تاملی بر رویدادهای بصره

«عادلانه» با معترضان و «قاطعانه» با آشوبگران

۱۹ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۱:۴۷ کد : ۳۰۱ اصلی دیپلماسی
از زمان آغاز تظاهرات های مردمی در استان بصره تاکنون درگیری هایی میان معترضان و همچنین نیروهای امنیتی عراق به وقوع پیوسته است؛ درگیری هایی که البته خسارت های مالی و جانی مختلفی را نیز در پی داشته است.
«عادلانه» با معترضان و «قاطعانه» با آشوبگران

✍️ رامین حسین آبادیان

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: از هفته گذشته تاکنون استان «بصره» در عراق شاهد برگزاری تظاهرات‌های مردمی در اعتراض به ریشه دواندن فساد در دستگاه های مختلف دولتی و غیر دولتی و همچنین وخامت اوضاع معیشتی، بوده است. معترضان با برگزاری تظاهرات های گسترده در طول این مدت خواستار تجدیدنظر در سیاست های اقتصادی شده اند. 

 

از زمان آغاز تظاهرات های مردمی در استان بصره تاکنون درگیری هایی میان معترضان و همچنین نیروهای امنیتی عراق به وقوع پیوسته است؛ درگیری هایی که البته خسارت های مالی و جانی مختلفی را نیز در پی داشته است.

 

طبق اعلام وزارت بهداشت عراق، به دنبال درگیری هایی که در استان بصره اتفاق افتاده، تاکنون 15 نفر کشته و 190 نفر نیز به شدت زخمی شده اند. وزارت بهداشت عراق اعلام کرده که آمار مذکور، هم معترضان و هم نیروهای امنیتی عراق را شامل می شود. 

 

واقعیت امر آن است که اگر نیروهای امنیتی عراق در برخورد با معترضان که برای فریاد زدن مطالبات مشروع خود به خیابان ها آمدند، مدبرانه و حکیمانه رفتار می کردند امروز شاهد گسترش دامنه تظاهرات ها و سوء استفاده برخی طرف های بیگانه از حوادثِ جاری، نبودیم. 

 

کما اینکه پیشتر نیز رهبر جریان «حکمت ملی» عراق ضمن محکومیت استفاده از سلاح علیه معترضان عراقی نسبت به پیامدهای وخیم این رفتار ناعاقلانه هشدار داده بود. سید عمار حکیم در این خصوص تأکید کرده بود که تداوم این روند، به مخاطره افتادن امنیت و ثبات کشور را در پی خواهد داشت. 

 

آنچه واضح به نظر می رسد آن است که نیروهای امنیتی عراق می بایست در برخورد با حوادث کنونی بصره، میان «مردمِ معترضِ حق‌طلب» و «اغتشاشگرانِ آشوبگر» تفاوت و تمایز قائل شوند تا بدین ترتیب بتوانند این حوادث را مدیریت کنند. 

 

جای هیچ شکی وجود ندارد کسانی که در بصره به خیابان ها آمده اند، از مشکلات معیشتی رنج بُرده و صبرشان از گسترش فساد نیز لبریز شده است. لذا رویکرد مسالمت آمیز برگزاری تظاهرات را در پیش گرفتند تا شاید صدایشان به جایی برسد و مشکلات و معضلاتشان حل و فصل شود. 

 

در این میان، اغتشاشگران که همواره در کمین بوده و مترصد ظهور و بروز کوچکترین فرصتی برای بهره برداری و جامه عمل پوشاندن به اهداف شوم خود هستند، از تظاهرات‌های برگزار شده نهایت سوء استفاده را کرده و با انجام اقدامات خرابکارانه تلاش کردند تا اهداف برگزاری تظاهرات های اعتراض آمیز را به انحراف بکشانند.

 

بر همین اساس، طبیعی است که در چنین شرایط «غبار آلودی» مأموریت و وظیفه اصلیِ نیروهای امنیتیِ تحت فرمان دولت عراق، شناسایی عوامل تخریب گر و غوغاسالار و جدا کردن صف آنها از معترضانی است که تنها برای حل مشکلات خود دست به اعتراض زده اند. 

 

بدون تردید، آغاز تحقیقات گسترده پیرامون عاملان اصلی رخدادهای اخیر که به دنبال آن شمار زیادی از غیرنظامیان و نیروهای امنیتی زخمی شده اند، می تواند به کنار زدن غبارها از فضای کنونی کمک شایانی کرده و دست بیگانگان را برای بهره برداری سوء از این شرایط را  قطع کند.

 

در این میان، افزایش وحدت، همگرایی و هم افزایی میان گروه های دینی، رسمی، فرهنگی، دانشگاهی و رسانه ای در عراق برای عبور از شرایط سخت کنونی در استان بصره از اهمیت ویژه و بسزایی برخوردار است.

 

در برهه کنونی لازم است تا تمامی شکاف های موجود میان گروه های مذکور یکی پس از دیگری پُر شده حفاظت و صیانت از یکپارچگی ملت عراق در اولویت کاری تمامی گروه های عراقی قرار بگیرد. 

 

در غیر این صورت، وجود تفرقه میان گروه های مختلف و عدم توجه و اهتمام ویژه به اصلِ مهم و غیرقابل انکار وحدت و یکپارچگی، استان بصره را به سمت دره ای عمیق هدایت خواهد کرد؛ اتفاقی که قطع به یقین به نفع و مصلحت هیچ یک از گروه های سیاسی عراقی نخواهد بود. 

 

علاوه بر این، نباید از نقش مهم، مؤثر و سرنوشت ساز دولت مرکزی عراق در مدیریت رخدادهای کنونی غفلت کرد. این وظیفه اصلی و اساسی دولت مرکزی است که تمام توان خود را برای جامه عمل پوشاندن به خواسته ها و مطالبات مشروع مردم در بصره به کار بندد. 

 

دولت مرکزی عراق در این شرایط موظف است تا ضمن پاسخگویی به ندای شهروندان معترض در بصره، با به‌کارگیری تمام روش‌های موجود و در سریع‌ترین زمان ممکن پای در میدان عمل گذارد و ضمن شناسایی ضعف و نارسایی ها در این استان، در قامت حل و فصل این نارسایی ها برآید.

 

در چنین شرایط سخت و حساسی، مردم معترض نباید نیروهای امنیتی را در مقابل خود ببینند؛ بلکه برعکس نیروهای امنیتی باید در صف مردم ایستاده و از آنها حمایت کنند. قانون نیز رعایت همین اصل را از نیروهای امنیتی خواستار است.

 

در این راستا باید گفت که در قانون اساسی عراق نیز همچون قانون اساسی بسیاری از کشورهای دیگر، حق برگزاری تظاهرات های مسالمت آمیز برای مردم، محفوظ دانسته است و هر شهروندی می تواند در اعتراض به حقوق پایمال شده خود به صورت مسالمت آمیز لب به اعتراض بگشاید. 

 

لذا افکار عمومی از نیروهای امنیتی انتظار دارند تا آنها به عنوان مجریان قانون در صف اول پایبندی به قانون اساسی بایستند. 

 

ناگفته نماند که در این شرایط، همانطور که پیشتر نیز بدان اشاره شد، طرف های بیگانه چه در داخل و چه در خارج از عراق تلاش می کنند تا ضمن موج سواری بر روی مطالبات مشروع مردمی، از فضای موجود برای خود دستاوردی به دست آورند. 

 

بر همین اساس، هر اندازه که طرف های بیگانه در صدد به انحراف کشاندن روند تظاهرات، تخریب چهره ملی، غیر مسالمت آمیز جلوه دادن آن و سوق دادن شرایط به سمت انجام برنامه‌های خرابکارانه باشند، لازم است به همان اندازه به خواسته ها و مطالبات معترضان بیشتر گوش فرا داد. 

 

بدین ترتیب است که طرف های بیگانه در خارج و ایادی آنها در داخل دیگر فرصت موج سواری بر روی تحرکات مشروع مردمی و تظاهرات های مسالمت آمیز آنها را پیدا نخواهند کرد و نمی توانند از فرصت کنونی به نفع خود بهره برداری کنند.

 

بدیهی است که برخی دخالت ها و شیطنت های بیگانگان برای سوق دادن اعتراضات مردمی به سمت و سوی اهدافشان، نافی مسئولیت های دولت مرکزی در قبال معترضان نخواهد بود و این دولت می بایست در سریع ترین زمان ممکن زودبازده ترین تصمیمات را برای بهبود وضعیت معترضان بصره اتخاذ کند. 

 

لذا امروز خواست عمومی آن است که دولت مرکزی با مسئولیت‌پذیری کامل، در راستای پاسخگویی به مطالبات مردم بصره و احقاق حقوق حقه آنها تلاش کند. بدون تردید، ناکارآمدی ها و کم‌کاری‌های موجود باید هرچه سریعتر شناسایی شده و عاملان آنها به مردم معرفی شوند. 

 

پس از مشخص شدن منبع اصلی ناکارآمدی ها و کم کاری های موجود که عامل اصلی ظهور و بروز شرایط فعلی در بصره است، مسئولین ذیربط می بایست با استعفای خود زمینه را برای فرصت دهی به افراد شایسته و توانمندتر فراهم سازند.

 

در یک کلام، برخورد «عادلانه» و «منصفانه» با معترضان و برخورد «قاطعانه» و «ضربتی» با بیگانگانِ و مداخله جویان از یک سوی و اغتشاشگران و تخریبگران از سوی دیگر، مسئولیتی است که دولت مرکزی می بایست بدان عمل کند.

 

جان کلام آنکه تنها راهکار عبور از برهه زمانی سخت کنونی این است که تمامی گروه ها، جریان‌ها، احزاب و شخصیت های عراقی منافع ملی و امنیت ملی عراق را بر هر اصل دیگری ترجیح داده و آن را نصب العین خود قرار دهند. 

 

در این شرایط همچنین لزوم تسریع در روند تشکیل دولت بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. بدون تردید تسریع این روند و تشکیل هرچه سریعتر دولت آتی می تواند آغازگر فصل جدیدی از ارائه خدمات به مردم عراق باشد. 

 

بدین ترتیب، روی کار آمدن هرچه سریعتر دولت جدید، کارآمد، جوان و تازه نفس می تواند بخش مهمی از خواسته های مشروع و قانونی مردم عراق چه در استان بصره و چه در دیگر استان های این کشور را محقق سازد.
 

کلید واژه ها: بصرهتظاهرات در بصرهحمله به کنسولگری ایران در بصره


نظر شما :