کاندیداتوری محمدرضا عارف برای ریاست مجلس

سومین رقابت محمدرضا عارف بر سر ریاست مجلس با علی لاریجانی

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۲۳:۴۵ کد : ۳۱۶۳ اصلی تیتر یک
در سومین انتخابات هیات‌رئیسه مجلس دهم سه فراکسیون سیاسی مجلس، هر کدام کاندیدایی برای ریاست مجلس معرفی کردند: محمدرضا عارف، علی لاریجانی و حمیدرضا حاجی‌بابایی. عارف در دور اول این انتخابات بالاترین رای را به خود اختصاص داد و نشان داد که می‌تواند رقیب قدرتمندی برای علی لاریجانی باشد.
سومین رقابت محمدرضا عارف بر سر ریاست مجلس با علی لاریجانی

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: محمدرضا عارف بار دیگر بر سر ریاست مجلس با علی لاریجانی رقابت خواهد کرد. این تصمیمی است که در جلسه صبح امروز، یکشنبه، شورای مرکزی فراکسیون امید گرفته شد.

 

به گزارش اعتمادآنلاین، رئیس فراکسیون امید مجلس پیش از این در اولین انتخابات هیات‌رئیسه مجلس به مصاف علی لاریجانی رفت. در این رقابت لاریجانی با 173 رای بر عارف با 103 رای پیروز شد.

 

عارف اما ترجیح داد که در سال دوم انتخابات هیات‌رئیسه مجلس کاندیدا نشود و در همان سال فراکسیون ولایی‌ها نیز کاندیدایی معرفی نکردند.

 

اما در سومین انتخابات هیات‌رئیسه مجلس دهم سه فراکسیون سیاسی مجلس، هر کدام کاندیدایی برای ریاست مجلس معرفی کردند: محمدرضا عارف، علی لاریجانی و حمیدرضا حاجی‌بابایی. عارف در دور اول این انتخابات بالاترین رای را به خود اختصاص داد و نشان داد که می‌تواند رقیب قدرتمندی برای علی لاریجانی باشد. او در دور اول این انتخابات 114 رای کسب کرد، علی لاریجانی 101 رای و حمیدرضا حاجی‌بابایی 54 رای به دست آوردند. اما با کشیده شدن انتخابات به دور دوم، حاجی‌بابایی انصراف داد و در نهایت عارف توانست 123 رای کسب کند و علی لاریجانی با 147 رای پیروز شد و بار دیگر بر صندلی ریاست تکیه زد.

 

از سوی دیگر فراکسیون مستقلین مجلس اعلام کرد که علی لاریجانی گزینه آنها برای ریاست مجلس است و حاضر به ائتلاف با فراکسیون‌هایی هستند که گزینه‌ای برای ریاست مجلس نداشته باشند، چرا که صندلی ریاست برای آنها خط قرمز است.

 

فراکسیون ولایی هم قصد دارد حمیدرضا حاجی‌بابایی را به عنوان کاندیدای ریاست مجلس معرفی کند. البته محمدجواد ابطحی اعلام کرده که اگر حاجی‌بابایی کاندیدا نشود، او کاندیدای ریاست مجلس خواهد شد و فراکسیون ولایی‌ها به او رای می‌دهند.

 

میدان رقابت بر سر ریاست مجلس شورای اسلامی همانند سال گذشته است و باید منتظر ماند و دید که آیا فراکسیون ولایی‌ها در صورت کشیده شدن انتخابات به مرحله دوم، بار دیگر به نفع لاریجانی کنار می‌روند یا این بار به صورت واقعی رقابت خواهند کرد.

 
گفتنی است انتخابات هیات‌رئیسه مجلس پنجم خردادماه برگزار می‌شود.

کلید واژه ها: محمد رضا عارف علی لاریجانی مجلس شورای اسلامی انتخابات وقایع اتفاقیه


( ۱ )

نظر شما :