قیمت ارز و لغو اعزام‌ها در ورزش؛ آینده روشن نیست!

۲۰ شهریور ۱۳۹۷ | ۰۰:۰۴ کد : ۳۱۴ تیتر یک ورزشی
ورزش به عنوان یکی از بخش‌های مهم جامعه که مخاطبان بسیار زیادی دارد، تحت تأثیر شرایط کشور درخصوص بالا رفتن قیمت ارز قرار گرفته است، شرایطی که اگر ادامه داشته باشد، نمی‌توان آینده روشنی را متصور بود.
قیمت ارز و لغو اعزام‌ها در ورزش؛ آینده روشن نیست!

✍️ حاتم شیرعلی‌زاده

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: هفته گذشته بود که ژاله فرامرزیان معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان رسماً اعلام کرد که ورزش در اولویت‌ برای تخصیص ارز دولتی نیست و بنابراین فعلاً هیچ ارز 4200 تومانی به این بخش تعلق نمی‌گیرد. وی همچنین گفت «پنج مکاتبه با بانک مرکزی، شخص رئیس جمهور و دفتر ریاست جمهوری داشته‌ایم  و این اهمیت را به آنها گفته‌ایم، حتی در این باره تقاضای برگزاری نشست و جلسه را کرده‌ و گفته‌ایم که اگر ارز دولتی نباشد، بخش عمده‌ای از اعزام‌ها و فعالیت‌ها منتقی می‌شود».


فرامرزیان به نکته بسیار مهمی اشاره که همان «منتفی شدن بخش عمده‌ای از اعزام‌ها و فعالیت‌ها» است. اتفاقاً طی روزهای اخیر تعدادی از اعزام‌ها به مسابقات و تورنمنت‌های بین‌المللی لغو شده است.


در زیر به برخی از این اعزام‌های لغو شده اشاره می‌شود:


- لغو اعزام تیم کشتی آلیش بانوان به رقابت‌های قهرمانی جهان (تیم ملی کشتی آلیش بانوان دو سال قبل  به عنوان نایب قهرمانی جهان رسیده بود.)
- لغو اعزام وزنه‌برداران به مسابقات قهرمانی دانشجویان جهان در لهستان
- لغو حضور تیم ملی کشتی آزاد در جام مدوید در بلاروس
- لغو حضور تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان در جام اولگ کارایف در بلاروس


اینها نمونه‌هایی از رویدادهایی است که قرار بود ورزشکاران ایرانی در آن حضور داشته باشند، اما به دلیل مشکلات تامین ارز دولتی لغو شدند.


چاره‌ای جز لغو اعزام کشتی آزاد نبود

 


منصور برزگر عضو شورای فنی کشتی آزاد درباره این شرایط می گوید: «قطعا حضور کشتی‌گیران مدنظر کادر فنی در این تورنمنت می‌توانست نقش مهمی در ارزیابی هر چه بهتر کشتی‌گیران در رقابت‌های جهانی مجارستان داشته باشد. قبلاً دلار 3 هزار تومان بود اما الان به 15 هزار تومان رسیده ولی در مقابل بودجه فدراسیون‌ها هیچ افزایشی نداشته، بنابراین با این شرایط چاره‌ای جز لغو اعزام به رویدادهای مختلف نیست. مردم از کشتی توقع دارند در مسابقات جهانی بهترین نتایج را کسب کنند و این توقع به حق است، چرا که مردم کاری ندارند کشتی در چه شرایطی به سر می‌برد و اصلاً آیا حمایتی از کشتی می‌شود یا نه؟ دیگر نمی‌دانند چند روز مانده به رقابت‌های جهانی، اعزام‌شان به تورنمنت تدارکاتی لغو شده یا نه. امیدوارم بیشتر از اینها به فکر کشتی باشند و جلوی هزینه‌ها را در جاهای دیگر بگیرند».


لغو اعزام دردسرساز می‌شود

 


مجید ترکان مدیر تیم ملی کشتی آزاد هم در این باره عنوان کرد: «قطعا این موضوع تاثیر منفی بر نحوه کار تیم ملی کشتی آزاد در راه آماده‌سازی برای حضور در رقابت‌های جهانی مجارستان و ارزیابی نفرات تیم ملی با شناخت نقاط ضعف و قوت آن‌ها خواهد داشت. تورنمنت‌های کشتی یکی پس از دیگری لغو می‌شوند چرا که متاسفانه قیمت ارز چند برابر شده و بانک مرکزی نیز دیگر به فدراسیون‌های ورزشی ارز مبادله‌ای نمی‌دهد. حضور در جام معتبر مدوید و محک کشتی‌گیرانمان برای ما خیلی مهم بود اما با وضع پیش آمده هزینه‌ها بسیار سنگین شده و توان پرداخت آن را نداریم».

 

قیمت ارز گریبانگر شده است

 


سجاد انوشیروانی مسئول انجمن وزنه‌برداری فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی که شاهد لغو اعزام تیمش به لهستان بوده، اظهار داشته است: «ما نفرات را هم مشخص کرده بودیم و اسامی 8 وزنه بردار و 4 همراه را هم به شورای برون مرزی داده بودیم و حتی اسپانسر هم گرفتیم که قرار شد هزینه‌های این اعزام را تأمین کند. فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی هم انصافاً همکاری کرد اما زمانی که قیمت ارز افزایش پیدا کرد، متأسفانه برای اعزام به مشکل برخوردیم. اسپانسر ما پیش از افزایش قیمت ارز، مبلغی را تقبل کرده بود که برای اعزام تیم پرداخت کند و حتی پس از افزایش قیمت ارز هم در نظر داشت همان مبلغ را پرداخت کند اما مسئله این بود که ما با آن مبلغ نصف تیم را هم نمی توانستیم اعزام کنیم و اسپانسر ما هم نمی‌توانست بیشتر از آن مبلغ را پرداخت کند. از این رو برای اعزام به مشکل بر خوردیم و در نهایت اعزام تیم به مسابقات قهرمانی دانشجویان جهان لغو شد».


لغو اعزام‌های مهم

 


رضا لایق دبیر فدراسیون کشتی گفت: «به دلیل شرایط اقتصادی موجود و گرانی بی‌سابقه قیمت ارز که عدم تخصیص ارز دولتی به فدراسیون‌های ورزشی را در پی داشته، وزارت ورزش در نامه‌ای به فدراسیون‌ها اعلام کرد سفرهای برون مرزی به غیر از رقابت‌های اصلی لغو شود، ما نیز بر همین اساس و بدلیل مشکلات مالی فدراسیون تصمیم گرفتیم تعدادی از اعزام‌هایمان را لغو کنیم. البته تمامی اعزام هایی که در برنامه فدراسیون قرار داشت همگی از اهمیت بالایی برخوردار بودند اما با توجه به شرایط موجود مجبور شدیم تعدادی از اعزام‌هایمان را لغو و برخی را نیز ترکیب کنیم».

 

در این شرایط چیزی که بیش از هر چیزی به ذهن می‌رسد، آینده‌ای تاریک و نه چندان روشن برای ورزش است. همین ورزش بارها باعث شده که مردم خوشحال شوند و ولو برای چند روز، مشکلات را فراموش کنند. پس بهتر است دولت و مسئولان، ورزش را هم در اولویت قرار بدهند تا با شرایط فاجعه‌بار برای سال‌های نزدیک مواجه نشویم.

 

کلید واژه ها: ارز وقایع اتفاقیه کشتی ورزش وزارت ورزش دولت


نظر شما :