مهدی تقوی:

مردم را از سفته‌بازی ارزی دور نگاه ‌داریم / ترامپ برای اقتصاد ایران خط و نشان کشیده است

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۰ کد : ۳۱۳۳ اصلی تیتر یک سیاسی
مهدی تقوی معتقد است: اقتصاد ایران مسیر مناسبی را با توجه به ظرفیت قبل از تحریم‌ها به‌رغم مشکلات فراوان می‌پیمود اما اکنون صادرات نفت ایران از  دو میلیون و  دویست هزار بشکه کمتر شده و برخی ارقام از صادرات زیر یک‌میلیون بشکه ای حکایت دارد.
مردم را از سفته‌بازی ارزی دور نگاه ‌داریم / ترامپ برای اقتصاد ایران خط و نشان کشیده است

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: شوک‌های پی‌درپی به اقتصاد ایران در سال گذشته باعث گردید، وضعیت اقتصادی مردم از ثبات چندانی برخوردار نگردد. افزایش قیمت بر سفرهای مردم اثر گذاشت اما با این‌ وجود مردم چشم‌ انتظار آینده‌ای روشن و عبور از شرایط فعلی هستند. هرچند در سال جاری اقتصاد ایران روند قبلی را طی می‌کند اما به نظر می‌رسد برخی تصمیمات آمریکا در حوزه صادرات نفت فشار مضاعف‌تری را به دولت و اقتصاد ایران وارد خواهد کرد. اینکه آیا می‌توان از شرایط فعلی عبور کرد و سؤالات دیگر در مورد آینده اقتصاد ایران موجب گردید که «وقایع التفاقیه» با مهدی تقوی استاد دانشگاه بهشتی به گفت‌وگو بپردازد که در ادامه می‌خوانید.


* ترامپ قصد دارد اقتصاد ایران را بر هم بریزد


 بعد از برجام و اجرای سیاست‌های کاهنده تورم در دولت روحانی به‌رغم رکود اقتصادی شرایط مطلوبی در اقتصاد ایران پدید آمد. به‌طوری‌که حتی دولت وعده اجرای سالانه یک‌میلیون شغل و افزایش رشد اقتصادی را نوید می‌داد اما با خروج ترامپ از برجام، به‌یک‌باره شرایط اقتصادی در ایران با چالش‌های اساسی روبرو شد. تورم بالا گرفت و مهم‌ترین دستاورد دولت روحانی بر باد رفت. واقعیت آن است که اگر ترامپ با اقتصاد ایران کار نداشت، شاید دولت روحانی دولتی باثبات در عرصه اقتصاد بود.


* دیپلماسی مرده


اقتصاد ایران مسیر مناسبی را با توجه به ظرفیتش قبل از تحریم‌ها به‌رغم مشکلات فراوان می‌پیمود. صادرات نفت ایران از  دو میلیون و  دویست هزار بشکه کمتر شده و برخی ارقام از صادرات زیر یک‌میلیون بشکه ای حکایت دارد. برجامی که با مشارکت ایران، آمریکا و اروپا به نتیجه رسیده بود و می‌توانست به الگویی برای حل مشکلات جهانی تبدیل شود، با عدم تدبیر ترامپ چنان به حاشیه رفته که آینده دیپلماسی در جهان به خطر افتاده است.


* ترامپ با ایران پدرکشتگی دارد


 اقدامات آمریکا علیه ایران هیچ منطقی ندارد زیرا ابقا برجام بود که می‌توانست موجب اعتماد ایران به آمریکا و حل مشکلات دو طرف شود؛ اما ترامپ با خروج از برجام اقتصاد ایران را تحت تأثیر قرار داده است. زمانی که ایران نتواند نفت صادر کند با کاهش درآمد ارزی رورو می‌شود.


* به‌سوی منابع جایگزین نفت حرکت کنیم


 واقعیت آن است که تک‌محصولی بودن اقتصاد ایران چالش مهمی است و ایران باید از سایر منابع دیگر برای تأمین ارز استفاده کند. صادرات گاز به کشورهای همسایه و صادرات محصولات غیرنفتی می‌تواند بخشی از مشکلات ایران را حل‌وفصل کند. ایران باید به سمتی حرکت کند که اروپا را در آینده از دست ندهد.


* پیش‌بینی اقتصاد ایران


 در سال گذشته حدود 10 هزار تومان بر قیمت ارز افزوده شد. شوک‌های سیاسی آینده نیز می‌تواند برای اقتصاد کشورمان مسئله آفرین باشد. بهترین راه برای مقابله با افزایش قیمت ارز در ایران این است که مردم را از سفته بازی بر روی قیمت ارز دور بداریم. در این صورت فشار بر مردم به‌خصوص اقشار آسیب‌پذیر جامعه افزایش نخواهد یافت.

کلید واژه ها: اقتصاد صادرات نفت اقتصاد ایران سفته بازی وقایع اتفاقیه دونالد ترامپ مهدی تقوی فروش نفت به هند تحریم نفتی صادارت غیر نفتی ارز دلار


نظر شما :