تصمیم نهایی در مورد تهران را ترامپ می گیرد نه بولتون

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۰:۱۶ کد : ۳۱۶۶ اصلی بین الملل
رئیس پیشین سیا و فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا ضمن اعتراف به اقتدار ایران گفت که با وجود افرادی چون بولتون در کاخ سفید، ترامپ خواهان جنگ یا تغییر حکومت تهران نیست.
تصمیم نهایی در مورد تهران را ترامپ می گیرد نه بولتون

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  «دیوید پترائوس» رئیس پیشین فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در زمان تجاوز این کشور به عراق، عصر یکشنبه در گفت و گو با شبکه خبری ای بی سی گفت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده به دنبال جنگ با ایران نیست.
پترائوس در برنامه «این هفته» شبکه ای بی سی با بیان اینکه «کاملا آشکار است که (ترامپ) خواهان جنگ با ایران و به دنبال تغییر حکومت نیست»، افزود که هدف کاخ سفید شروطی است که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا برای تهران تعیین کرده است.
ژنرال بازنشسته آمریکایی که پیشتر رئیس سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) نیز بود، در پاسخ به این پرسش که آیا «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید هنوز «تغییر رژیم» را در گوش ترامپ زمزمه می کند، تصریح کرد: البته نه بعد از آنکه ترامپ چند روز پیش به رسانه ها اعلام کرد.
ترامپ هفته گذشته در واکنش به گزارش های رسانه ها مبنی بر هدایت سیاست های کاخ سفید در قبال ایران از سوی بولتون، تاکید کرد که وی به رئیس جمهوری آمریکا مشاوره می دهد اما تصمیم گیر نهایی شخص او است.
پترائوس که فرمانده تجاوز نظامی آمریکا به عراق در سال 2003 بود، در این گفت و گو اعتراف کرد که ایران بسیار بزرگتر و قدرتمندتر از عراق است و جنگ با چنین کشوری متفاوت خواهد بود.
وی با وجود آنکه خود را «دشمن ایران» دانست، ابراز امیدواری کرد که دولت ترامپ برای پیشگیری از افزایش تنش با تهران به دنبال کانال های ارتباطی یا ملاقات میان سران دو کشور باشد.
پترائوس در پاسخ به به اینکه آیا دیدار میان سران ایران و آمریکا عاقلانه است، تاکید کرد که چنین ملاقاتی به آمادگی های دیپلماتیک نیاز دارد.
ترامپ که از آغاز ریاست جمهوری خود رویکردی خصمانه علیه ایران اتخاذ کرده بود، اردیبهشت ماه سال گذشته با خروج از برجام و بازگرداندن تحریم ها، با راه اندازی کمپین فشار حداکثری به دشمنی خود جامه عمل پوشاند.
دولت ترامپ پس از بازگرداندن تحریم های پیشین و افزودن تحریم های جدید علیه کشورمان، با اقداماتی همچون شناسایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی، دشمنی با ایران را به اوج رساند.
سیاست رئیس جمهوری آمریکا در قبال ایران که به گفته بسیاری از کارشناسان مطابق با الگوی سیاست این کشور در قبال کره شمالی است، در چند هفته گذشته انتشار اخبار دروغ پیرامون اقدامات تحریک آمیز از سوی تهران بوده است.
کاخ سفید با دمیدن بر شیپور اخبار دروغ پیرامون افزایش تهدیدها از سوی ایران در منطقه، اقدام به اعزام ناوگروه هواپیمابر و بمب افکن به خلیج فارس کرد.
اما پس از مشاهده صبر استراتژیک و مقاومت ایران در مقابل این تهدیدها، رویکرد دولت ترامپ در روزهای اخیر تغییر کرده و به سخن از مذاکره بدل شده است.

کلید واژه ها: وقایع اتفاقیه سیا دونالد ترامپ جان بولتون حمله به ایران تصمیم گیر در کاخ سفید


نظر شما :