حسن هانی زاده:

اتاق فکری برای طراحی دام علیه تهران /  بازی امارات، بحرین و عربستان با آتش ایران / تحریک در خلیج فارس برای عکس العمل ایران

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۰ کد : ۳۰۶۶ اصلی تیتر یک
حسن هانی زاده، کارشناس جهان عرب معتقد است:منع صادرات نفت از سوی ایران، اعمال تحریم‌های شدید علیه کشورمان، قرار دادن سپاه در لیست سامان‌های تروریستی؛ در چارچوب اتاق مشترک بحران سازی با شرکت ترامپ، نتانیاهو، پمپئو ، بولتون و بن سلمان این هدف را در دستور کاردارند که ایران را وادار به‌عکس العمل شتاب‌زده کنند.
اتاق فکری برای طراحی دام علیه تهران /  بازی امارات، بحرین و عربستان با آتش ایران / تحریک در خلیج فارس برای عکس العمل ایران

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: آمریکا از ایران چه می‌خواهد؟ این بزرگ‌ترین پرسشی است که این روزها به وجود آمده . تحریم نفت ایران، تروریست نامیدن سپاه پاسداران و افزایش نیروهای نظامی در منطقه به ‌خصوص در خلیج‌فارس محور پرسش است.  برخی تحلیلگران از وجود سناریوهایی برای مقابله با تهران توسط مثلثی خاص پرده‌برداری می کنند. دراین‌ارتباط «وقایع اتفاقیه» با حسن هانی زاده کارشناس مسائل جهان عرب به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.

*آمریکا به دنبال چیست

 این کارشناس مسائل خاورمیانه در ارتباط با تحرکات اخیر ایالات ‌متحده در منطقه معتقد است: آمریکایی‌ها به‌منظور باج‌گیری از کشورهای نفت خیر عربی سلسله اقدامات تنش آفرین با ایران را در دستور کار قرار داده‌اند. اعضای تیم دونالد ترامپ متشکل از مایک پمپئو، وزیر خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا درصدد بحران سازی در خلیج‌فارس هستند.


*اتاق فکر برای طراحی دام علیه تهران


منع صادرات نفت از سوی ایران، اعمال تحریم‌های شدید علیه کشورمان، قرار دادن سپاه در لیست سامان‌های تروریستی و سایر اقدامات دیگر در چارچوب اتاق مشترک بحران سازی با شرکت دونالد ترامپ، نتانیاهو، مایل پمپئو و جان بولتون و محمد بن سلمان این هدف را در دستور کاردارند که ایران را وادار به‌عکس العمل شتاب‌زده کنند. ازاین‌رو تحرکاتی در خاورمیانه در خلیج‌فارس در حال شکل‌گیری است.


* اعراب و اسرائیل به دنبال تقابل بیشتر بین ایران و آمریکا


 اعزام ناو هواپیمابر آبراهام و اعزام یک کشتی بیمارستانی متحرک به خلیج‌فارس، دستور اخیر وزارت خارجه آمریکا برای خروج دیپلمات‌های آمریکا از عراق، به نظر در چارچوب یک سناریو مشترک صهیونیستی، عربی است که هدف آن ایجاد تقابل بیشتر بین ایران و آمریکاست.


* عواقب درگیری تهران واشنگتن به ضرر اعراب است


 به نظر می‌رسد کشورهای عربی بدون توجه به پیامدهای احتمال درگیری بین ایران و آمریکا سعی در ایجاد چنین تنشی دارند. ازاین‌رو کشورهای حوزه خلیج‌فارس ازجمله امارات متحده عربی ، بحرین و عربستان به خاطر برخی کینه‌های دیرینه نسبت به ایران به دنبال ایجاد این درگیری هستند و تمام اقدامات ترامپ تحت‌فشار تلایو، ریاض و ابوظبی شکل‌گرفته است. از این رو اگر این کشورها عقلانیت به خرج ندهند و تقابل بین ایران و آمریکا جدی شود قطعا  بیش از آمریکا آسیب خواهند دید. به همین علت این کشورها با آتش‌بازی می‌کنند و بدون در نظر گرفتن اقدامات تحریک‌آمیز درصدد هستند طرح های خود را علیه ایران عملیاتی کنند.

مصاحبه کننده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: اتاق فکر علیه ایرانوقایع اتفاقیهحسن هانی زادهاعراب و اسرائیلدرگیری با تهرانتله برای ایرانضرر اعرابنفت ایرانایران و آمریکا


نظر شما :