد : ۳۲۸۴ اصلی تیتر یک
این کارشناس مسائل روس گفت: در گذشته توافقی بین ایران و روسیه در زمانی که تحریم های بین المللی علیه کشورمان ایجاد شد، منعقد گردید. بر اساس آن توافق قرار بود روس ها ۵۰۰ هزار بشکه نفت از تهران خریداری کرده و عوض آن را بپردازند.
نقش روس ها در رابطه با ایران و آمریکا، تقریبا صفر است / روس ها می توانند قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران را وتو کنند / فروش نفت به مسکو در دستور کار است

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: حساب بازکردن ایران بر روی قدرت نفوذ و اثرگذاری روس ها  بر روی روابط ایران و آمریکا در کوران وقایع این روزهای منطقه، نکته است که توجه برخی را به خود جلب کرده است. اینکه آیا روسیه، می تواند نقشی مثبت و سازنده در بین ایران و آمریکا باز کند، همچنین اینکه سطح تاثیرگذاری روسها در این رابطه در چه حد و اندازه ای است، باعث گردیده «وقایع اتفاقیه» با شعیب بهمن کارشناس مسائل ایران و روسیه به گفت و گو پردازد که در ادامه می خوانید.


*روسیه نقشی بین ایران و آمریکا نخواهد داشت


تنش موجود در منطقه به علت تخاصم دیرینه ایران و آمریکاست و نقش روسیه در ارتباط با کاهش تنش در خاورمیانه در ارتباط با ایران و آمریکا خلاصه می شود. البته باید بررسی کرد که آیا روسیه جایگاهی برای ایفا این نقش دارد یا خبر. در شرایط فعلی تنش بین ایران و آمریکا به مساله برجام باز می گردد و روسیه با هسته ای شدن ایران از ابتدا مشکلی نداشت در نتیجه در حال حاضر نیز این کشور نمی تواند نقشی در بین ایران و آمریکا داشته باشد.


*روس ها و درخواست از آمریکا برای بازگشت به برجام


آمریکایی ها با خروج از برجام یک توافق بین المللی مهم را نقض کرده اند و اروپایی ها هم نتوانستند به تعهدات خود در ارتباط با برجام پایبند باشند و در مقابل این بد عهدی ایران نیز کاهش تعهدات خود را آغاز کرده است. در نتیجه در شرایط فعلی فضا برای ایفا نقش از سوی هیچ کشوری از جمله روسیه فراهم نیست.  تنها موردی که روس ها و اروپایی ها و حتی چین می توانند در این ارتباط انجام دهند، در خواست به منظور بازگشت آمریکا به برجام است اما اینکه فشاری به آمریکا بیاورند ، دور از ذهن است.


*از روس ها تنها توقع وتو داشته باشیم


 اما اگر شرایط به سمت خاصی پیش رود در آن شرایط روس ها می توانند نقش جدی ایفا کنند. اگر احتمال درگیری نظامی به وجود آید و یا  اروپایی ها بخواهند با آمریکا در فشار به ایران همراه شوند و قصد داشته باشند پرونده هسته ای ایران را به شورای امنیت ارجاع دهند، آنگاه روس ها می توانند قطع نامه ضد ایرانی را وتو کنند.


*توافق با روس ها برای خرید نفت


البته در گذشته توافقی بین ایران و روسیه در زمانی که تحریم های بین المللی علیه کشورمان ایجاد شد، منعقد گردید. بر اساس آن توافق قرار بود روس ها 500 هزار بشکه نفت از تهران خریداری کرده و عوض آن را بپردازند.  هرچند در آن موقع توافق برجام متعقد گردید و این موضوع به حاشیه رفت. در شرایط فعلی نیز امکان احیا این طرح وجود دارد و در مذاکرات مختلف نیز بین دو کشور بر این موضوع توافق شده است.

مصاحبه گیرنده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: انرژی روسیه ایران آمریکا و چین میانجی گری روسیه بین ایران و آمریکا خرید نفت ایران 500 هزار بشکه خرید نفت ایران توسط روسیه وتوی احتمالی روسیه


نظر شما :