دیدار پر هیاهو در الجزیره

تحریم های ایران به تنش ها در اوپک دامن می زند

۱۹ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۴ کد : ۳۰۰ انتخاب سردبیر دیپلماسی
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ماه مه ضمن خروج از برجام، از اعمال مجدد تحریم ها از جمله تحریم های نفتی علیه کشورمان خبر داد. این تهدید به نگرانی درباره تنگنا در بازار نفت جهانی و مناقشات بین اعضای اوپک بر سر افزایش تولیدات برای جبران حذف نفت ایران از بازار انجامیده است...
تحریم های ایران به تنش ها در اوپک دامن می زند

✍️ نویسنده: جولیان لی


روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: دو ماه مانده تا تحریم های جدید ایالات متحده علیه صادرات نفت ایران اجرایی شود، اما ایران از همین حالا هم کاهش شدیدی را در فروش نفت خود شاهد است و شماری از خریداران کلیدی را در آسیا و اروپا از دست داده است. این افت فروش در هفته های آتی ادامه خواهد داشت. در همین حال، افزایش تولیدات دیگر اعضای اوپک به تنش ها در این گروه بزرگ تولیدکننده نفت در آستانه جلسه در الجزایر، دامن می زند.


بر اساس گزارش بلومبرگ از ردیابی تانکرها، ایران در ماه اوت تنها اندکی بیش از 2 میلیون بشکه نفت خام و نفت خام سبک در روز صادر کرده است که این میزان 28 درصد کمتر از ماه آوریل (یک ماه پیش از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از توافق هسته ای ایران خارج شود و از اعمال مجدد تحریم ها خبر دهد) و کمترین میزان به ثبت رسیده از ماه مارس 2016 تاکنون است. شماری از خریداران اصلی نفت ایران در همین فاصله زمانی خرید را متوقف کرده اند. از ماه ژوئن هیچ نقل و انتقالی به کره جنوبی یا فرانسه انجام نشده و این در حالی است که صادرات کلی ایران به اتحادیه اروپا از ماه آوریل تاکنون حدود 40 درصد کاهش داشته است. به ویژه، از دست دادن بازار کره جنوبی، مشکل بزرگی برای ایران محسوب می شود چرا که تقریبا 60 درصد از صادرات نفت سبک ایران به کره جنوبی بود. 


در حالی که حذف نفت صادراتی ایران از بازار با نگرانی هایی درباره تنگنای احتمالی بازار نفت و افزایش قیمت آن تا اواخر امسال همراه بوده، اما انتظار می رود افزایش تولید توسط دیگر اعضای اوپک تا میزان زیادی نبود نفت ایران را جبران کند. تولید نفت اوپک از ماه آوریل تاکنون روزانه 840 هزار بشکه افزایش داشته است. حتی بدون در نظر گرفتن سهم جمهوری کنگو که در نشست ماه ژوئن به گروه اوپک پیوست، افزایش خالص تولیدات نفتی این گروه همچنان بیش از نیم میلیون بشکه در روز خواهد بود.


اعضای اوپک در نشست ماه ژوئن در وین به این نتیجه رسیدند که افزایش تولیدات به سطح مورد توافق در پایان سال 2016 می تواند به کاهش نگرانی ها کمک کند، اما این مساله همچنین با اختلاف نظر و مناقشاتی در اوپک همراه بوده است. 


خالد الفالح وزیر نفت عربستان سعودی پس از جلسات مذبور گفت که این توافق به آن دسته از تولیدکنندگان که ظرفیت مازاد داشتند امکان افزایش حجم تولیدات را می دهد که این تولیدات مازاد می تواند ناتوانی دیگر اعضایی را که نمی توانند سطح تولیدات را تا سطح مورد توافق افزایش دهند، جبران می کند. ایران با این تفسیر از توافق صورت گرفته موافق نیست و معتقد است هر کشوری باید سطح تولیدات را مطابق با اهداف قبلی خود حفظ کند.


ایران به طور رسمی حق کمیته نظارت مشترک وزرا برای تعیین مجدد سهم کشورها از تولیدات نفتی گروه را به چالش کشیده است. این کمیته اواخر همین ماه در الجزایر دیدار خواهد کرد و انتظار می رود این گردهمایی به شدت پر سر و صدا و جنجالی باشد. با این حال، پیروزی ایران در این زمینه بعید به نظر می رسد. روسیه هیچ تمایلی به محدودسازی سطح تولیدات خود ندارد و عربستان سعودی هم تحت فشار رئیس جمهوری ترامپ و نیازهای مالی خود مجبور است که سطح تولیدات نفتی را افزایش دهد.


منبع: بلومبرگ / مترجم: طلا تسلیمی
 

کلید واژه ها: تحریم نفتیوقایع اتفاقیهتحریم های آمریکا علیه ایراناوپکتولید مازاد عربستان سعودی


نظر شما :