تلاش عربستان برای کشاندن پرونده ایران به شورای امنیت

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۴:۱۵ کد : ۳۰۵۲ اصلی بین الملل
عربستان سعودی با ارسال نامه شدیداللحنی به شورای امنیت، در ادعایی بی‌اساس ‌ایران و انصارالله را مسئول حمله به تأسیسات نفتی خود خواند.
تلاش عربستان برای کشاندن پرونده ایران به شورای امنیت

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   عربستان سعودی با ارسال نامه شدیداللحنی به شورای امنیت، در ادعایی بی‌اساس ‌ایران و انصارالله را مسئول حمله به تأسیسات نفتی خود خواند.

 «عبدالله المعلمی» نماینده دائم عربستان سعودی در سازمان ملل نامه ریاض به شورای امنیت مبنی بر مسئولیت ایران و جنبش انصار الله یمن در حمله به تأسیسات نفتی ریاض را تحویل این شورا داد. 

در این نامه آمده است که انصار الله از ۷ پهپاد در این حمله استفاده کرده است. 

 سخنگوی امنیتی ریاست امنیت دولت در عربستان سعودی روز سه‌شنبه تأکید کرد که دو ایستگاه پمپاژ نفت این کشور وابسته به شرکت آرامکو در دو استان «الدوادمی» و «عفیف» در منطقه ریاض مورد هدف قرار گرفته است. 

جنبش انصار الله یمن با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت این حملات را به عهده گرفت و به انجام عملیات بزرگ‌تر و گسترده‌تر در عمق خاک عربستان سعودی تهدید کرد. 

سفرای امارات متحده عربی و عربستان با ارسال نامه مشترک دیگری به «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت درباره حادثه حمله به ۴ کشتی در آب‌های منطقه‌ای در سواحل امارات توضیح دادند. 

امارات و عربستان در این نامه اعلام کردند که این حملات امنیت فعالیت تجاری بین‌المللی و ناوگان دریائی و نیز جان پرسنل و خدمه کشتی را تهدید می‌کند و خطر حوادث منطقه‌ای را افزایش می‌دهد. 

این در حالی است که عربستان سعودی و امارات متحده عربی از سال ۲۰۱۵ در قالب ائتلاف متجاوز بارها به تأسیسات حیاتی و زیرساخت‌های کشور یمن حمله کرده و هزاران شهروند غیرنظامی از جمله کودکان بی‌شماری را کشته و آواره کرده‌اند.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن هم روز گذشته -چهارشنبه- با قرائت بیانیه‌ای تأکید کرد که حمله به تأسیسات حیاتی عربستان سعودی اقدامی تلافی‌جویانه بوده است. 

وزارت خارجه امارات پیش از این اعلام کرده بود که ۴ کشتی تجاری از ملیت‌های مختلف صبح روز یکشنبه گذشته مورد هدف عملیات خرابکارانه در سواحل بندر «الفجیره» قرار گرفتند.

کلید واژه ها: عربستان پرونده ایران وقایع اتفاقیه شورای امنیت یمن تلاش ضد ایران


نظر شما :