شرایطی سخت‌تر از جنگ

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۷:۲۹ کد : ۳۰۷۴ اصلی برگزیده ها
سیدحسین مرعشی در یادداشتی مینویسد: در حوزه سیاست خارجی، اقتصاد و از این قبیل نیز دولت اختیارات چندانی ندارد. قوه مجریه در شرایط حساس کنونی و برای احیای وزارت بازرگانی، لایحه‌ای با قید دوفوریت به مجلس فرستاد تا بتوان بازار را مدیریت کرد اما پس از ۲سال با اینکه دولت از مجلس خواستار فوریت این لایحه بود، مجلس آن را حل نکرد.
شرایطی سخت‌تر از جنگ

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: دفتر آقای رئیس‌جمهور از جمعی سیاسیون اعم از اصلاح‌طلبان، اصولگرایان و اعتدالیون دعوت کردند و جلسه خوبی شکل گرفت اما متاسفانه زمان کوتاهی داشت زیرا حدود ۵۰ دقیقه قبل از افطار وقت بود. آقای رئیس‌جمهور ۴۵ دقیقه را برای صحبت در اختیار مدعوین گذاشتند. ۱۰ نفر از اصولگرایان و اصلاح‌طلبان سخن گفتند. مطالب مهمی در صحبت‌ها بود که بخشی از آن متمرکز بر مسائل اقتصادی اعم از مشکلاتی که مردم با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند و تامین کالاهای اساسی مورد نیاز جامعه و نحوه تنظیم بازار، تورم، مسائل اجتماعی و روابط دولت با بدنه اجتماعی حامی‌اش می‌شد.از آنجایی که پیش از جلسه به اصلاح‌طلبان و اصولگرایان گفته نشده بود که نمایندگانی را مشخص کنند تا دیدگاه‌های جبهه‌هایشان را مطرح کنند لذا با آغاز جلسه افراد همانجا با یکدیگر برای صحبت کردن هماهنگ می‌کردند. ضمن اینکه سخنان همه به‌جا و درست بود ولی می‌توان یک انتقاد به آنها وارد کرد و آن اینکه صحبت‌ها با مسائل روز و زنده کشور که مسئله برجام و روابط با اروپا و شرایط ایران پس از تشدید تحریم‌ها و نحوه اداره کشور هست، مقداری فاصله داشت. بنابراین به‌رغم اینکه مطالب مهمی از طرف سیاسیون مطرح شد اما باید گفت که حرف‌ها مطابق مهمترین مشکل این روزهای کشور نبود.

 این درحالی است که سخنان آقای رئیس‌جمهور بسیار خلاصه، دقیق و کاملا متناسب با دغدغه‌های روز کشور بود. در آن جلسه، رئیس‌جمهور در پاسخ به یکی از مطالبی که آقای حداد عادل طی آن شرایط امروز ایران را با جنگ تحمیلی مقایسه کردند و تاکید داشت که شرایط ما قاعدتا بدتر از جنگ نیست، گفتند که اکنون شرایط ایران از شرایط جنگ بسیار سخت‌تر است زیرا کشورمان در زمان جنگ هرگز این‌طور نبود که نتواند نفت صادر کند، یا نتوانیم کالایی را بخریم یا با بانک‌های جهان ارتباط نداشته باشیم، لذا به غیر ‌از خرید اسلحه باقی امور در ایران جاری بود. اما امروز ما ارتباطات بانکی نداریم و شرایط فروش نفتی بسیار سختی داریم، بنابراین اگر واقع‌بینانه نگاه کنیم شرایط کشور از دوران جنگ و حتی تحریم‌های گذشته سازمان ملل سخت‌تر شده است.

همچنین برخی در جلسه اذعان داشتند که باید اتکا به نفت را کاهش داد و آقای روحانی خواستند که باز هم واقعیت را ببینیم. در بودجه اینطور پیش‌بینی شده است که ما روزانه یک و نیم میلیون بشکه نفت می‌توانیم بفروشیم تا نیازهای کشور را تامین کنیم و کسری بودجه نداشته باشیم، درحالی‌که اکنون کاملا مشخص است که کشور چقدر با کسری بودجه مواجه شده است. رئیس‌جمهور اطلاعات بسیار مناسبی را به جلسه منتقل کردند که دقیق‌تر از سخنان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان بود. نکته مهم دیگری که آقای روحانی بدان پرداختند، این است که ایشان تاکید کرد دولت پاسخگو هست و خواهد بود، اما متناسب با اختیاراتش. به گفته رئیس‌جمهور، دولت به‌رغم اینکه مسئولیت‌های مهمی دارد ولی اختیارات متناسب با این مسئولیت‌ها را ندارد.

در حوزه سیاست خارجی، اقتصاد و از این قبیل نیز دولت اختیارات چندانی ندارد. قوه مجریه در شرایط حساس کنونی و برای احیای وزارت بازرگانی، لایحه‌ای با قید دوفوریت به مجلس فرستاد تا بتوان بازار را مدیریت کرد اما پس از ۲سال با اینکه دولت از مجلس خواستار فوریت این لایحه بود، مجلس آن را حل نکرد. یا درخصوص نرخ حامل‌های انرژی هماهنگی‌های لازم بین قوای سه‌گانه انجام شد ولی زمانی که به مجلس فرستاده شد بدان عکس‌العمل نشان داد و آن را متوقف کرد. لذا با این روند، شرایط برای قوه مجریه بسیار سخت است. در عین حال آقای رئیس‌جمهور در مورد بخش‌های اساسی از اداره کشور صحبت‌هایی بسیار صمیمانه مطرح کردند که سخنانی درست، واقعی و دلسوزانه بود. 

سیدحسین مرعشی، روزنامه سازندگی

کلید واژه ها: مرعشی وزارت اقتصاد دولت وقایع اتفاقیه جنگ


نظر شما :