رهبر اپوزسیون مخالف اردوغان:

برای رفع نگرانی‌ها بر سر ادلب دولت ترکیه با اسد وارد گفت وگو شود

۱۹ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۶:۵۶ کد : ۳۱۱ انتخاب سردبیر دیپلماسی
کلیچدار اوغلو در بیانیه ای که از سوی دفتر او درباره آخرین تحولات جاری در سوریه صادر شد، تاکید کرد که تنها راه حل بحران سوریه مذاکره از طریق حکومت اسد و نشستن پشت میز مذاکره با او است. 
برای رفع نگرانی‌ها بر سر ادلب دولت ترکیه با اسد وارد گفت وگو شود

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: کمال کلیچدار اوغلو، رهبر حزب خلق جمهوری ترکیه، بزرگترین حزب مخالف در این کشور که رهبر جریان های اپوزسیون این کشور در برابر حزب حاکم، حزب عدالت و توسعه محسوب می شود، از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه خواست با حکومت سوریه ارتباط بگیرد و درباره بحران سوریه با آن وارد مذاکره شود. 

 

به گزارش میدل ایست آنلاین، کلیچدار اوغلو در بیانیه ای که از سوی دفتر او درباره آخرین تحولات جاری در سوریه صادر شد، تاکید کرد که تنها راه حل بحران سوریه مذاکره از طریق حکومت اسد و نشستن پشت میز مذاکره با او است. 

 

کلیچدار اوغلو در بیانیه خود تاکید کرد: «درباره بحران موجود در استان ادلب در شمال سوریه، حکومت اردوغان باید بدون هیچ فوت وقتی برای گفت وگو با دولت دمشق پشت میز مذاکره بنشیند، چرا که در حال حاضر اسد برنده اوضاع داخلی در سوریه است و گفت وگو با او منافع بسیاری را برای ترکیه محقق خواهد کرد.»

 

در ادامه این بیانیه آمده است: «ترکیه باید از آزار اسد دست بکشید و درباره بحران جاری در ادلب با او ارتباط بگیرد، به ویژه که الآن همه از جمله ایالات متحده با حکومت سوریه در ارتباط هستند. ترکیه نباید فرصت گفت وگو با حکومت دمشق را از دست بدهد. وحدت اراضی سوریه برای ترکیه اهمیت بسیار زیادی دارد.»

 

کلیچدار اوغلو در بیانیه خود همچنین اشاره می کند که دولت ترکیه به اطلاع مقامات روسیه و ایران و امریکا رسانده است که حجم فاجعه جدید در سوریه می تواند آن قدر بالا باشد که موج جدیدی از پناهجویان را روانه خاک ترکیه کند. 

 

با گذشت زمان روز به روز پیروزی اسد در جنگ با مخالفان مسلحش و گروه تروریستی بیشتر نمایان می شود. به گفته مقامات و نهادهای نظامی و امنیتی روسیه حکومت بشار اسد بر بیش از 90 درصد از اراضی سوریه مسلط شده است. 

 

آنکارا تلاش دارد نیروهای خود را در نقاط مختلفی در ادلب منتشر کند تا جلوی هجوم ناگهانی موج جدیدی از مهاجران و پناهندگان را بگیرد. مساله ای که ترکیه از آن بسیار نگرانی دارد.  

 

از ابتدای جنگ سوریه تا کنون که الآن حدود 7 سال از آن می گذرد، ترکیه میزبان 3.5 میلیون پناهنده از سوریه بوده است. اردوغان در ماه ژوئن قول داده بود که برای بازگشت پناهندگان به خانه و کاشانه شان تسهیلاتی در نظر بگیرد.  

 

بر اساس تازه ترین برآوردهای دفتر امور پناهندگان سازمان ملل حمله به ادلب می تواند باعث آوارگی دست کم 800 هزار نفر از ساکنان این استان سوریه شود. 

 

استان ادلب که در شمال غرب سوریه واقع شده است در حدود سه میلیون پناهنده دارد. بر اساس گزارش سازمان ملل، در صورت حمله به این استان برای پاکسازی آن از لوث تروریست ها، دست کم نیمی از این جمعیت آواره خواهد شد. ده ها هزار نفر از نیروهای مبارز مخالف سوری در دوره ای که ارتش سوریه در دیگر نقاط کشور با مخالفان می جنگید و تلاش می کرد نقاط مختلف کشور را به تحت حاکمیت خود بازگرداند به همراه دیگر شهروندان سوری طی چند مرحله از مناطق مورد منازعه به ادلب منتقل شدند. مخالفان مسلح که عمدتا از جبهه النصره و به میزان کمتری از داعش و دیگر نیروهای مسلح بنیادگرا هستند در سال 2015 بر ادلب مسلط شدند. هیئت تحریر الشام (جبهه النصره سابق) بر بخش بزرگی از ادلب تسلط دارد، در حالی که دیگر نیروهای رادیکال و بنیادگرا نقاط دیگر این استان را به کنترل خود در آورده اند، نیروهای حکومت سوریه نیز در مناطق جنوب شرق مسلط هستند. نیروهای هیئت تحریر الشام و دیگر گروه های متحد آن همچنین در مناطق بی طرفی در اطراف غرب حلب، در شمال کشور، اطرف مناطق شمالی در مرکز و در شمال لاذقیه در شمال سوریه حضور دارند.

کلید واژه ها: ترکیهسوریهقلیچدار اوغلوادلب


نظر شما :