افزایش۱۱۲ درصدی قیمت کالای های وارداتی

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۵:۵۷ کد : ۳۲۳۰ اصلی آخرین اخبار
بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، شاخص قیمت ریالی کالاهای وارداتی در سال­ ۱۳۹۷ برابر با ۱۰۲۹,۰ است که نسبت سال قبل، ۱۱۱.۴ درصد افزایش داشته است.

 روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: شاخص قیمت کالاهای وارداتی، ‌روند تغییرات قیمت محصولات عرضه شده از خارج به داخل کشور را طی دوره زمانی مشخص نشان می‌دهد.

با توجه به اینکه قیمت کالاهای وارداتی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیر گذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله است، تغییرات آن­ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

در طرح شاخص قیمت کالاهای وارداتی از کلیه کدهای تعرفه وارداتی کشور در سال ۱۳۹۰(سال پایه) استفاده می­‌شود. روش جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران ( ارزش بصورت ریالی و دلاری، کشور مبدأ و مقصد، نحوه حمل و نقل و نرخ ارز) صورت گرفته است. طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) می‌باشد. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای تمامی ۲۰ گروه‌ اصلی طبقه‌بندی HS  قابل انتشار است.

برای محاسبه شاخص­ سال ۱۳۹۷ از داده­های مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است و لذا نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی می­باشد و استفاده از آنها بایستی با ملاحظه انجام شود.  شایان ذکر است که پس از اینکه گمرک جمهوری اسلامی داده های قطعی سال ۱۳۹۷ را استخراج و ارائه نمود، شاخص واردات نیز از سوی مرکز آمار بازنگری شده و ارقام واقعی شاخص مربوط به این دوره مجدداً به صورت قطعی منتشر خواهد شد.

شاخص قیمت کالاهای وارداتی (ریالی، ۱۰۰=۱۳۹۰) در سال­ ۱۳۹۷ برابر با ۱۰۲۹,۰ است که نسبت سال قبل، ۱۱۱.۴ درصد افزایش داشته است

شاخص قیمت کالاهای وارداتی (دلاری، ۱۰۰=۱۳۹۰) در سال ۱۳۹۷ برابر با ۲۷۲,۹ است که نسبت به سال قبل، ۱۵.۹ درصد افزایش داشته است.

کلید واژه ها: وقایع اتفاقیه افزایش قیمت نرخ تورم کالای وارداتی


نظر شما :