پایان دوران عابربانک پرسپولیس

۰۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۷:۳۲ کد : ۳۲۵۷ اصلی ورزشی
طبق رای دادگاه، هدایتی به جرم اخلال عمده در نظام اقتصادی و پولی کشور به تحمل ۲۰ سال حبس، محرومیت دائم از به‌کارگیری خدمات دولتی و رد مال معادل ۴ هزار و ۸۸۹ میلیارد و ۳۹۵ میلیون ریال یعنی ۴۸۸ میلیارد تومان به نفع بانک سرمایه که از این بانک تحصیل مال نامشروع کرده بود و همچنین تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.
پایان دوران عابربانک پرسپولیس

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: رای پرونده حسین هدایتی به عنوان یکی از متهمان بانک سرمایه دیروز اعلام شد. دیروز غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در نشستی خبری رای این پرونده را اعلام کرد. طبق رای دادگاه، هدایتی به جرم اخلال عمده در نظام اقتصادی و پولی کشور به تحمل ۲۰ سال حبس، محرومیت دائم از به‌کارگیری خدمات دولتی و رد مال معادل ۴ هزار و ۸۸۹ میلیارد و ۳۹۵ میلیون ریال یعنی ۴۸۸ میلیارد تومان به نفع بانک سرمایه که از این بانک تحصیل مال نامشروع کرده بود و همچنین تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. قبل از باز شدن این پرونده، اغلب مردم هدایتی را به عنوان اولین کسی که در فوتبال لقب عابربانک را گرفت می‌شناختند. در واقع هدایتی از وقتی مشهور شد که پایش به فوتبال باز شد. رفاقت او با علی پروین که ریشه در «بچه محل»‌ بودن این دو نفر داشت پای هدایتی را به فوتبال باز کرد. ورود او به فوتبال نه تنها پایان خوشی نداشت بلکه او در اغلب فعالیت‌های فوتبالی‌اش ناکام بود. کمتر کسی تصویری از موفقیت او در عرصه باشگاه‌داری به یاد دارد. در این گزارش مهم‌ترین فعالیت‌های هدایتی در عرصه فوتبال را مرور می‌کنیم.

بچه‌محل «علی پروین» وارد می‌شود
هدایتی همواره خودش را طرفدار پرسپولیس معرفی کرده است. او با سودای حضور در پرسپولیس وارد عرصه فوتبال شد اما ورود سریع و بدون هیچ سابقه ورزشی به پرسپولیس به این راحتی میسر نبود. با این وجود اسم او و پرسپولیس از همان ابتدا به هم گره خورد. علی پروین در این داستان نقشی کلیدی داشت. پروین بعد از این که در پایان دومین دوره لیگ، توسط اکبر غمخوار مدیرعامل وقت پرسپولیس برکنار شد تصمیم به ادامه فعالیت در تیمی دیگر گرفت. پرسپولیس که بعد از برکناری پروین، وینگو بگوویچ را روی نیمکتش می‌دید، شروعی طوفانی در لیگ سوم داشت. اما خیلی زود افت کرد و در پایان فصل در رده پنجم ایستاد. بگوویچ بعد از شروع ناکامی‌هایش در پرسپولیس، علی پروین و جبهه طرفداران او را مقصر شکست‌هایش معرفی کرد. پروین در این برهه امتیاز باشگاهی به نام آذربایجان را خرید تا هم خودش مشغول باشد و هم طرفداران پرشمارش در کنارش باشند. اما آذربایجان اصلا موفق نبود. او به دنبال راه دیگری می‌گشت. در سال ۸۶ او باشگاه دیگری به نام اکباتان را خرید و نامش را به استیل‌آذین تغییر داد. از نام باشگاه مشخص بود که یک کارخانه پشت باشگاه جدید و علی پروین است و اولین بار اینجا بود که نام حسین هدایتی شنیده شد. استیل‌آذین در اولین سال حضورش در لیگ دسته اول تا آستانه صعود به لیگ برتر پیش رفت اما در گام آخر کم آورد و ناکام ماند. اما در سال دوم با هدایت نادر دست‌نشان توانست به لیگ برتر صعود کند.

استیل‌آذین؛ شروع طوفانی و پایان کابوس‌وار
تا قبل از صعود استیل‌آذین به لیگ برتر، فوتبال ایران فقط دو باشگاه داشت که در برخی سال‌ها می‌شد به آنها لقب کهکشانی داد. در سال‌های قبل پرسپولیس و استقلال مقصد نهایی همه ستاره‌های فوتبال در ایران بودند. اما استیل‌آذین که به لیگ برتر صعود کرد هدایتی تصمیم بزرگی گرفت. او با صرف بودجه‌ای هنگفت که تا آن زمان در فوتبال ایران سابقه نداشت، سعی کرد بزرگ‌ترین ستاره‌های فوتبال ایران را جذب کند. هدایتی با گاوصندوق پر از پولش ستاره‌هایی مثل علی کریمی، مهدی مهدوی‌کیا، فریدون زندی، علیرضا نیکبخت واحدی، سیاوش اکبرپور، علی انصاریان، رضا نوروزی، ابراهیم میرزاپور، حسین کاظمی، امیر شاپورزاده، پژمان جمشیدی، محسن خلیلی و خیلی‌های دیگر را جذب کرد و تیمی پرستاره ساخت که کهکشان لقب برازنده‌ای برایش بود. در اولین فصل حضور در لیگ برتر استیل‌آذین پنجم شد. هدایتی که تیم پرستاره‌اش نتیجه خوبی گرفته بود با هدف قهرمانی و آسیایی شدن دست به جذب ستاره‌های بیشتری زد اما اوضاع در سال دوم اصلا خوب پیش نرفت. تیم دچار حاشیه‌های فراوانی شد و در نهایت چند هفته مانده به پایان مسابقات، در نهایت شگفتی به دسته یک سقوط کرد.

پرسپولیس؛ وسوسه همیشگی آقای عابربانک
با ناکامی استیل‌آذین، هدایتی تصمیم گرفت به پرسپولیس نزدیک شود. اگرچه او سمتی در پرسپولیس نداشت اما از همان وقتی که در استیل‌آذین بود شایعاتی درباره لینک شدن او با برخی مدیران و بازیکنان باشگاه مطرح شده بود. او در چند سالی که در استیل‌آذین بود با صرف هزینه‌های فراوان خودش را به شهرت رساند اما این برای جاه‌طلبی‌هایش کافی نبود. گفته می‌شد او در چند برهه هم بدون این که مسئولیتی در پرسپولیس داشته باشد، به این باشگاه کمک مالی کرده است. طبیعتا نباید اخبار کمک‌های مالی او به پرسپولیس در رسانه‌ها و بین علاقه‌مندان به فوتبال منتشر می‌شد. اما این اتفاق افتاد و آهسته‌آهسته هدایتی در بین هواداران پرسپولیس تبدیل به یک چهره محبوب شد. با این وجود هرگاه صحبت از حضور هدایتی در پرسپولیس مطرح می‌شد، اتفاقاتی رخ می‌داد که مانع این وصلت می‌شد. انگار اراده‌ای خارج از اراده مدیران ورزشی کشور وجود داشت که موافق حضور هدایتی در پرسپولیس نبود. به نظر می‌رسید حرف و حدیث‌هایی که درباره میزان ثروت او و نحوه به‌دست‌آمدنش وجود دارد باعث می‌شد او و پرسپولیس به هم نرسند. اما هدایتی همچنان برای پرسپولیس خرج می‌کرد. یکی از مهم‌ترین هزینه‌های او برای پرسپولیس در دوران حضور محمد رویانیان در پرسپولیس انجام شد. محمدرضا خلعتبری به تیم عجمان امارات رفته بود. اما خیلی ناگهانی روابط سیاسی ایران و امارات تیره و تار شد. در پی این اتفاق دستور ممنوعیت حضور بازیکنان ایرانی در لیگ امارات که نام مجعول لیگ ع.ر.ب.ی را روی آن گذاشته بودند صادر شد. عجمان پول نسبتا زیادی به خلعتبری داده بود و پرسپولیس برای اینکه او را از این تیم بگیرد پولی نداشت. اینجا بود که هدایتی دست به کار شد و هزینه هنگفت جذب خلعتبری را داد و او را پرسپولیسی کرد. این اتفاق در محبوبیت بیش از پیش هدایتی نزد پرسپولیسی‌ها تاثیر زیادی گذاشت. حالا دیگر اغلب هواداران خواستار حضور هدایتی در باشگاه و چه بسا واگذاری مالکیت پرسپولیس به او بودند. این عطش بیشتر از جایی نشأت می‌گرفت که پرسپولیس چند سالی بود نتیجه نمی‌گرفت و استقلال قدرتمند شده بود. پرسپولیسی‌ها امیدوار بودند هدایتی بیاید و با صرف هزینه‌های فراوان تیمی پرستاره و قدرتمند بسازد که بتواند به دوره اقتدار استقلال پایان بدهد.
برانکو؛ مهم‌ترین دستاورد هدایتی در پرسپولیس

در فروردین سال ۱۳۹۴ بالاخره هدایتی به پرسپولیس رسید. البته نه به عنوان مدیرعامل. به عنوان عضوی از هیئت مدیره که در نهایت به ریاست این هیئت هم انتخاب شد. پرسپولیس در لیگ چهاردهم حال و روز خوبی نداشت. علی دایی و پس از او حمید درخشان نتوانسته بودند در این تیم نتیجه خوبی بگیرند و محمدحسین نژادفلاح با مشورت برخی کارشناسان و پیشکسوتان تصمیم گرفته بود برانکو ایوانکوویچ را به تهران بیاورد و پرسپولیس را به او بسپارد. نژادفلاح به استانبول رفت تا شخصا با برانکو مذاکره کند. دو طرف به توافق رسیدند اما مشکل این بود که برانکو به دلیل بدهی مالیاتی که از زمان حضورش در تیم ملی ایران داشت، نمی‌توانست وارد ایران شود. در همان زمان هدایتی وارد گود شد و علاوه بر پرداخت بدهی مالیاتی برانکو، پیش‌پرداخت قراردادش را هم داد. به این ترتیب برانکو سرمربی پرسپولیس شد و دوران پرافتخار این تیم آغاز شد. شاید مبلغی که هدایتی برای آمدن برانکو به پرسپولیس هزینه کرد، در مقایسه با سایر هزینه‌های او برای این تیم زیاد نباشد اما او با این کارش باعث شد برانکو خیلی زود وارد تهران شود و کارش را شروع کند. شاید آن روز کسی نمی‌توانست پیش‌بینی کند برانکو قرار است چه افتخارات بزرگی را برای پرسپولیس رقم بزند. خود هدایتی هم قطعا قادر به چنین کاری نبود. اما برانکو آمد و پرسپولیس را ساخت. بعدها مشخص شد که هدایتی در ماجرای جذب وحید امیری و سید‌جلال حسینی هم کمک‌هایی کرده است اما قطعا کمکی که با جذب برانکو کرد، مهم‌ترین کار او در فوتبال ایران محسوب می‌شود.
دسته‌گلی به نام طارمی

هدایتی مدت زیادی در پرسپولیس نماند. همان تصوراتی که مانع واگذاری پرسپولیس به او می‌شد، خیلی زود او را از پرسپولیس جدا کرد. او از هیئت مدیره پرسپولیس رفت اما همچنان با همه ارکان باشگاه ارتباط داشت. برای تیم هزینه می‌کرد. بازیکنان هروقت دریافتی‌شان از باشگاه با تاخیر مواجه می‌شد به دفتر هدایتی می‌رفتند و با او عکس می‌انداختند تا مشخص شود هدایتی باز هم دست به جیب شده است. حتی برانکو هم چند باری به دفتر هدایتی رفت و با او عکس انداخت. چنین اقداماتی باشگاه را به حاشیه می‌کشاند و جو تیم را به هم می‌ریخت. اما پای هدایتی به بزرگ‌ترین دسته گل مدیریتی این باشگاه در سال‌های اخیر باز شد. مهدی طارمی که با وسوسه رامین رضاییان به ترکیه رفته بود خیلی زود دلتنگ پرسپولیس شد. اما رفع دلتنگی‌اش مستلزم دریافت پول بود. طارمی با اینکه با ریزه‌اسپور به تفاهم رسیده بود اما با صحبتی که با هدایتی داشت و قول دریافت پولی علاوه بر مبلغ قراردادش با پرسپولیس، ترکیه را ترک کرد و به پرسپولیس آمد. باشگاه و طارمی معتقد بودند این کار خطری برای پرسپولیس ایجاد نمی‌کند. پول به حساب طارمی واریز شد. هدایتی بعدها اعلام کرد طارمی قرار بوده این پول را برای جلب رضایت ریزه‌اسپور به این باشگاه بدهد. اما بعدا مشخص شد طارمی با آن پول یک دستگاه پورشه خریده است! چند ماه بعد و در آستانه بازی پرسپولیس و الهلال خبر محرومیت چهار ماهه طارمی و محرومیت پرسپولیس از حضور در دو پنجره نقل و انتقالاتی منتشر شد. اتفاقی که باعث شد روحیه پرسپولیسی‌ها به هم بریزد و با ۴ گل به الهلال ببازند و از رسیدن به فینال آسیا باز بمانند. جریمه نقدی هم که باشگاه پرسپولیس باید به ریزه‌اسپور می‌داد با مذاکرات مقامات سیاسی دو کشور ایران و ترکیه بخشیده شد تا پرسپولیس بیشتر از این متضرر نشود.
تیم ملی، آدیداس و هدایتی

حسین هدایتی با فدراسیون‌ و تیم ملی هم ارتباط مالی داشته است. او چند باری برای هزینه سفرها و پرداخت پاداش‌‌ها به فدراسیون پول داده است. مشخص نیست هدایتی در قبال این هزینه‌ها چه عایدی داشته اما گفته می‌شود او با همین پرداخت‌ها توانسته وارد اردوهای تیم ملی شود و با برخی بازیکنان برای پیوستن به پرسپولیس مذاکره کند. اتفاقی که درباره سید‌جلال حسینی و وحید امیری رخ داده است. اما مهم‌ترین مسئله درباره هدایتی و تیم ملی، ماجرای قرارداد فدراسیون با آدیداس برای تهیه پیراهن‌های تیم ملی است. فدراسیون در برهه‌ای دچار مشکلات مالی بود. بودجه‌ای برای تامین لباس‌های تیم ملی نداشت. همزمان تحریم‌های آمریکا هم آغاز شد و آدیداس که قرار بود در جام جهانی لباس‌های تیم ملی را تولید کند از این کار سر باز زد. در نهایت با فشار رسانه‌ها و اصرار فدراسیون آدیداس قراردادی با فدراسیون بست. روال طبیعی این است که کمپانی‌های تولید لباس، علاوه بر تامین پوشاک تیم‌ها به آنها پول می‌دهند اما با بی‌میلی آشکار آدیداس، فدراسیون ناچار شد برای راضی کردن آدیداس به این شرکت پول هم بدهد. آدیداس پذیرفت در قبال دریافت ۴۰۰ هزار دلار لباس‌های تیم ملی را تامین کند. البته لباس‌ها جزو تولیدات تاپ این کمپانی نبودند و فدراسیون یک طرح از طرح‌های آماده را انتخاب کرد. با این وجود فدراسیون برای تامین همین پول هم مشکل داشت. اینجا بود که هدایتی وارد عمل شد و با پرداخت مبلغ این قرارداد به کمک فدراسیون آمد.
شرکت پیشکسوتان کهن؛ مدعی پرسپولیس

در همه این سال‌ها بحث واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به بخش خصوصی مطرح بوده است. در آخرین مزایده رسمی که برای واگذاری پرسپولیس برگزار شد، حسین هدایتی بالاترین پیشنهاد را داد. اما بعد از بررسی‌ها، اهلیت او و بقیه متقاضیان تأیید نشد تا پرسپولیس مثل استقلال در مالکیت وزارت ورزش بماند. اما مدتی پیش با تصمیم علی پروین و موافقت سایر پیشکسوتان پرسپولیس، شرکتی با نام «پیشکسوتان کهن پرسپولیس» تاسیس شد. این شرکت هم بارها تمایلش برای در اختیار گرفتن مالکیت پرسپولیس را اعلام کرده است. آخرین قیمت پایه‌ای که روی دو باشگاه بزرگ تهرانی گذاشته شده ۵۰۰ میلیارد تومان است. مبلغی که بعید است هیچ‌کدام از پیشکسوتان باشگاه‌ها توانایی تامین آن را داشته باشند. در شرکت پیشکسوتان پرسپولیس نامی از حسین هدایتی وجود ندارد اما برای همه روشن است که هزینه‌‌های عمده این شرکت را هدایتی تامین می‌کرده. حتی گفته شده ۷۰ درصد سهام این شرکت متعلق به شرکت استیل‌آذین است. به نظر می‌رسید پیشکسوتان باشگاه هم مشکلی با حضور پررنگ هدایتی در این شرکت نداشتند. حتی کار به جایی رسید که در سال ۹۷ در مهمانی تولد هدایتی و در حضور تعداد زیادی از پیشکسوتان و بازیکنان فعلی پرسپولیس، شنل سرخ روی دوش هدایتی انداختند و از او با عنوان امیرکبیر پرسپولیس یاد کردند! اما بعد از دستگیری هدایتی کمتر کسی جرات کرد از او حمایت کند. حالا هم دیگر شرکت پیشکسوتان مثل سابق ادعای خرید باشگاه پرسپولیس را ندارد.

منبع: سازندگی

کلید واژه ها: حسین هدایتی حکم حسین هدایتی فوتبال ایران ورزش وقایع اتفاقیه


نظر شما :