ایران عضو رسمی شانگهای می شود

۰۲ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۲:۲۰ کد : ۳۲۷۶ اصلی سرخط اخبار
نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سازمان همکاری‌های شانگهای تأکید کرد که مسئله عضویت کامل ایران در این سازمان که از سوی مسکو پیشنهاد شده، در دستورکار قرار داشته و در مجموع مخالفتی با آن وجود ندارد.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سازمان همکاری‌های شانگهای تأکید کرد که مسئله عضویت کامل ایران در این سازمان که از سوی مسکو پیشنهاد شده، در دستورکار قرار داشته و در مجموع مخالفتی با آن وجود ندارد.

به گزارش تسنیم، "باختیر حکیموف" نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سازمان همکاری‌های شانگهای و سفیر ویژه وزارت خارجه این کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری «تاس» اعلام کرد که مسئله پیوستن ایران به این سازمان بعنوان عضو کامل همچنان در دستورکار سازمان شانگهای قرار داشته و هیچ مخالفتی با این موضوع وجود ندارد.

وی گفت: «مسئله عضویت کامل ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای همچنان در دستور کار این سازمان قرار دارد، همانطور که این موضوع درباره افغانستان و هر کشور دیگری که در این باره ابراز تمایل کند، نیز صادق است. این مسائل بطور دائم مورد توجه قرار می‌گیرد. البته در شرایط کنونی، ضروری است تا روی همگرایی کامل هند و پاکستان (اعضای جدید سازمان شانگهای) متمرکز بود.»

این دیپلمات روس توضیح داد که صحبت در وهله نخست، بر سر ادامه فعالیت‌ها در چارچوب سازمان شانگهای در شرایط جدید است. این روندی پیچیده است، برای اینکه لازم است تا به مواضع همه طرفین توجه داشت و عادت کردن به این وضعیت، زمان لازم دارد.»

حکیموف یادآور شد: «در حال حاضر عملاً هیچ مخالفتی با عضویت کامل ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای وجود ندارد. البته مواضع کشورها با یکدیگر اختلافاتی دارد، یکی ممکن است امروز بگوید نه و فردا نظرش عوض شود. این شرایط درباره عضویت کامل هند و پاکستان در این سازمان نیز به همین شکل بود. این موضوع در نشست سران یوفا، بطور دقیق بررسی شده، ولی هنوز توافق نهایی در این باره بدست نیامده است، البته در مجموع از پیشنهاد طرف روسی در این باره حمایت شده است.»

کلید واژه ها: ایرانشانگهایپیمان شانگهایعضویت دائم ایران در شانگ هایوقایع اتفاقیه


( ۱ )

نظر شما :