جدال در شورای عالی انقلاب فرهنگی

۰۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۷:۱۷ کد : ۳۲۵۶ اصلی فرهنگ و هنر
عزت‌الله ضرغامی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی مدعی شده است که «رئیس‌جمهور به دلیل لج بازی جلسات این شورا را تشکیل نمی دهد» اما کسانی که از نزدیک دستی بر آتش دارند، به اتفاقات رخ‌داده در چندماه گذشته‌ی این شورا اشارات مستقیمی می کنند و یادآور می شوند که در آخرین جلسه برگزار شده، دیالوگ تندی میان ضرغامی و رئیس‌جمهوری درگرفت که رئیس‌جمهوری آن را حمل بر توهین کرده بود و از آن پس جلسات این شورا تشکیل نشد.
جدال در شورای عالی انقلاب فرهنگی

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: چندی است که جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار نمی شود. عزت‌الله ضرغامی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی مدعی شده است که «رئیس‌جمهور به دلیل لج بازی جلسات این شورا را تشکیل نمی دهد» اما کسانی که از نزدیک دستی بر آتش دارند، به اتفاقات رخ‌داده در چندماه گذشته‌ی این شورا اشارات مستقیمی می کنند و یادآور می شوند که در آخرین جلسه برگزار شده، دیالوگ تندی میان ضرغامی و رئیس‌جمهوری درگرفت که رئیس‌جمهوری آن را حمل بر توهین کرده بود و از آن پس جلسات این شورا تشکیل نشد.

ضرغامی درحالی سخن از «لجبازی» به میان آورده است که رفتار و کنش سیاسی او در انتقاد از رئیس جمهوری همین امر را نیز نشان می دهد. با این حال سؤال اصلی این است که چه کسی لجبازی می کند؟ رئیس جمهوری یا معترضان او؟

از دیگر سو حمید رسایی نماینده پیشین مجلس و چهره ی نزدیک به جبهه پایداری، نیز مدعی شده است که «مطابق آیین‌نامه داخلی این شوراها و طبق روال حاکم بر این جلسات، در چنین مواقعی، نایب‌رئیس شورا (علی لاریجانی) موظف به تشکیل جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی است، اما علی لاریجانی هم حاضر به انجام این کار نمی شود.» چند روز بعد از این خبر احمد مازنی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت وگو با ایرناپلاس، درگیری لفظی رئیس جمهوری و عزت الله ضرغامی را تأیید کرد. بعد از رسانه ای شدن این درگیری، اخباری مطرح شد مبنی بر اینکه «بعد از درگیری لفظی میان رئیس جمهور و عزت الله ضرغامی در شورای عالی فضای مجازی، حسن روحانی اعلام کرده بود در شورا هایی که این فرد حضور دارد، شرکت نخواهد کرد.»
از سویی ناصر ایمانی، تحلیلگر مسائل سیاسی معتقد است که به وجود آمدن اختلافات در میان مسئولان کشور امری طبیعی است اما اینکه موجب پرخاشگری در جلساتی مانند جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی شود، پسندیده نیست.

او در گفت‌وگو با روزنامه سازندگی، تاکید کرده که با این وجود، رئیس جمهور وظیفه دارد جلسات چنین نهادی را تشکیل دهد چون این نهاد وظایف مهمی دارد و قرار نیست بدون هیچ منطقی سرعت اداره امور کشور کند شود.

ایمانی البته معتقد است که دولت هنوز هیچ موضعی در این رابطه نگرفته و تمام اخبار در این رابطه توسط ضرغامی و رحیم‌پور ازغدی منتشر شده است. بنابراین به نظر می رسد یکی از مسئولان دولتی باید در این خصوص توضیح دهد.


‌‌چه کسی آغازکننده بود؟

به‌رغم اینکه شروع‌کننده جدال به‌وجودآمده در شورای انقلاب فرهنگی حسن رحیم‌پور ازغدی و عزت‌الله ضرغامی بودند، اما آنچه در فضای رسانه ای منتشر می شود رئیس جمهوری را مقصر جلوه می‌دهد. در واقع تحولات و اختلافات سیاسی بیرون از شورا، به درون این شورا کشیده شده است. ضرغامی و پورازغدی هر دو چهره های سیاسی با گرایش روشنی هستند. هر دو چه در انتخابات ۹۶ و چه در انتخابات ۹۲ از رقبای روحانی حمایت می کردند. هر دو به کرات علیه دولت سخن گفته اند و انتقادات کم‌وبیش تندی را علیه حسن روحانی رئیس جمهور بیان کرده اند. با این حال از آنجا که سخنان آن‌ها برد سیاسی زیادی نداشته، انتقادات‌شان را به درون شورای عالی انقلاب فرهنگی کشانده اند.

به همین دلیل اظهارات اخیر ضرغامی درباب اینکه «رئیس‌جمهوری لجبازی می کند» در ادامه انتقادات پیشین او به حسن روحانی است. این سخنان سه روز پیش و در جریان سخنرانی او در مراسم افطاری انجمن اسلامی فارغ التحصیلان ایتالیا مطرح شده است. طبق گزارش خبرگزاری فارس، او در این مراسم مدعی شده که «شورای عالی انقلاب فرهنگی مدتی است که بی صاحب است در حالی که طبق قانون باید حداقل یک هفته در میان جلسه تشکیل دهد اما جلسات گهگاه یک ماه، دو ماه، سه ماه و حتی چهار ماه تشکیل نمی شود.»

طبق اظهارات رئیس پیشین صداوسیما، «هر چقدر به رئیس جلسه تذکر داده می شود که این جلسات مهم است، رئیس جمهور می گوید من به دلیل اینکه از دو نفر خوشم نمی آید و اینها در جلسه تند و صریح صحبت می کنند جلسات را تشکیل نمی دهم.»
مقصود ضرغامی از «دو نفر»، خودش و حسن رحیم‌پور ازغدی است که عدم دعوت از آنها در جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در هفته های اخیر حاشیه‌ساز شد. هر چند آن جلسه که بنا بود ۲۷ فروردین‌ماه برگزار شود، نهایتا چند دقیقه مانده به شروع، لغو شد و تاکنون جلسه دیگری برگزار نشده است اما در روز قبل از برگزاری جلسه، منابع خبری از منع حضور این دو در جلسات شورا خبر دادند. ضرغامی هم در واکنش به این موضوع در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که «علت عدم حضور او، ممانعت غیرقانونی رئیس جمهور است.» البته رئیس جمهور و هیچ‌یک از اعضای دولت نسبت به این ادعا واکنشی نشان ندادند. به هرحال او اکنون معتقد است که «جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی به دلیل لج و لجبازی تشکیل نمی شود و مشخص نیست صاحب این شورا چه کسی است؟»

از سویی ضرغامی در این سخنرانی نقل‌قولی از رهبر انقلاب مطرح کرده است. هرچند همواره اعلام می شود که تمامی اظهارات و مواضع رسمی رهبر انقلاب در خصوص موضوعات و مسائل کشور از سوی دفتر ایشان منتشر و اعلام می شود، ولی ضرغامی در این رابطه گفته که: «اخیراً رهبر انقلاب تذکر جدی فرمودند که طبق آیین نامه اگر رئیس جمهور نخواهد جلسه را تشکیل دهد نایب‌رئیس باید جلسه را برگزار کند.»

طبق ادعای او، در این دولت موردی وجود دارد که خیلی عجیب و نوبر است و هرگز در طول این ۴۰ سال اتفاق نیفتاده. در دوره‌های گذشته، وقتی رئیس جمهور در مسافرت بوده یا مریض و گرفتار یا مشکلی داشته و نتوانسته جلسه را تشکیل دهد، نایب‌رئیس اول (که رئیس مجلس شورای اسلامی است) آن را برگزار می‌کرده است.
به گفته این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، «این رویه در زمان ریاست‌جمهوری رهبری، مرحوم هاشمی رفسنجانی، سیدمحمد خاتمی و محمود احمدی نژاد متداول بوده اما حسن روحانی اخلاقی دارد و هیچ‌گاه اجازه نداده که نایب‌رئیس این جلسات را تشکیل دهد.»

ضرغامی به اعتراضات خود به رئیس جمهور در این رابطه هم اشاره کرده و گفته: «آقای روحانی اخلاقی دارد و تابه حال نشده که یک بار جلسه را بر عهده نایب‌رئیس (چه اول چه دوم) بگذارد. حتی من در یک جلسه اعتراض کردم که وقتی شما گرفتارید جلسه را بر عهده نایب‌رئیس بگذارید و ما نیز قبول می کنیم که هر چیز در جلسه تصویب شد شما بازنگری بکنید و اگر دلتان خواست مصوب کنید.» او که در شورای عالی فضای مجازی هم عضویت دارد و اتفاقا ریاست این شورا هم بر عهده رئیس جمهور است، نسبت به عدم تشکیل جلسات شورای عالی فضای مجازی نیز اعتراض و تاکید کرده: «در زمانه ای که این حوزه به سرعت نور در دنیا حرکت می کند و هر ساعت فعالیت و اتفاقات جدیدی در حوزه سایبری رخ می دهد؛ متاسفانه در کشور ما پنج سال است به دلیل همین مدیریت پراشکال کلان مرتب در این حوزه در جا می زند.»
حمایت رسایی از ضرغامی

از سوی دیگر، حمید رسایی، فعال سیاسی اصولگرا که به عنوان یکی از نمایندگان تندروی مجالس هشتم و نهم شناخته می شود، همان روز در یادداشتی در کانال تلگرامی خود، به تایید اظهارات ضرغامی پرداخت. او که از دوران نمایندگی مجلس، بارها در جلسات علنی خانه ملت، انتقادات تندی علیه عملکرد و مواضع علی لاریجانی مطرح کرده بود، حالا هم در مطلب منتشر شده با عنوان «آقای علی لاریجانی! ولی‌فقیه شما کیست؟» او را مورد حمله قرار داده است. رسایی، در ابتدای این یادداشت مانند ضرغامی از عدم برگزاری جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی انتقاد کرده است. او نوشته: «مدت هاست دو شورای مهم فرهنگی کشور نیمه‌تعطیل‌اند! داستان از این قرار است که جناب حسن روحانی از اینکه دو عضو این شوراها (آقایان ضرغامی و رحیم‌پور) مواضع ضد‌فرهنگی او را در جلسه نقد کرده اند، برآشفته، ضمن بی احترامی به آنها و قهر، دیگر جلسات این شوراها را تشکیل نمی داد!»

او مدعی شده: «مطابق شنیده های موثق، یک مقام عالی به رئیس این دو شورا (رئیس‌جمهور) به خاطر عدم تشکیل جلسات تذکر می دهد. بعد از تذکر، دبیرخانه شوراهای مذکور اعلام جلسه می کند اما بدون دعوت از این دو عضو حقیقی، مجددا رئیس جمهور تذکر می گیرد که برای تشکیل جلسات، باید از همه اعضای این شوراها دعوت شود. اما روحانی حاضر به این کار نمی شود و از آن روز، جلسه را تشکیل نمی دهد!»
به گفته رسایی، مطابق آیین‌نامه داخلی این شوراها و طبق روال حاکم بر این جلسات، در چنین مواقعی، نایب‌رئیس شورا (علی لاریجانی) موظف به تشکیل جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی است، اما علی لاریجانی هم حاضر به انجام این کار نمی شود.

او هم مانند ضرغامی نقل‌قولی از رهبری مبنی بر دستور ایشان به علی لاریجانی مطرح کرده است. رسایی نوشته که: «اخیرا مقام معظم رهبری به آقای لاریجانی، به عنوان نایب‌رئیس، دستور تشکیل این جلسه با دعوت از همه اعضا را می دهند اما هر بار به بهانه ای از انجام آن سر باز زده شده، از جمله اینکه شاید رئیس جمهور ناراحت شوند. عجب، ایشان نباید ناراحت شوند.»

رسایی که از حامیان محمود احمدی‌نژاد در دوران ریاست‌جمهوری اش بود و درعین حال در جریان انتخابات مجلس دهم ردصلاحیت شد، ترجیح داده مقصر این شرایط را لاریجانی معرفی کند. او در این باره تاکید کرده: «معلوم نیست دلیل این تعلل آقای علی لاریجانی چیست؟ چرا وی پیش از این و در دولت قبل، به عنوان نایب‌رئیس، بلافاصله با عدم حضور رئیس جمهور وقت این جلسات را تشکیل می داد اما اکنون از تشکیل آن استنکاف می کند؟! سؤال این است که ولی‌فقیه علی لاریجانی کیست؟ چرا نظر حسن روحانی برای او بر اجرای قانون و مطالبه رهبر انقلاب ارجحیت دارد؟ چرا لاریجانی تا این اندازه مطیع و فرمان‌بردار روحانی است؟»
موج‌سواری صداوسیما روی کشمکش‌ها

بخش خبری ۲۰:۳۰ روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه، گزارشی تصویری پخش کرد که در واکنش به انتشار ویدئوهایی بود که دانش‌آموزان در حال خواندن آهنگ یکی از خوانندگان غیرمجاز هستند.

گزارشگر در گزارش خود ضمن انتقاد از عملکرد وزارت آموزش‌و‌پرورش و دولت، دلیل اصلی به وجود آمدن چنین شرایطی را شورای عالی انقلاب فرهنگی و عدم تشکیل جلسات آن ذکر می کند چرا که طبق این گزارش، شورای عالی انقلاب فرهنگی متولی اصلی سیاست گذاری راهبردی فرهنگی در کشور است و مهمترین مسئولان کشور در آن حضور دارند.

براساس گزارش صداوسیما، از تصویب «سند مهندسی فرهنگی» در این شورا بیش از ۶ سال می گذرد اما هنوز ابلاغ و اجرا نشده است. در این گزارش گفت وگویی با حجت‌الاسلام محمدیان یکی از اعضای شورای انقلاب فرهنگی انجام داده شده که او اعلام می کند مشکل از ریاست جلسات و اشتغالات فراوان او است که جلسات تشکیل نمی شود. «سند ملی حقوق کودک و نوجوان» موضوع دیگری است که زهرا آیت اللهی درباره آن توضیح می دهد و از عدم ابلاغ آن انتقاد می کند.
طبق گفته گزارشگر، «انتقاد اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی بر خلاء نظارت بر اجرای مصوبات و نیز بی توجهی به برگزاری منظم جلسات شورا در سال های اخیر قابل‌تامل است.» در این گزارش مسئولین دولت مقصر اجرایی نشدن این مصوبات معرفی می شوند که نهایتا باعث به وجود آمدن شرایط فرهنگی فعلی در مدارس می شود. از سویی با حجت‌الاسلام رشاد گفت وگویی صورت گرفته و او تاکید می کند که اگر رئیس جمهور نمی تواند به صورت منظم در جلسات شرکت کند، نایب‌رئیس اول و دوم جلسات را اداره کنند.

‌‌سرچشمه اختلافات کجاست؟

از سال گذشته بود که اخبار ضد و نقیضی از مشاجره لفظی ضرغامی و روحانی پیرامون انتقادهای رئیس جمهور در مورد «فیلترینگ اینترنت و شبکه های اجتماعی و برخورد با زنان در موضوع حجاب در ایران» درز پیدا کرد. گویا همین موضوع باعث شده ضرغامی در جلسه شورای عالی مجازی از سخنان روحانی انتقاد کند و نهایتاً باعث درگیری لفظی ضرغامی و روحانی می شود.
هر چند ریشه خصومت ضرغامی با روحانی قدیمی است و ظاهرا به سال ۹۲ برمی گردد. از همان روز پخش گزارش صدروزه روحانی که حاشیه هایی پیرامون انتخاب مجری گفت وگو با رئیس جمهور ایجاد شد و گفته می شد که رئیس جمهور بر سر همین موضوع یک ساعت در دکور استودیو معطل مانده بوده، اما نهایتاً ضرغامی مجبور می شود کوتاه بیاید. نشانه های دیگر این اختلافات در خلال نوشته های ضرغامی به‌خصوص در یک سال اخیر و در شبکه های اجتماعی همواره قابل‌رؤیت بوده است. ماجرای رفتن مخبر دزفولی بعد از ۱۳ سال از شورای عالی انقلاب فرهنگی و آمدن سعیدرضا عاملی به جای او در دی‌ماه سال گذشته نیز موضوعی بود که ضرغامی حتی پای وحید حقانیان و دفتر رهبری را به مسئله باز کرد. طبق گزارش روزنامه «شرق» پیش از آن رسانه های اصولگرا شروع به انتشار گزارش هایی علیه دبیر پیشنهادی کرده بودند، اما به سرعت آن را از روی خروجی های خود حذف کردند. البته به نظر می رسد که ماجرا بی ربط به ماهیت عملکردی خود شورا نیست؛ شورایی که کسی کمتر درباره محتوای مذاکرات آن می داند.

به هر حال به گفته احمد مازنی، آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی در سال ۹۷ به مشاجره میان رئیس جمهور و رئیس اسبق صداوسیما کشیده و ختم شده بود.

به گفته مازنی بعد از دعوای لفظی که بین آقای ضرغامی و آقای روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به وجود آمد، یک جلسه برای هفته بعدش پیش بینی شده بود که لغو شد و از آن به بعد هم جلسه ای تشکیل نشد.


وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی

شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان یکی از نهادهای حاکمیتی در ۱۹ آذر ۱۳۶۳ پس از انقلاب اسلامی و با فرمان امام خمینی تشکیل شد. در اوایل انقلاب، گروهک های مختلف، دانشگاه ها را تحت‌تاثیر خود قرار داده بودند و در آن زمان اعلام شد که روند تحصیل و تدریس مختل شده است. به همین دلیل ضرورت تغییر بنیادین در برنامه ها و شیوه های تدریس و تربیت و اهداف آن ایجاد شد؛ در نتیجه، خصوصا با توجه به جو حاکم بر دانشگاه ها، مدتی تمام دانشگاه های کشور تعطیل شد و به فرمان امام خمینی ستاد انقلاب فرهنگی به منظور ساماندهی امور فرهنگی مدارس و دانشگاه ها تشکیل شد.

با بازگشایی دانشگاه ها، فعالیت ستاد انقلاب فرهنگی ادامه یافت و ضرورت توسعه و تعمیق کار این ستاد ایجاب کرد که امام خمینی، رؤسای سه قوه و تعداد دیگری از اندیشمندان فرهنگی کشور را به اعضای آن بیفزایند و بدین شکل ستاد انقلاب فرهنگی با ترکیب جدید خود، تحت عنوان شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت خود را آغاز کرد.

گسترش نفوذ فرهنگ اسلامی در شئون جامعه و تقویت انقلاب فرهنگی و اعتلای فرهنگ عمومی و تزکیه محیط های علمی و فرهنگی از افکار مادی و نفی مظاهر و آثار غربزدگی از جمله اهداف این شورا ذکر شده است. وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی را می توان در سه حوزه سیاست گذاری، تدوین ضوابط و نظارت تقسیم بندی کرد.
تهیه و تدوین سیاست ها و طرح های راهبردی کشور در زمینه های مختلف فرهنگی از جمله در حوزه های زنان، تبلیغات، اطلاع رسانی، چاپ و نشر، بیسوادی، دانشگاه ها، برقراری روابط علمی و پژوهشی و فرهنگی با سایر کشورها، همکاری حوزه و دانشگاه، فعالیت های دینی و معنوی، تهاجم فرهنگی و سایر حوزه های فرهنگی مربوطه از جمله وظایف سیاست گذاری این شورا محسوب می شود. همچنین تعیین ضوابط تأسیس مراکز علمی و آموزشی و نیز ضوابط گزینش مدیران و استادان و دانشجویان از جمله وظایف این شورا است. بررسی و تحلیل شرایط فرهنگی ایران و جهان، بررسی الگوهای توسعه و پیامدهای فرهنگی آن، بررسی وضع فرهنگ و آموزش کشور و نیز نظارت بر اجرای مصوبات شورا از جمله وظایف نظارتی شورای عالی انقلاب فرهنگی محسوب می شود.

 
منبع: سازندگی

کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی حسن روحانی ضرغامی فرهنگ و هنر


نظر شما :