نقش تعیین کننده بحران مهاجرت

سوئد هم به چرخش جمعی اروپا به راست پیوست

۲۰ شهریور ۱۳۹۷ | ۲۰:۳۴ کد : ۳۲۳ دیپلماسی
پس از شمارش آرا در انتخابات پارلمانی سوئد مشخص شد که احزاب سوسیال دموکرات (چپ میانه)، سبزها و حزب چپ که متحد پارلمانی محسوب می‌شوند، ۴۰.۷ درصد از آراء را به دست آورده‌اند؛ اما اتحاد راست میانه هم توانست ۴۰.۳ درصد از آراء را به خود اختصاص دهد و دموکرات‌های سوئد که حزبی با ریشه‌های نژادپرستی محسوب می شود، با کسب ۱۷.۶ درصد از آراء در جایگاه سوم قرار گرفت. آنچه اکنون بین سوئد و روی کار آمدن یک دولت جناح راستی قرار گرفته، این مساله است که ائتلاف راست قصد تشکیل دولت با دموکرات های سوئد دولت را ندارد.
سوئد هم به چرخش جمعی اروپا به راست پیوست

✍️ پیترو دکریستوفارو و جف شافر


روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: سوئد آخرین کشور اروپایی بود که در پی بحران هجوم وسیع مهاجران به کشورهای اروپایی با تغییر و تحولی اساسی در ساختار سیاسی خود مواجه شد و رای دهندگان از یک حزب راست افراطی در برابر احزاب شناخته شده پیشین حمایت کردند.


دو بلوک اصلی سیاسی در انتخابات روز یکشنبه تنها اندکی بیش از 40 درصد از آراء را به دست آوردند و بدین ترتیب، چندین هفته بی ثباتی سیاسی در انتظار سوئد خواهد بود. دموکرات های سوئد که در سال 2014 تنها 13 درصد آراء را کسب کردند، در انتخابات اخیر با حمایتی 17.6 درصدی مواجه شدند که نشان دهنده این است که سوئد که به سیاست های مترقی آن مشهور است، توسط مهاجرت تغییر می کند. کشوری که در پی سیاست های بیطرفانه نظامی در دو قرن گذشته مشهور بوده و همواره درهای خود را به روی مهاجران و پناهجویان باز نگه داشته است، اکنون در پی بحران مهاجرت شاهد افزایش حمایت ها از احزاب جناح راستی است.


افزایش محبوبیت دیگر احزاب راست افراطی در اروپا به ویژه در پی افزایش نگرانی ها از مهاجرت گسترده به دلیل درگیری‌ها در خاورمیانه و شمال آفریقا نیز در افزایش حمایت ها از دموکرات های سوئد تاثیر داشت. پس از ورود 163 هزار پناهجو به سوئد در سال 2015 که بیشترین تعداد پناهجوی وارد شده به یک کشور اروپایی در قیاس با جمعیت کشور میزبان محسوب می‌شد، دولت چپ میانه مجبور شد برخی از سیاست‌های خود در ارتباط با پناهندگی لیبرال را به حالت تعلیق درآورد. از آن سال به بعد، دولت چپ میانه مهاجرت را به شدت محدود کرد، اما بسیاری از سوئدی ها از این مساله شکایت دارند مه جامعه نمی تواند با وجود این همه تازه وارد، یکدست شود.


اکنون، هر دو بلوک چپ و راست که میانه رو ها حزب اصلی در آنها را تشکیل می دهند، گفته اند دموکرات های سوئد را به عنوان شریک ائتلافی در تشکیل دولت نخواهند پذیرفت. جیمی اکسون رهبر این حزب گفته: «ما در هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌های آتی نفوذ فزاینده‌ای بر آنچه در سوئد روی می ‌دهد، به ‌دست خواهیم آورد.» او از اولف کریسترسون نامزد ائتلاف راست میانه برای نخست ‌وزیری خواسته است تا بین جلب حمایت دموکرات ‌های سوئد برای تشکیل دولت ائتلافی یا پذیرش در قدرت ماندن استفن لُف‌و‌ِن نخست‌وزیر سوسیال دموکرات برای چهار سال دیگر، انتخاب کند. کریسترسون از لُف‌وِن خواسته استعفا کند، اما پیشنهاد اکسون را رد کرده است: «ما در سراسر انتخابات کاملا شفاف بودیم. ائتلاف راست میانه درباره چگونگی تشکیل دولت با دموکرات‌های سوئد مذاکره نمی‌کند و با آنها ائتلاف تشکیل نمی‌دهد.»  استفن لُف‌و‌ِن نخست وزیری که در سال 2014 سوسیال دموکرات ها را به قدرت رساند هم گفته قصد دارد سمت خود را حفظ کند. او در مقابل هوادارانش گفت شرایطی پیش آمده که همه احزاب مسئول باید با آن کنار بیایند و حزبی با ریشه های نئونازی هیچگاه نمی تواند چیزی غیر از نفرت به ارمغان بیاورد.


منبع: نیوجرسی هرالد

 

کلید واژه ها: انتخابات سوئدچرخش به راست اروپابحران مهاجرت


نظر شما :