افزایش قیمت نفت به خاطر توقف حفاری آمریکا

۱۹ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۳:۵۷ کد : ۳۰۳ سرخط اخبار
قیمت نفت روز دوشنبه به دنبال توقف روند رشد حفاری آمریکا و همچنین دورنمای محدود شدن عرضه به بازار در نتیجه تحریم‌های واشنگتن علیه صادرات ایران افزایش یافت.

قیمت نفت روز دوشنبه به دنبال توقف روند رشد حفاری آمریکا و همچنین دورنمای محدود شدن عرضه به بازار در نتیجه تحریم‌های واشنگتن علیه صادرات ایران افزایش یافت.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۴۴ سنت یا ۰.۶۵ درصد افزایش یافت و به ۶۸.۱۹ دلار در هر بشکه رسید.

بهای معاملات آتی نفت برنت با ۵۰ سنت یا ۰.۶۵ درصد افزایش به ۷۷.۳۳ دلار در هر بشکه رسید.

شرکت خدمات انرژی "بیکرهیوز" روز جمعه اعلام کرد شرکت‌های انرژی آمریکایی شمار دکل‌های حفاری نفت را در هفته گذشته دو حلقه کاهش داده و به ۸۶۰ حلقه رساندند. رشد دکل‌های حفاری که از سال ۲۰۱۶ پس از افت چشمگیر در سال پیش از آن به دلیل ریزش قیمت‌ها احیا شده بود، از ماه مه آهسته شده است.

بر اساس گزارش رویترز، خارج از آمریکا، تحریم‌های واشنگتن علیه صادرات نفت ایران که از نوامبر آغاز خواهد شد به بالارفتن قیمت‌های نفت کمک کرده است. با توقف فعالیت حفاری آمریکا و در آستانه تحریم‌های ایران دورنمای بازار نفت دستخوش تغییر شده است.

ادوارد بل، تحلیلگر کالا در بانک "اماراتس ان بی دی"، سرمایه‌گذاران تا حد زیادی دیدگاه مثبتی به قراردادهای نفتی پیدا کردند و قیمت معاملات تحویل فوری نسبت به معاملات آتی افزایش یافته که نشانه انتظار برای محدود شدن عرضه است. این امر معامله‌گران را تشویق می‌کند به جای ذخیره کردن نفت را فورا بفروشند.

در حالی که واشنگتن کشورهای دیگر را برای اطاعت از تحریم‌ها و قطع واردات از ایران تحت فشار قرار داده است، تولیدکنندگان بزرگ را برای افزایش تولید به منظور جلوگیری از رشد شدید قیمت‌ها تشویق می‌کند.

در راستای تلاش دولت ترامپ به تشویق کشورهای تولیدکننده نفت برای ادامه‌ افزایش تولید دو ماه پیش از این‌که تحریم‌های واشنگتن علیه صادرات نفت ایران به اجرا گذاشته شود، ریک پری، وزیر انرژی آمریکا هفته جاری با همتایان خود از عربستان سعودی و روسیه دیدار خواهد کرد.

یک پرسش کلیدی، مربوط به روند رشد تقاضا در بحبوحه تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین و همچنین ضعف بازارهای نوظهور است.

معاملات بازارهای سهام آسیا روز دوشنبه برای هشتمین روز متوالی به دنبال تهدید دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، برای وضع تعرفه‌های واردات بیشتر روی کالاهای چینی در منفی شدند.

شرکت مشاوره FGE هشدار داده که جنگ‌های تجاری و به خصوص افزایش نرخ‌های بهره مشکلاتی را برای بازارهای نوظهور که عامل رشد تقاضا برای نفت هستند به همراه خواهد آورد. با این حال احتمال ضعیف شدن قابل توجه قیمت‌های نفت نسبتا اندک است، زیرا اوپک برای جلوگیری از ریزش قیمت‌ها تولیدش را محدود نگه خواهد داشت.

کلید واژه ها: امریکا نفت


نظر شما :